برج مسکونی "درخت سفید"

شمار نشریه : 212

ساختمان «درخت سفید" که برنده مسابقه طراحی معماری در شهر مونپولیه فرانسه شد، از روش مرسوم زندگی در فضاهای باز این شهر و همچنین از قابلیت های یک درخت در این پروژه الهام گرفته است.این برج مسکونی چند منظوره دارای ۱۷ طبقه بوده و انرژی خود را از منابع طبیعی موجود در محل تامین می کند همچنین نواحی جدید و قدیمی شهر را نیز به هم پیوند می دهد.
این برج در برگیرنده منازل مسکونی، رستوران، گالری هنری، دفاتر اداری، یک کافی شاپ با چشم انداز وسیع و یک فضای اشتراکی خواهد بود  .
برج «درخت سفید" به طور هدف دار مابین سیتی سنتر شهر و بندر تازه توسعه یافته Marianne and Odysseum در میانه راه منطقه جدید و قدیم شهر قرار گرفته است.
این ساختمان همچنین در محل تقاطع چند خیابان اصلی شهر استقرار داشته و با ابهت و بزرگی به سمت چشم انداز پارک مجاورش امتداد پیدا کرده است و نمای منحنی شکل شرقی ساختمان در لبه میدان قرار گرفته است.سمت غربی برج به صورت محدب به بیرون آمده تا چشم انداز و دورنمای وسیعی رو به محیط اطراف برای مجموعه ساختمان ایجاد نماید و در عین حال، این انحنا باعث ایجاد دید و چشم انداز وسیع برای هر واحد ساختمانی بدون مسدود شدن دید توسط واحد مجاورش می  شود.
معمار این بنا قصد داشته تا فرم خمیده و منحنی شکلی خلق نماید که گویی حجم آن در گذر زمان توسط نیروی باد یا آب سابیده شده و نتیجتاً این فرم ارگانیک طبیعی و متناسب حاصل شده است. فرم به زیبایی از رشد یک درخت به سمت محیط اطرافش تقلید نموده و همزمان با ایجاد سایه های ضروری متعدد توسط شاخه هایش آن را بهبود بخشیده است.
بر خلاف نام "درخت سفید"، این ساختمان چندان محل خلوت و آرامی نخواهد بود بلکه بیشتر ضرب آهنگی است که موسیقی شهر را تکمیل می نماید و به عنوان ساختمان عمومی بلند بالای شهر هر کسی را به سمت خود جلب خواهد کرد.