هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رمانتیــــک‌ترین بنای چین

ترجمه:آرزوافشارزاده
گاهی اوقات ساختمان‌های شگفت‌انگیزی ساخته می‌شود که تنها   از یک  ضمیر  بزرگ و عظیم می‌تواند سرچشمه بگیرد مانند تاج‌محل یا اهرام مصر.
ساختمان شگفت‌انگیز  پیانو در چین نیز از ساختمان‌هایی است که مطمئناً افراد عادی نمی‌توانند آن را بسازند .ساختمان  پیانو   در شهر «هواینان» استان «آن هوی» چین  قرار دارد. طراحی این بنا توسط گروهی از دانشجویان معماری  در دانشگاه «هفی »چین در سال 2007 میلادی  به مناسبت روز تکنولوژی و فناوری صورت گرفته است.
این ساختمان اعجاب‌آور که به‌عنوان سالن نمایشگاه در نظر گرفته‌شده بود، شامل دو بخش است و یک ویولون شفاف بر روی یک پیانوی نیمه شفاف قرارگرفته  است.
این ساختمان منحصربه‌فرد برای عاشقان موسیقی ساخته شد.پله‌برقی و آسانسور در ویولن قرار گرفته  و در حقیقت پله‌برقی این بنا یک ویولن شیشه‌ای است که  می‌تواند شما را به طبقات دیگر راهنمایی کند .
این ساختمان دارای پله‌برقی، اتاق ملاقات، و فضا برای میزبانی مراسم ازدواج و اتفاقات  دیگر است و شما می‌توانید مردم و سایر گردشگران را در روزهای گرم سال زیر سایه عظیم این ساختمان به خاطر شکل آن پیدا کنید.
 در طبقه همکف این ساختمان  بازدیدکنندگان  می‌توانند شاهد  برنامه‌ریزی شهری جدید برای  خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر باشند.
در حقیقت هدف از ساخت این ساختمان آگاه کردن مقامات محلی است و این ساختمان غیرمعمولی به دنبال جلب‌توجه مردم چین و  گردشگران به توسعه جدید  منطقه است که این هدف بسیار قابل‌توجه است.
با توجه به اینکه ساختمان تمام شیشه‌ای است (شیشه‌های رنگی و شفاف ) محل مجموعه به‌گونه‌ای است که حداکثر میزان نور طبیعی را  دریافت می‌کند . شب‌هنگام ،کالبد بنا در تاریکی پنهان می‌شود و تنها سایه‌ای از خطوط  نئون  غول‌پیکر قابل‌مشاهده است.
با وجود محبوبیت این ساختمان، به‌عنوان یک  بنای پست‌مدرن و یک ساختمان دانشجویی معمولی مورد انتقاد قرارگرفته تا ساختمانی هنری و عملکردی.اما مردم چین از این ساختمان به‌عنوان رمانتیک‌ترین بنای کشور یاد می‌کنند.