رونمایی از طرح افزایش کارایی موتورخانه‌ها

شمار نشریه : 212

رئیس واحد اندازه‌گیری و صحه‌گذاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از رونمایی سند اندازه‌گیری و صحه‌گذاری طرح افزایش کارایی موتورخانه‌ها در جلسه گفتمان عمومی معرفی این طرح، روابط آن و نحوه محاسبه صرفه‌جویی‌ها که برای ذینفعان به‌زودی برگزار می‌شود، خبر داد.
 به گزارش پيام ساختمان به نقل از شانا، فراز سجده‌ای با اشاره به اینکه جلسه معرفی طرح افزایش کارایی موتورخانه‌ها از طرح‌های بند «ق»، در اوایل مردادماه امسال در تهران برگزار می‌شود، گفت: در این جلسه از نمایندگان، ذینفعان و مجریان این طرح دعوت می‌شود تا ضمن شنیدن جزئیات اجرایی و زیرساخت‌های تهیه‌شده این طرح، ابهامات به وجود آمده را رفع کنند.
رئیس واحد اندازه‌گیری و صحه‌گذاری (M&V)افزود: مدیران شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت نیز در این جلسه حاضر هستند تا به ارائه جزئیات، شنیدن نظرات و پاسخگویی به آنها بپردازند.
سجده‌ای با اشاره به اینکه روش محاسبه صرفه‌جویی طرح‌های بیع متقابل مورد کنجکاوی بسیار از سوی ذینفعان مختلف بوده و همیشه درباره آن سؤالات بسیار مطرح بوده است، تأکید کرد: یکی از پنل‌های جلسه گفتمان عمومی به‌طور ویژه به تشریح روش محاسبه صرفه‌جویی، طرح M&V و نیز روش بازپرداخت به سرمایه‌گذاران می‌پردازد.
وی با بیان اینکه روش محاسبه صرفه‌جویی گاز در طرح افزایش کارایی موتورخانه‌ها برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود، اظهار کرد: روش محاسبه صرفه‌جویی گاز در این پروژه با صرف ساعت‌ها کار کارشناسی طراحی‌شده و در جهان نیز برای تعداد بسیار بالا (۶٠٠ هزار موتورخانه) سابقه نداشته است.
رئیس واحد اندازه‌گیری و صحه‌گذاری تصریح کرد: در این روش همه اندازه‌گیری‌ها و محاسبات صرفه‌جویی از طریق فرمول‌های تعریف‌شده در سامانه پایش و نظارتی که برای پروژه‌های بند «ق» طراحی‌شده، انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه برای این منظور، به‌زودی یک صفحه ویژه در سایت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت قرار می‌گیرد، یادآور شد: همه مستندات این طرح شامل نمونه قراردادها، فلودیاگرام فرآیندها، روش محاسبه صرفه‌جویی و طرح M&V در این سایت در دسترس قرار می‌گیرد تا ذینفعان مختلف با مطالعه آنها از طریق ایمیلی که تعریف می‌شود به طرح سؤالات خود بپردازند؛ سؤالات دریافت شده دسته‌بندی و در جلسه گفتمان عمومی از سوی مدیران این شرکت به آنها پاسخ داده می‌شود.
سجده‌ای با اشاره به اینکه صحه‌گذاری‌های این پروژه در هر ساختمان شامل چهار نوع صحه‌گذاری شرایط خط مبنا، عملیاتی، ادواری و موردی است که از سوی ناظران M&V انجام می‌شود، یادآور شد: ‌برای یکپارچه‌سازی صحه‌گذاری‌ها در همه مراحل، دستورالعمل‌هایی طراحی‌شده که از طریق سامانه در اختیار کاربران آنها قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: برای ایجاد خط مبنا برای هر کنتور گاز از داده‌های مصرف موجود آن در سامانه شرکت ملی گاز به‌صورت وب سرویس و برای ایجاد مدل «رگرسیون» خط مبنا بر اساس روز درجه گرمایش (HDD)، از داده‌های سازمان هواشناسی برای همه ایستگاه‌های سینوپتیک ایران استفاده می‌شود.
سجده‌ای تأکید کرد: پس از اجرای عملیات بهسازی نیز داده‌های مصرف از طریق وب‌سرویس شرکت ملی گاز دریافت شده و پس از تصحیحات آب و هوایی، میزان صرفه‌جویی نسبت به خط مبنا محاسبه می‌شود. 
لازم به ذکر است که در تهیه طرح M&V این طرح، بهترین بهره‌برداری از پروتکل بین‌المللی IPMVP  صورت گرفته که معتبرترین پروتکل فنی درباره اندازه‌گیری و صحه‌گذاری صرفه‌جویی‌هاست و از مندرجات آن برای شرایط خاص این پروژه استفاده‌شده است.
طرح اندازه‌گیری و صحه‌گذاری سندی حقوقی است که در آن همه روابط مرتبط با نحوه اندازه‌گیری و محاسبه صرفه‌جویی‌ها، ادوار و مسئولیت‌های اندازه‌گیری ‌و‌ صحه‌گذاری، نرخ حامل‌های انرژی و ریسک‌ها و مسئولیت‌های پروژه و نحوه، شکل و ادوار گزارش‌دهی مشخص می‌شود. این سند که مبنای اندازه‌گیری صرفه‌جویی‌ها و بازپرداخت بعدی آن است، جزو اسناد قراردادی است که برای جلوگیری از اختلافات بعدی تهیه می‌شود.