هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   212   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لزوم رعایت معیارهای اسلامی در ساختمان‌سازی

 معاون اتاق تعاون ایران با ابراز تاسف از اینکه معماری سنتی ما در حال از بین رفتن است‌، گفت‌: ما در خیلی از حوزه‌ها از غرب تقلید می کنیم و فرهنگ غربی در حال تداخل با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی ماست درحالی که در دنیا به دنبال فرهنگ و معماری اصیل شرقی هستند‌.
محمدحسین کلاته هایی در دیدار با هیئت مدیره هفته نامه پیام ساختمان ضمن انتقاد از گسترش ساخت وساز در ارتفاعات و بلندمرتبه سازی افزود‌: وقتی خانه‌ها را کوبیده و بلندمرتبه سازی می کنند‌، درحالی که زیرساخت‌ها و روساخت‌ها همان‌هاست‌، طبیعی است که پاسخگوی نیاز آن همه جمعیت جدید نیست‌.
مدیر امور نمایشگاهی اتاق تعاون ایران با تأکید بر لزوم رعایت معیارهای اسلامی و ایرانی در ساختمان سازی ادامه داد‌: عدم رعایت این مسائل نظیر اشراف ساختمان‌ها بر هم باعث ایجاد مشکلات فرهنگی و بزهکاری می شود و تبعات اجتماعی دارد‌.
وی افزود‌: نباید بگذاریم فراموش شود که «مسکن» محل سکونت و آرامش به مفهوم واقعی است‌.
معاون اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر ضرورت تعجیل در تکمیل و تحویل واحدهای باقی مانده طرح مسکن مهر گفت‌: مسکن مهر طرح خوبی بود که بد اجرا شد‌. وزارت راه و شهرسازی باید اشکال و ایرادات طرح مسکن مهر را برطرف و واحدهای باقی مانده را تکمیل کند تا هم جوانانی که به مسکن نیاز دارند بتوانند در آنها ساکن شوند و هم این کار روی اجاره خانه‌ها تأثیر می گذارد و باعث کاهش اجاره بها می شود‌.
کلاته هایی افزود‌: در زمان شروع ساخت مسکن مهر درباره شیوه اجرای آن با مسئولان وقت جروبحث زیادی کردیم که آن زمان قبول نکردند ولی الآن می گویند حرف شما درست بود‌.
مدیر امور نمایشگاهی اتاق تعاون ایران گفت‌: باید زمین را به متقاضیان می دادند تا خود‌شان بسازند که در آن صورت این قدر به وام بانکی هم نیاز نبود ولی کسانی که تسهیلات مسکن مهر را گرفتند تا آن را بسازند کلی زمان تلف کردند تا کاری انجام دهند‌.
وی ادامه داد‌: در آن زمان ما گفتیم این طرح مدرسه‌، درمانگاه‌، نانوایی‌، خدمات شهری‌، پارک و شهربازی و… می خواهد و از الآن باید به فکر ساختن آن باشید ولی آنها به فکر ساختن این چیز‌ها نبودند و الآن می بینیم که در شهرهای جدید زیرساخت های شهری آماده نیست و هیچ خدمات شهری‌، درمانی‌، بهداشتی‌، فرهنگی و…  وجود ندارد‌.
کلاته هایی افزود‌: حتی ما پیشنهاد دادیم خدمات شهری مورد نیاز را خودمان در قالب تعاونی بسازیم ولی متأسفانه این پیشنهاد هم مورد توجه واقع نشد‌.
وی با اشاره به بدهی کلانی که طرح مسکن مهر برای متقاضیان به وجود آورده‌، گفت‌: الآن مردم کلی به بانک‌ها بدهکارند و از طرف دیگر به متقاضیان مسکن مهر فشار می آورند که اقساطتان را واریز کنید درصورتی که تمام سرمایه آنها به عنوان پول رهن در دست صاحبخانه هاست.