هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از وام 80 میلیونی تا مسکن اجتماعی

سید سجاد موسوی‌:، نشست مطبوعاتی‌، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هدف تشریح جزییات رونمایی از طرح جامع مسکن برگزار شد‌. معاون وزیر راه و شهرسازی در این نشست به موضوعاتی از قبیل تسهیلات 80 میلیون تومانی مسکن‌، ساخت مسکن در بافت فرسوده و بافت های روستایی و همچنین اجرای طرح مسکن اجتماعی به عنوان بخش های مختلف طرح مذکور پرداخت‌. اما به نظر می رسد میان آنچه که معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و سایر مسئولان این وزارتخانه طی روزهای اخیر صحبت شده بعضا اختلاف نظرهایی دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود‌:
1‌- معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان در مورد اظهارات مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید مبنی بر استفاده از وام 80 میلیونی در مسکن های مهر مازاد گفت‌: «چنین برنامه ای وجود ندارد»‌.
حامد مظاهریان در حالی از عدم ارتباط وام 80 میلیونی با واحد های مازاد مساکن مهر سخن می گوید که چند روز پیش مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت‌: آیین نامه فروش واحدهای مسکن مهری که در شهرهای جدید به دلیل قیمت بالا بدون متقاضی مانده‌اند با در نظر گرفتن وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن تدوین شده‌است‌.
محسن نریمان با بیان اینکه در آن دسته از شهرهای جدید که با اقبال خوبی از سوی مردم مواجه هستند‌، تعدادی واحد مسکن مهر آماده واگذاری از سوی بخش خصوصی وجود دارد که می تواند با این وام وارد چرخه خریدوفروش مسکن شوند‌، گفت‌: در برخی شهرهای جدید از جمله پرند و پردیس که تعداد متقاضیان مسکن مهر به دلیل بالا بودن قیمت کمتر از دیگر شهرهای جدید بود. با این مصوبه جدید شورای پول و اعتبار‌، در مردم انگیزه اقتصادی ایجاد شده قدرت خرید‌شان افزایش یافته و امکان فروش واحدهای مسکونی باقی مانده فراهم می شود‌.
نریمان خاطرنشان کرد‌: آیین نامه و دستورالعمل هدایت وام 80 میلیونی خرید مسکن به سمت فروش واحدهای مسکونی مازاد پرند و پردیس و سایر شهرهای جدید تدوین شده‌است‌.
2‌- بخشی از صحبت های حامد مظاهریان در ارتباط با همکاری بانک‌ها در پرداخت 35 هزار فقره وام نوسازی به بافت فرسوده بود‌. این در حالی است که محمد سعید ایزدی‌، دیگر معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در تاریخ 16 خرداد 94 از عدم تمایل بانک‌ها به پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیونی بافت فرسوده سخن گفته و عنوان کرده‌: « بانک‌ها تمایلی به همکاری در رونق بخشیدن مسکن و بازسازی بافت فرسوده ندارند و همکاری لازم را در زمینه پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیونی برای نوسازی بافت های فرسوده انجام نمی دهند»‌.
«محمد سعید ایزدی» در پاسخ به این سؤال که ظاهرا هنوز برخی از بانک های عامل تمایلی به پرداخت تسهیلات بافت فرسوده از خود نشان نمی دهند‌، گفته است‌: « بر اساس ابلاغیه ای که بانک مرکزی صادر کرده‌، بانک‌ها موظف هستند که تسهیلات 50 میلیون تومانی بافت های فرسوده را از منابع داخلی پرداخت کنند اما برخی از بانک‌ها برخلاف این ابلاغیه ادعا می کنند که نمی توانند این تسهیلات را از منابع داخلی تأمین کنند‌.
3‌- درحالی که معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی عنوان می کند امسال سپرده گذاران می توانند وام 80 میلیونی دریافت کنند‌، اخبار واصله از بانک مرکزی حاکی است این وام در بهترین حالت از سال 95آغاز می شود و کسانی که قبلا در بانک مسکن افتتاح حساب کرده‌اند مشمول قانون وام جدید نمی شوند‌.
4‌- معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است نرخ اجاره یک خانه 75 متری به طور متوسط دو میلیون تومان در ماه خواهد بود و کسانی که توانایی پرداخت این اجاره خانه دارند‌، می توانند اقساط 1 میلیون تومانی وام 80 میلیونی را پرداخت کنند‌. در پاسخ به این اظهارات می توان گفت اولا کسانی که در خانه های 75 متری ساکن هستند اگرچه در ظاهر ماهانه دو میلیون تومان می پردازند اما بخش اعظم این پول به صورت رهن است؛ رهنی که می توان گفت 70 درصد سرمایه خانواده‌هاست‌. ضمن اینکه اقساط وام تنها در مرحله اول نزدیک به یک میلیون و 200 هزار تومان می باشد و به صورت پلکانی در مراحل بعد این رقم بالا می رود‌. به فرض اینکه حتی این رقم تا آخر اقساط همان 1 میلیون تومان باشد بازهم متقاضیان قادر به پرداخت آن نخواهند بود چراکه متوسط خرید یک واحد 75 متری (‌مبنای اظهارات مظاهریان‌) با متری 4 میلیون تومان 300 میلیون تومان خواهد بود که در بهترین شرایط با دریافت وام و احتساب سپرده متقاضی 120 میلیون آن تأمین می شود و 180 میلیون تومان دیگر نیاز است و قطعا برای یک خانواده متوسط‌، 180 میلیون تومان از راه درآمد ماهیانه تأمین نمی شود و باید مابقی آن هم از را ه های دیگری مانند وام تأمین شود‌. حال تصور کنید که خانواده متوسطی که ماهانه 1 میلیون تومان قسط پرداخت می کند‌، چگونه می تواند 180 میلیون دیگر تهیه کند‌. مگر اینکه منظور وزارت راه و شهرسازی از طبقه متوسط با منظور ما از این طبقه متفاوت باشد.