تولید 400 هزار تن مس محتوا تا سال 97

شمار نشریه : 211

تولید مس محتوا تا سال 97 به 400 هزار تن خواهد رسید و با همین نیروی انسانی موجود با تجربه‌اندوزی‌ و ارائه آموزش‌های لازم بخش‌های توسعه‌ای را پشتیبانی می‌کنیم. 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب در جریان بازدید استاندار کرمان، نمایندگان استان در مجلس و جمعی از مسئولان استانی از مجتمع مس سرچشمه گفت: در سال 85 جمع کل نیروی انسانی در شرکت مس 7 هزار و 500 نفر بود که از سال 89 به بعد موج عظیمی از نیروی انسانی وارد شرکت شد.
مهندس احمد مرادعلیزاده ادامه داد: 10 هزار نفر نیروی انسانی مستقیم و 9 هزار و 500 نیرو در شرکت‌های وابسته مشغول به کار هستند که درمجموع 19 هزار و 500 نفر نیروی انسانی در شرکت مس کار می‌کنند.
وی تصریح کرد: شرکت‌های تولیدکننده مس در دنیا به‌طور متوسط به ازای هر نفر بین 30 تا 40 تن تولید دارند اما ما 10 تن تولید داریم. وی با اشاره به تفاوت صنعت فولاد و مس بیان داشت: در فولاد ارزش‌افزوده در تمام بخش‌ها وجود دارد، اما در مس بیشترین ارزش‌افزوده تا مرحله کنسانتره است و از آن به بعد همه کشورها بر اساس نیاز مصرف‌، کاتد تولید دارند.
مرادعلیزاده ادامه داد: در حال حاضر 1.5 میلیون تن ظرفیت تولید اسید است، اما مصرف‌ 790 هزار تن و بخش تولید اسید روی تولید 800 هزار تن متمرکز شده است.
. وی با بیان اینکه یک میلیون و 400 هزار تن اسید در کرمان تولیدشده که 400 هزار تن مصرف بوده، تأکید کرد‌: سرمایه‌گذاری که در حوزه رفع آلایندگی باید اتفاق بیفتد نرخ بازگشت آن سرمایه منفی است. بنابراین دولت الزاماً در این زمینه باید کمک کند تا 2 هزار میلیارد تومان در زمینه اسید و کود شیمیایی سرمایه‌گذاری کنیم.
مدیر‌عامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به افت 35 درصدی قیمت مس عنوان کرد: از طرفی هزینه‌ها بالا رفته و شرایط سختی بر مس حاکم شده است. ضمن اینکه نحوه رسیدگی به مباحث مالیاتی نیاز به بازنگری دارد و در زمینه بخشودگی جرایم نگاه ویژه‌ای می‌طلبیم. 
وی ادامه داد: معدن دره زار در ده کیلومتری مس سرچشمه است که در سال 74 بازگشایی‌شده و با طراحی بر روی آن ، ظرفیت تولید 100 هزار تن کنسانتره دارد و تاکنون 400 میلیارد تومان جهت خرید ماشین‌آلات و باطله برداری سرمایه‌گذاری شده است.