تأثیر بحران اقتصادی بر روی املاک یونان

شمار نشریه : 213

به گزارش صندوق بین‌المللی  پول ، کارشناسان و دست‌اندرکاران  املاک یونان جریان ثابتی را برای بازار مسکن یونان پیش‌بینی می‌کنند. درحالی‌که احتمال می‌رود فعالان و خریداران مسکن  تعللی برای ورود و اقدام به بازار داشته باشند و منتظر مشخص شدن تکلیف بحران مالی مسکن در آینده شوند. این عامل موجب می‌شود  سیاست صبر و انتظار را در پیش‌گرفته و منتظر مشخص شدن وضعیت بحران مالی یونان باشند.
همچنین به گزارش اعلام پیشین صندوق بین‌المللی پول ؛ یونان حداقل یک کاهش ارزش 20 درصدی در برابر منطقه یورو نیاز دارد که این کاهش ارزش می‌تواند رقابت را افزایش دهد. به عقیده کارشناسان در حال حاضر پیش‌بینی برای نتیجه نهایی مذاکرات بین یونان و شرکای اروپایی دشوار است و اگر یونان در منطقه یورو باقی بماند با توجه به نوسانات نرخ ارز یورو در سال 2015 می‌توان در کوتاه‌مدت  نگاه خوش‌بینانه‌ای به بازار املاک این کشور داشت. 
گفته می‌شود اگر یونان بخواهد یک سیاست پولی جدید محلی اتخاذ کند ممکن است سؤالاتی برای خریداران ملک و صاحب‌خانه‌ها به وجود بیاید  که نحوه دسترسی به پول در بانک‌های بین‌المللی با توجه به کنترل سرمایه چگونه است ؟ و اگر یونان از منطقه یورو طرد شود این احتمال وجود دارد که پس‌اندازها به ارز محلی تبدیل شود . بااین‌حال آیا وام مسکن هم به ارز محلی تبدیل می‌شود و با این تغییر ارز می‌توان خطر رکود بازار مسکن را در کوتاه‌مدت حس کرد.هرچند گفته‌شده اگر یونان پول محلی جدید معرفی کند احتمال سقوط آن بسیار زیاد است.