هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   212   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تعاونی‌های مسکن افـــتخار تعاون کشور

گروه گزارش: مشاور دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران با بیان اینکه تعاونی‌های مسکن و مصرف از سالم‌ترین تعاونی‌های کشور هستند، گفت: تعاونی‌های مسکن با عملکرد روشنی که دارند از افتخارات بخش تعاون هستند.
محمدصادق مفتح در دیدار با هیئت‌مدیره هفته‌نامه پیام ساختمان با بیان اینکه بیشترین تعاونی‌ها در کشور ما حول دو محور مسکن و مصرف شکل گرفتند و خاستگاه تعاون و پررنگ شدن نقش آن در اقتصاد کشور از این دو محور بود، گفت: سالم‌ترین تعاونی‌ها این دو گروه بودند. گلایه‌هایی از عملکرد تعاونی‌های اعتبار وجود دارد ولی تعاونی‌های مسکن و مصرف، مخصوصاً تعاونی‌های مسکن عملکرد روشنی دارند و از افتخارات بخش تعاون هستند.
وی با بیان اینکه وجود تعاونی‌های مسکن از نقاط قوت طرح مسکن مهر بود، گفت: اتکا به تعاونی‌ها کار را در آن طرح جلو برد، البته پروژه به آن بزرگی حتماً ایراداتی هم داشته ولی سر جمع، حضور تعاونی‌ها در طرح مسکن مهر موفق بوده و اشکالات آن از حد استاندارد و معمول بیشتر نیست.
دکتر مفتح با ابراز تأسف از اینکه در حال حاضر تعاونی‌های مسکن در رکود هستند، گفت: اگر تعاونی‌های مسکن بخواهند فعال شوند دو نکته نگران‌کننده وجود دارد که احتمال دارد این بار ناموفق باشند: نبود تسهیلات ارزان‌قیمت دولتی و عدم واگذاری زمین به تعاونی‌های مسکن.
دبیر کل پیشین اتاق تعاون مرکزی ایران یکی از دو عامل موفقیت بزرگ تعاونی‌های مسکن را وام‌های ارزان‌قیمت دولتی برشمرد که به تعاونی‌های نسبت به بسازوبفروش ها با اولویت داده می‌شد و تعاونی‌ها راحت‌تر، سریع‌تر، بهتر و با نرخ پایین‌تر آن تسهیلات را دریافت می‌کردند.
مفتح عامل دوم موفقیت تعاونی‌های مسکن را زمین‌های خوب و بزرگی دانست که دولت پیش‌ازاین تقریباً به شکل رایگان به تعاونی‌ها می‌داد و گفت: با این امکانات، یعنی وام‌های کم‌بهره و زمین‌های ارزان‌قیمت بخش تعاون توانست در تولید مسکن موفق باشد.
مشاور دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران افزود: اگر قرار باشد تعاونی‌ها مجدداً فعال شوند و در اقتصاد کشور حضور داشته باشند، اگر به آنها وام ارزان‌قیمت داده نشود و اگر از آنها حمایت نشود این حرکت حتماً شکست خواهد خورد و لابد عده‌ای مغرض این شکست را پای تعاون می‌گذارند، درصورتی‌که این‌طور نیست و حوزه تعاون مخصوصاً در بخش ساختمان و مسکن، مدیریت کاملاً قابل قبولی دارد.
مفتح ادامه داد: معمولاً این‌طور کارها مثل آغاز فعالیت مجدد تعاونی‌ها، در فضایی هیجانی انجام می‌شود و تعاونی‌ها هم به‌طور طبیعی استقبال می‌کنند و زیر بار مسئولیت می‌روند چون احساس می‌کنند در پروژه‌ای ملی مشارکت دارند و طی آن می‌توانند به کشور خدمت کنند ولی اگر این دو نکته مراعات نشود حتماً همه زمین‌گیر می‌شوند و بعد کلی حرف و حدیث و دعوا و اختلاف پیش می‌آید.
دبیر کل پیشین اتاق تعاون مرکزی ایران از دو نکته ذکرشده، بحث وام‌های بانکی را مهم‌تر دانست و گفت: اگر دولت بخواهد بدون رعایت این دو نکته تعاونی‌های را درگیر کار کند حتماً ناموفق خواهد بود.
وی در پایان از نشریه پیام ساختمان خواست به نگرانی‌های بخش تعاون کشور بپردازد.