هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سرزمین ماسه های طلایی

یکی از جالب ترین طراحی هایی که هنگام راه رفتن در خیابان های ژاپن توجه گردشگران و عابران پیاده را به خود جلب می کند‌، درپوش های فاضلاب شهری در خیابان های این شهر است؛ به گونه ای که این درپوش‌ها بیش از آب نماهای وسط میدان های شهر جلب توجه می کند‌.
در طراحی این درپوش‌ها‌، ویژگی‌های فرهنگی و هنری کشور ژاپن‌، و آداب ورسوم محدوده ای که این درپوش‌ها در آنجا نصب خواهد شد‌، مدنظر قرارگرفته‌است‌. برای ساخت این درپوش‌ها ابتدا ایده‌ها و طرح های درپوش های فاضلاب در شهرستان های محلی و یا شورا‌ها مطرح شده و زمانی که طراحان و مقامات دولتی بر سر انتخاب طرح موردنظر به توافق رسیدند‌، نمونه اولیه بر روی چوب پیش تولید و سپس در کوره‌های مخصوص ساخته می شود‌. امروزه بیش از 6000 درپوش طراحی و ساخته شده‌است‌.
طرح درپوش های فاضلاب طیف متنوعی از حیوانات اسطوره ای‌، نقاشی کودکان دبستانی‌، درختان بومی گرفته تا نقاشی های زیبا از داستان های عامیانه در بین مردم را در بر می گیرد‌.
ایده ساخت درپوش های زیبای فاضلاب در کتابی (‌با عنوان Camerota Drainspotting‌)مورد بررسی  قرارگرفته شده‌است‌.که در آن نویسندهبه بررسی چگونگی مقاومت مردم شهرهای ژاپن در مقابل پرداخت مالیات های سنگین جهت دریافت سیستم های فاضلاب جدید و کارهای عمومی سال 1980می‌پردازد.در واقع دولت ژاپن با این ابتکار توانست تأملی نسبت به سیستم فاضلاب شهری‌، به عنوان یکی از مهم ترین‌، پیچیده ترین و قابل تأمل ترین سیستم های شهری در ذهن شهروندان ایجاد کند‌، چراکه در صورت وجود مشکل در این سیستم علاوه بر به خطر افتادن سلامتی شهروندان‌، زندگی در شهر با مخاطرات بسیار زیاد دیگری مواجه می شود‌،
نصب درپوش های فاضلاب منقوش و زیبا علاوه بر اینکه درنگی در پیش چشم آوردن اهمیت فاضلاب شهری در ذهن شهروندان ایجاد کرد؛ توانست به عنوان یکی از عناصر مبلمان شهری به زیباسازی شهر کمک کند و دیگر اینکه با این اقدام هنر‌، آداب ورسوم‌، و فرهنگ مردم منطقه به تازه واردان معرفی می شود‌.
زمانی که این تصاویر توسط تعدادی از عکاسان مانند اس موریتا‌، جان مورن‌، میساکی و یا فیلیکر که برای این منظور به تمامی نقاط ژاپن سفر کرده بودند جمع آوری و در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد با اقبال عمومی روبه رو گردید‌. به این ترتیب می توان گفت؛ ژاپن با به نمایش درآوردن درپوش های زیبای فاضلاب توانست آداب ورسوم خود را از روی زمین به پرواز در آورد و بر اندیشه ها بنشاند.