عدم صدور رواديد براي حضــــــور ايراني‌ها در‌نمايشگاه سنگ‌قطر

شمار نشریه : 210

مشکلات توليدکنندگان ايراني يکي‌، دوتا نيست‌. از گراني هزينه‌هاي توليد گرفته تا اثرات سوء تحريم‌ها بر صدور خدمات فني و مهندسي که باعث شده توليدکنندگان در شرايط سختي قرار گيرند‌. باخبر شديم اخيرا گروهي از توليدکنندگان سنگ کشورمان که قرار بود در نمايشگاه سنگ قطر شرکت کنند‌، به دليل عدم صدور رواديد از سوي قطري‌ها‌، موفق به حضور در اين نمايشگاه و ارائه دستاورد‌هاي خود نشدند‌. در همين رابطه سؤالاتي را از مهندس معتمدي‌، نماينده شرکت برگزارکننده نمايشگاه قطر (‌IFB‌) در ارتباط با عدم صدور رواديد براي شرکت‌هاي ايراني پرسيديم‌:
به عنوان نماينده شرکت برگزارکننده نمايشگاه سنگ قطر‌، راجع به پروسه صدور ويزا و همچنين عدم صدور ويزاي شرکت‌هاي ايراني متقاضي حضور در اين نمايشگاه توضيحاتي بيان کنيد‌.
تابه حال چنين مشکلي ب پيش نيامده بود‌. امسال هم مانند سال‌هاي قبل و البته کمي زودتر از موعد مقرر‌، هم ما و هم شرکت برگزارکننده اقدامات لازم براي گرفتن ويزا‌ها را انجام داديم‌. درواقع سيستم به اين صورت است که برگزارکننده طبق مجوزي که از وزارت بازرگاني دولت قطر گرفته‌، مي‌تواند جهت حضور شرکت کنندگان بين‌المللي در نمايشگاه از وزارت امور خارجه تقاضاي ويزا کند (‌مانند سيستم اجرايي خودمان در ايران‌)‌. البته بايد ابتدا ليست تمامي ويزا‌هاي شرکت کنندگان را در يک تاريخ مشخص و در يک پارت به وزارت بازرگاني قطر ارسال کنند‌. درنتيجه ويزا‌هاي شرکت کنندگان در نمايشگاه جمع‌آوري شده و اطلاعات‌شان در فرم‌هاي خاصي به همراه کپي پاسپورت‌ها به وزارت مربوطه‌، ارسال مي‌شود‌. آنها هم بر اساس مجوز صادره و ليست‌هاي دريافتي که قبلا از شرکت اجراکننده گرفته‌اند‌، مطابقت مي‌دهند که چه کشور‌هايي بايد حضور داشته باشند و چه کشور‌هاي طبق موارد و قوانين خود‌شان بايد حذف شوند و نهايتا تأييديه صدور رواديد را صادر مي‌کنند‌.
اين تأييديه معمولا چه زماني بايد از طرف دولت قطر صادر و نتيجه اعلام گردد‌؟
معمولا يک ماه قبل از شروع نمايشگاه براي گرفتن ويزا‌ها اقدام مي‌کنيم‌. يعني ما اطلاعات شرکت کنندگان را براي برگزارکننده ارسال نموده و آنها هم کار‌هاي مربوطه و پيگيري‌هاي لازم را انجام مي‌دهند و حداکثر ظرف مدت يک هفته تمام کار‌ها انجام شده و ليست‌هاي دريافتي جهت دريافت تأييديه به وزارت بازرگاني ارسال مي‌شود‌. وزارتخانه نيز اين ليست را پس از تأييد به وزارت امور خارجه ارسال و بر اساس ضوابط و قوانين خود‌شان ويزا‌ها را صادر مي‌کند‌. امسال هم تمام ويزا‌هاي شرکت کنندگان ايراني پس از طي روال مذکور صادرشده اما در مرحله نهايي‌، ويزا‌هاي صادرشده به وزارت داخلي قطر ارجاع مي‌شود تا ازنظر سياسي و امنيتي کنترل شوند (‌جايي همچون سازمان امنيت و اطلاعات‌) که چه کشور‌هايي مجوز ورود و شرکت در نمايشگاه را دارند و چه کشور‌هايي ازنظر امنيتي و يا سياسي مجاز به شرکت در نمايشگاه نيستند‌. درمجموع ۴ کشور ايران‌، روسيه‌، لبنان و پاکستان با اين مشکل روبه رو شدند اما چون شرکت برگزارکننده لبناني بود به اکثريت آنها ويزا دادند يعني از هيئت ۱۰ نفره لبناني فقط ۲يا۳ نفر رد ويزا شدند ولي بقيه توانستند به نمايشگاه بروند‌. پاکستاني‌ها نيز مثل ما مشکل ويزا داشتند اما درست در لحظه آخر ويزاي تعدادي از آنها آزاد و تحويل شد ولي يک تعداد ويزا نگرفتند‌. عملا دولت قطر اعلام نکرده‌است که کسي رد ويزا شده بلکه توجيه‌شان اين است که دولت ما مشکلي براي صدور ويزا‌ها ندارد اما چون نياز به بررسي بيشتر دارد هنوز تأييد نهايي نشده‌اند‌. البته ما از طريق وزارت خارجه و سفارت ايران در قطر در حال پيگيري اين موضوع هستيم اما هنوز اتفاق خاصي روي نداده‌است‌.
آيا دولت قطر رسما و به طور کتبي به شما يا دولت ايران چيزي را اعلام کرده‌است‌؟
در اين زمينه دولت قطر رسما مطلبي را براي رد ويزاي ايرانيان‌، جبران و يا معذرت خواهي اعلام نکرده‌است‌. ما درخواست رسيدگي خود را به مقامات اعلام کرده‌ايم که طبيعتا اين اعتراض براي مقطع زماني حال حاضر بي‌نتيجه‌است‌. اما براي رفع مشکلات گروه‌هاي بعدي و جلوگيري از خسارت‌هاي احتمالي تأثيرگذار خواهد بود.