هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن در ارديبهشت 1394

به گزارش پیام ساختمان به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال 1394 که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است‌، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشرشده‌است‌. در این گزارش آمده است‌: در اردیبهشت ماه سال 94 متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه معاملات ملکی شهر تهران39 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل با 2/0 درصد کاهش مواجه بوده‌است‌.
در ماه مورد گزارش تعداد آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 14265 واحد مسکونی رسید که نسبت به مشابه سال قبل با 41 درصد کاهش مواجه بوده‌است‌. در ماه موردبررسی از میان مناطق 22گانه شهرداری تهران‌، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 9/78میلیون ریال به منطقه 3 و کمترین آن با 1/21 میلیون ریال به منطقه 18تعلق داشته‌است‌.
بررسی‌ها نشان می دهد ؛در دو ماهه اول سال جاری‌، حجم معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران با کاهش قابل ملاحظه 9/38درصدی همراه گردید که به نظر می رسد بخشی از کاهش حجم معاملات مسکن در این دوره نسبت به دوره مشابه سال قبل ناشی از افزایش معاملات در مقطع زمانی سال گذشته تحت تأثیر نگرانی خریداران از تبعات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها بوده‌است‌. در اردیبهشت سال 94 شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 9/11 و 9/13 درصد رشد را نشان می دهد‌. درمجموع نرخ رشد اجاره بها طی ماه های اخیر همسو با تحولات نرخ تورم از روند کاهشی برخوردار بوده است.