هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه بوشهری‌ها حال و روز خوشی ندارد

مدیر بافت و بناهای تاریخـی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام کرد: سازمان میراث فرهنگی می‌تواند مانع فروش خانه بوشهری‌ها شود.
محمدباقر خسروی در مورد چرایی مزایده خانه معین التجار موسوم به «خانه بوشهری‌ها» با بیان اینکه این خانه واجد ارزش است و نقش مؤثری در مشروطه داشته است، گفت: این خانه در ثبت خاطرات دوران معاصر بسیار نقش داشته و در حال حاضر در تملک بنیاد تعاون ناجا قرار دارد.
وی با بیان اینکه به دلیل تجاری‌سازی در جنب این بنا، خانه بوشهری‌ها دچار خسارات فراوانی شده است، گفت: قرار بود با کمک بنیاد تعاون ناجا و بوشهری‌های مقیم تهران این خانه مرمت و احیا شود که این مهم محقق نشد.
خسروی با اشاره به رقم بالای مزایده این خانه گفت: طبق قانون اساسی، مصوبه دولت و اساسنامه سازمان میراث فرهنگی مالکان  اماکنی که واجد ارزش شناخته‌شده و یا ثبت ملی شده‌اند، نمی‌توانند این بناها را بفروشند و جای تعجب است که چرا سازمان میراث فرهنگی با اتکا به این تبصره، وارد نمی‌شود.
مدیر بافت و بناهای تاریخی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه مالک خانه بوشهری‌ها نیز شبه‌دولتی است و سازمان میراث فرهنگی می‌تواند مانع از فروش این خانه شود، گفت: سازمان میراث به‌راحتی می‌تواند نسبت به مجاب کردن بنیاد تعاون ناجا برای عدم فروش،حفظ و مرمت این بنا اقدام کند.
به گفته خسروی، شهرداری تهران آمادگی دارد پس از حفظ این خانه، نسبت به مرمت و احیا آن اقدام کند.
این خانه واقع در خیابان لاله‌زار تهران در 2 طبقه توسط معین التجار بوشهری نماینده دوره اول و سوم مجلس شورای ملی بنا گردید و در دهه 50 به ساختمان اداره مبازره با مواد مخدر و سپس شهربانی تهران تبدیل می‌شود.
این خانه که به‌عنوان آخرین اثر ثبتی تهران رها شده و حال‌وروز خوشی ندارد، در حال حاضر در تملک بنیاد تعاون ناجا قرار دارد و بر اساس آگهی مزایده‌ای که در رسانه‌ها منتشرشده مالک(بنیاد تعاون ناجا) در نظر دارد این خانه ثبت‌شده را به فروش برساند . حال باید منتظر ماند و دید که دستگاه‌های مسئول حفظ میراث گذشتگان چه اقدامی انجام خواهند داد؟.