هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تاکید بر راه‌اندازی ۷ طرح فولادی

در هفته‌ای که گذشت جلسه بررسی آخرین وضعیت شرکت‌های 7 گانه فولاد استانی با حضور رئیس هیئت عامل ایمیدرو و رئیس هیئت‌مدیره گروه MCC چین در محل ایمیدرو برگزار شد. این جلسه در پی پیگیری‌های انجام‌شده در زمینه پیشرفت سریع‌تر در امور اجرایی پروژه‌های فولاد استانی برگزار گردید. 
در این جلسه کرباسیان از مدیران هر دو طرف که در جلسه حضور داشتند، خواست تا با برگزاری منظم جلسات، باقیمانده موانع کاری پیشرفت طرح‌ها را با حضور نمایندگان طرفین بررسی و راه‌حل‌های مناسب اتخاذ کنند تا بیشتر از این طرح‌ها به تأخیر نیفتد. وی افزود: انتظار داریم طرح‌ها ازاین‌پس با سرعت بیشتری پیشرفت کند.
رئیس هیئت‌مدیره گروه MCC چین در این جلسه گفت: کارهای مهندسی پایه طرح‌های فولاد استانی انجام‌شده و ما مصمم به تکمیل سریع‌تر طرح‌ها هستیم و در این راه نهایت تلاش خود را برای عملیاتی کردن و نهایی شدن پروژه انجام خواهیم داد. 
«شی شه» افزود: تمام موارد اشاره‌شده و مشکلاتی که وجود دارد، مستلزم بررسی و توافق نهایی میان سهامداران، MCC  و همه طرف‌های دست‌اندرکار در اجرای طرح‌ها است.
در این دیدار کرباسیان در مورد تکمیل بخش آهن اسفنجی طرح‌ها نیز تأکید و ابراز امیدواری کرد با پیگیری سریع طرف چینی، در سال جاری بخش آهن اسفنجی 3 طرح فولاد استانی افتتاح و به بهره‌برداری برسد و چهار طرح بعدی نیز تا آذرماه 95 راه‌اندازی شود.وی افزود: استفاده از ماشین‌آلات اصلی اروپایی مورد تأکید ویژه است که این مسئله مورد موافقت طرف چینی قرار گرفت. 
در این جلسه در خصوص طرح فولاد سپیددشت اعلام شد که کارهای این طرح نهایی شده و شرکت MCC با تکمیل بخش مهندسی، عملیات اجرایی برای خرید ماشین‌آلات کارخانه را آغاز کرده است. همچنین مسائل و مشکلات فولاد قائنات نیز حل و تعیین تکلیف نهایی شده است. در مورد فولاد شادگان توافق شد جلسه‌ای با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان برگزار و مسائل و مشکلات موردنظر پیگیری شود.
در مورد فولاد میانه با توجه به فسخ قرارداد واگذاری و استرداد آن به ایمیدرو، در این جلسه اعلام شد که مسئولیت کامل طرح ازاین‌پس با شرکت ملی فولاد ایران است و این شرکت در روزهای آینده با برگزاری جلسات فوق‌العاده در خصوص حل مشکلات طرح و جبران عقب‌ماندگی فولاد میانه اقدام خواهد کرد.
در خصوص فولاد سبزوار مقرر شد که خط تولید آن از بیلت به ورق‌های باریک (Thin slab) تغییر کند.
درباره فولاد نی‌ریز نیز مقرر گردید جلسه‌هایی با حضور مدیران شرکت ملی فولاد ایران، MCC  و مجری طرح برگزار شود و با انعطافی که رئیس گروه MCC نشان خواهد داد، بقیه مسائل حل‌وفصل شود و همکاری و هماهنگی‌های لازم نیز بین شرکت MCC و شرکت فولاد تکنیک مشاور مهندسی طرح صورت گیرد.
«شی شه» و دیگر مدیران گروه MCC همچنین در سفر سه‌روزه خود به تهران با مدیران 7 شرکت فولادی جلسات منظمی برگزار کردند و مشکلات اجرایی طرح‌ها را بررسی و نسبت به رفع آنها تصمیم‌گیری و تصریح کردند که با توجه به حل شدن مشکل مالی طرح‌ها، عقب‌ماندگی‌های گذشته جبران خواهد شد.