فولاد؛ نیازمند حمایت دولت

شمار نشریه : 210

بازار فلزات حال وروز خوبي ندارد؛ نبود خريدار و کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات فولاد‌، مشکلات تأمين نقدينگي‌، اضطرار براي پرداخت هزينه‌هاي جاري و ثابت فرآيند‌هاي توليد‌، عدم حمايت‌هاي هدفمند و کارآ از واحد‌هاي فولادي و چشم انداز نه چندان مثبت و روشن از زمان احتمالي خروج از رکود‌، شرح حال اين روز‌هاي فعالان صنعت فولاد کشور است‌. در اين شرايط نيز توليدکننده‌هايي که تاب مقاومت در برابر اين مشکلات را نداشته‌، يا از گردونه رقابت با ساير فولادي‌ها خارج شده‌اند يا اينکه با کاهش حجم توليد سعي در سرشکن کردن بخشي از هزينه‌هاي خود دارند که با اين وجود برخي يا اغلب آنها باز هم با اين اقدام نتوانسته‌اند آنچنان که بايد هزينه‌هاي خود را سرشکن کنند‌.
مدير بخش فلزات کارگزاري مفيد در خصوص شرايط حال حاضر صنعت فولاد کشور و روند معاملات در بازار‌هاي رسمي و غيررسمي کشور مي‌گويد‌: « به طورکلي هنوز رکود سنگيني بر بازار فولاد حاکم است و حجم مبادلات در مقايسه با سال گذشته در اين ايام‌، نه تنها افزايش نيافته بلکه به شدت کمتر نيز شده‌است‌.
علي اصغر بهرامي به شرايط بازار‌هاي جهاني فولاد نيز اشاره کرد و افزود‌: هم اکنون در بازار‌هاي جهاني با افت چشمگير قيمت سنگ آهن از ابتداي سال ۲۰۱۴ تاکنون مواجهيم و در کنار همين عامل‌، افت بهاي نفت را نيز تجربه مي‌کنيم که همين فاکتور‌ها منجر به تشديد روند نزولي قيمت فولاد (‌متأثر از کاهش قيمت سنگ آهن و نفت‌) شده‌است‌. کما اينکه مازاد عرضه فولاد به خصوص در چين و عدم مصرف آن در اين کشور به ميزاني که در گذشته صورت مي‌گرفت‌، به روند کاهش قيمت انواع فولاد بيش ازپيش شدت بخشيده‌است‌.
به گفته بهرامي‌، رشد اقتصادي چين در سه ماه اول سال ۲۰۱۵ ميلادي به ۷ درصد رسيده که در ۲۶ سال اخير بي‌سابقه بوده‌است‌. چين به عنوان بزرگ‌ترين توليدکننده و مصرف‌کننده فولاد جهان با کاهش رشد اقتصادي‌، سيگنالي مبني بر پيشروي بازار جهاني فولاد به سمت شرايط خاص و خطرناکي را منتشر مي‌کند که مستقيم‌ترين بازخورد آن کاهش قيمت‌هاي جهاني فولاد و مازاد عرضه اين محصول در سطح بازار‌هاي جهاني و خطرات ديگر مترتب بر اين رخداد است‌. وي به شرايط داخلي بازار فولاد هم اشاره کرد و گفت‌: با آنکه روند معاملات فولاد تغيير مثبتي نسبت به سال گذشته نداشته‌، اما اميدواري‌هايي در ميان آحاد جامعه نسبت به حصول توافق جامع هسته‌اي در تيرماه شکل گرفته‌است که اگر در نتيجه آن شاهد برداشته شدن محدوديت‌هايي که سيستم بانکي طي اين سال‌ها تجربه کرده‌است باشيم‌، مي‌توانيم نسبت به رونق صنعت فولاد از جانب گشايش راحت‌تر ال سي و روند رو به رشد صادرات در اين صنعت خوشبين و اميدوار باشيم‌.
مدير بخش فلزات کارگزاري مفيد ادامه مي‌دهد‌: « در وضعيت حال حاضر دولت بايد با تمام توان از واحد‌هاي فولادي حمايت کند و با افزايش ميزان تعرفه حتي بيشتر از ارقام فعلي‌، وام‌هاي کم بهره بانکي‌، يارانه به توليد و اقداماتي ازاين دست از سقوط صنعت فولاد کشور جلوگيري کند‌. بهرامي مي‌افزايد‌: « در سنوات گذشته ميزان مصرف فولاد در کشور به حدود ۲۲ تا ۲۳ ميليون تن مي‌رسيد اما در حال حاضر اين ارقام به ۱۵ تا ۱۶ ميليون تومان کاهش يافته‌است‌. اين کاهش مصرف از يکسو واحد‌هاي توليدي به خصوص نوردکاران را متأثر از رکود بخش مسکن و کاهش تقاضاي مقاطع ساختماني تحت فشار قرار مي‌دهد و از سوي ديگر با کاهش نقدينگي آنها در ميان مدت تا بلند مدت منجر به تعطيلي‌، ورشکستگي‌، تعديل نيرو و مشکلات ديگري ازاين دست مي‌شود‌.
وي به فروش ۲۵۰ هزار تن تيرآهن ذوبي طي هفته اول خرداد در بورس کالاي ايران اشاره کرد و اظهار مي‌دارد‌: « رکود مداوم تقاضا و کاهش شديد حجم مبادلات در خلال هفته‌ها و ماه‌هاي اخير‌، منجر به اتخاذ يک سري استراتژي‌هاي فروش‌- که شايد در زمان عادي کمتر توليدکننده‌اي به آن تن دهد‌- از جانب عرضه‌کننده‌ها در بورس شده‌است که از آن جمله مي‌توان به فروش اعتباري محصول و اقاله بيع اشاره کرد‌. (‌اقاله در اصطلاح فقه‌، درخواست کردن و موافقت فسخ معامله است؛ يعني اگر کسي بعد از خريدن يا فروش کالايي‌، پشيمان شده و از فروشنده يا خريدار درخواست برهم زدن معامله را نمايد و فروشنده يا خريدار اين درخواست را قبول کند اين را اقاله گويند‌)‌.
بهرامي در پايان بار ديگر بر لزوم حمايت دولت از واحد‌هاي فولادي و اتخاذ تصميماتي براي مصرف سنگ آهن در صنايع داخلي فولاد و نه صادرات آن با قيمت‌هاي بسيار پايين به بازار‌هاي جهاني تأکيد کرد و خواستار افزايش ميزان تعرفه روي واردات فولاد به کشور و ديگر اقدامات حمايتي دولت از صنعت فولاد کشور شد.