هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

افزایش ۱۸ درصدی خریداران اوراق مسکن

مدیریت امور ناشران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از افزایش ۱۸ درصدی تعداد خریداران اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در فرابورس ایران خبر داد.
به گزارش .............به نقل از روابط عمومی سمات، در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران، تعداد 5449 نفر با خرید 205 هزار و 11 اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند خرید خانه شدند.این در حالی است که در معاملات منتهی به دوم خردادماه،  4614  نفر با خرید 179 هزار و 291 اوراق از طریق بازار سرمایه صاحب‌خانه شده بودند.
حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به هشتم خردادماه  308 هزار و 129 مورد بود که درمجموع ارزش معاملات این اوراق 226 میلیارد ریال بود. معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغازشده است که هم‌اکنون بیش از 20 اوراق در این شرکت معامله می‌شود.
سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ450 میلیون ریال است که مدت بازار پرداخت تسهیلات 12 سال تعیین‌شده است.نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر 16 درصد ( تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می‌توانند به شرکت‌های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.
شورای پول و اعتبار اواخر اردیبهشت‌ماه سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس‌انداز به تصویب رسیده است و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد.