برنامه تـهاتر نفت و پالایــشگاه

شمار نشریه : 212

نماینده سابق ایران در اوپک خواستار صدور مجوز از سوی مجلس و دولت برای خرید سهام پالایشگاه‌های اروپایی شد و گفت: در صورت لغو تحریم‌ها، ایران با خرید پالایشگاه‌ها تقاضا برای نفت خود را تضمین می‌کند. 
سید محمدعلی خطیبی با اشاره به مشکلات و چالش‌های متعدد پیش روی به‌منظور باز شدن جا برای بشکه‌های نفت خام صادراتی ایران در بازار جهانی، گفت: هم‌اکنون جنگ گرفتن سهم بیشتر در بازار جهانی نفت با افزایش عرضه توسط برخی از کشورهای عربی عضو اوپک، روسیه و کشورهای غیر اوپک بالاگرفته است.
نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک با اعلام اینکه خرید سهام پالایشگاه‌های نفت و یا احداث پالایشگاه در کشورهای مختلف جهان با مشارکت خارجی می‌تواند تقاضا برای نفت ایران در بلندمدت را تقویت کند، تصریح کرد: از سوی دیگر، هم‌اکنون شرکت ملی نفت ایران از برخی از پالایشگاه‌های جهان همچون پالایشگرهای یونانی طلب دارد که یک پیشنهاد مطرح خرید سهام این پالایشگاه‌ها در ازای طلب‌های بلوکه شده نفتی است.
این کارشناس اقتصاد انرژی با یادآوری اینکه خرید سهام پالایشگاه‌های نفت جهان به بهبود روابط سیاسی و بین‌المللی بین ایران و کشورهای مختلف جهان بستگی دارد، اظهار داشت: قطعاً با لغو تحریم‌ها شرایط برای خرید سهام غالب پالایشگاه‌های بزرگ نفت جهان ازجمله پالایشگاه‌های بدهکار یونانی فراهم خواهد شد.