هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

همکاری پژوهشی - مرمتی ایران و ژاپن

بر اساس تفاهم‌نامه پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و لابراتوار مستندسازی و تصویرگری تحلیلی دانشگاه کیوتو ژاپن، دو طرف در زمینه‌های گوناگون ازجمله پژوهشی و حفاظت و مرمت همکاری می‌کنند.
حمید فدایی ؛ مسئول گروه پژوهشی سال‌یابی و محیط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی با اعلام این خبر گفت: این تفاهم‌نامه به‌منظور توسعه همکاری‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و فنی و بهبود وضعیت حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی، بین این دو نهاد امضا شد. او هدف اصلی این تفاهم‌نامه را همکاری متقابل در حوزه‌های پژوهشی و آموزش اعلام کرد.
عضو هیئت‌علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی اظهار کرد: پژوهش‌های موردنظر در این تفاهم‌نامه بیشتر با نگاه کاربردی در حوزه‌ حفاظت و مرمت اشیا و با تمرکز بر توسعه روش‌های مستندسازی و تصویربرداری تحلیلی آثاری از قبیل پارچه‌های تاریخی، فرش، نقاشی‌های مینیاتور، تزیینات وابسته به معماری و کتیبه‌ها و نقوش سنگی برنامه‌ریزی‌شده‌اند.
به گفته فدایی، قرار است علاوه بر آنالیزِ برخی از داده‌های مربوط به رنگ و رنگینه از آثار ایرانی، بانک اطلاعاتی از نتایج این آنالیزها تهیه شود.
مسئول گروه پژوهشی سالیابی و محیط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی خاطرنشان کرد: در کنار این همکاری‌ها موضوع برگزاری کارگاه‌های آموزشی به‌منظور آموزش پژوهشگران جوان نیز از عمده اهداف این تفاهم‌نامه همکاری خواهد بود.