هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کیش؛ كارگاه بزرگ ساخت و سـاز

يازدهمين نمايشگاه عمران و ساختمان کيش و کنفرانس صنعتي‌سازي ساختمان با حضور مسئولان بخش شهرسازي برگزار شد‌.
در اين نمايشگاه که با همکاري اتاق تعاون ايران و همکاري سازمان منطقه آزاد کيش براي سومين سال در جزيره کيش برپا شد 111 شرکت داخلي و 18 نمايندگي از کشور‌هاي خارجي در فضايي به وسعت پنج هزار و 300 مترمربع به ارائه توانمندي‌هاي خود پرداختند‌. به گزارش پيام ساختمان معرفي و نمايش بخشي از توانمندي‌هاي توليدي و صادراتي‌، شناخت توانمندي‌ها و کمبود‌هاي صنعت ساختمان‌، آشنايي با پيشرفت‌هاي روز اين صنعت در کشور‌، تبادل اطلاعات و تعامل بيشتر بين توليدکنندگان و فعالان اين عرصه از اهداف برپايي يازدهمين نمايشگاه عمران و ساختمان بود‌.
شرکت کنندگان در اين نمايشگاه جديدترين دستاورد‌ها‌، توليدات و فناوري‌هاي علمي و صنعتي خود را در زمينه مصالح ساختمان پايه‌، ماشين آلات و تجهيزات ساختماني‌، آسانسور و بالابر‌ها‌، خانه‌هاي پيش ساخته‌، نقشه کشي و طراحي‌، سيستم‌هاي تصفيه آب‌، تأسيسات حرارتي و برودتي‌، ابزارآلات‌، تجهيزات و ماشين آلات ساختماني به بازديدکنندگان عرضه کردند‌.
نظام اداري ساخت وساز نواقصي دارد
در اين مراسم‌، منوچهر شيباني مديرکل دفتر سازمان‌هاي مهندسي و تشکل‌هاي حرفه‌اي وزارت راه و شهرسازي با تشکر از سازمان منطقه آزاد کيش براي برگزاري اين نمايشگاه گفت‌: توسعه مهندسي ساختمان از ارکان مهم درصنعت ساختمان است‌.
وي با تأکيد بر ارتقاي کيفيت مصالح ساختماني و رسيدن به ايده‌آل‌هاي مطلوب در اين صنعت‌، افزود‌: با توجه به شايستگي و توانمندي مهندسان ايراني بايد در بحث ضوابط اجرايي و نيروي انساني متبحر به جايگاهي برسيم که در تمام دنيا از مهندسان و دست اندرکاران صنعت ساختمان کشورمان به عنوان برترين‌ها ياد شود‌.
شيباني گفت‌: کاربرد واژه سنتي در مقابل واژه صنعتي خيلي درست نيست‌، زيرا ساخت وساز‌هاي سنتي در کشور انجام مي‌شود که بسيار ارزشمند است اما صنعتي‌سازي بايد به اين مفهوم در نظر گرفته شود که ساختمان به معناي توليد کارخانه‌اي در مقابل ساخت وساز در محل يا ساخت وساز دستي است‌.
وي با اشاره به اينکه در حال حاضر نظام اداري ساخت وساز نواقصي دارد‌، ادامه داد‌: توجه به اقليم کشور و استفاده از مصالح مناسب براي ساخت وساز‌، اصلاح نظام اداري و اجراي مقررات بيست و دوگانه ساختمان‌سازي مي‌تواند به ارتقاي کيفيت و ماندگاري بالاي ساخت وساز‌ها کمک کند‌.
مديرکل دفتر سازمان‌هاي مهندسي و تشکل‌هاي حرفه‌اي وزارت راه و شهرسازي با اشاره به اينکه استفاده از فناوري‌هاي نوين مي‌تواند روند ساخت وساز‌ها را از سنتي به صنعتي تغيير دهد‌، افزود‌: سرمايه‌گذاري‌، ايجاد تسهيلات صنعتي‌سازي‌، مکان يابي مناسب براي کارخانه‌ها‌، حضور پررنگ مهندسان‌، کاردان‌ها و دست اندرکاران صنعتي‌سازي که با فناوري‌هاي روز دنيا آشنا هستند‌، مي‌تواند ما را به سمت صنعتي‌سازي سوق دهد‌.
بهره گيري از تکنولوژي‌هاي روز دنيا در ساخت وساز
رئيس سازمان نظام كارداني ساختمان كشور نيز در اين مراسم با اشاره به رشد روزافزون ساخت وساز درکشور گفت‌: چنانچه ميزان ساخت وساز را در کشور ساليانه يک ميليون واحد بدانيم‌، بايد روزانه حدود سه هزار واحد ساختماني احداث شود‌. اينکه آيا قرار است اين ساختمان‌ها در چند سال آينده به بافت فرسوده کشور افزوده شود يا خير‌، مسئله بسيار مهمي است که بايد موردتوجه مسئولان کشور قرار گيرد‌.
مهدي مؤذن افزود‌: با توجه به اينکه بسياري از خانواده‌ها در حال حاضر مسکن ندارند و بين 6 تا 7 ميليون جوان نيز در سن ازدواج و نيازمند مسکن هستند‌، تا 10 سال آينده اگر سالانه 1 ونيم ميليون مسکن ساخته شود به نقطه توازن مي‌رسيم‌. وي بهره‌گيري از تکنولوژي‌هاي روز دنيا در ساخت وساز را بهترين راه حل درزمينه ساخت سازه‌هاي مهندسي عنوان کرد و گفت‌: برگزاري اين نمايشگاه‌ها بستري براي فراهم شدن اين امکان است‌.
مؤذن در ادامه اظهار داشت‌: چندين سال است که بحث صنعتي‌سازي ساختمان در کشور مطرح شده اما بيشتر جنبه شعاري داشته و هيچ گاه از جانب مسئولان امر با جديت پيگيري نشده‌است‌. وي صنعتي‌سازي ساختمان را يک ضرورت عنوان کرد و افزود‌: صنعتي‌سازي نبايد به مسکن مهر محدود شود‌، بلکه بايد در اين زمينه فرهنگ‌سازي انجام شده‌، با برگزاري اين نوع همايش‌ها و کنفرانس‌ها اهميت صنعتي‌سازي را تشريح کرد و با انواع روش‌هاي صنعتي‌سازي آشنا شد‌.
مؤذن معتقد است وزارت راه و شهرسازي بايد افرادي را که مي‌خواهند صنعتي‌سازي انجام دهند موردحمايت قرار دهد‌، در ساخت وساز بايد روش‌ها و فناوري‌هاي نوين مورداستفاده قرار بگيرد و اگر بخواهيم در کشور يک و نيم ميليون واحد مسکوني بسازيم‌، جز با روش انبوه‌سازي و صنعتي‌سازي امکان پذير نيست‌.ارتقاي سطح كمي و كيفي صنعت در مسير توسعه
مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش‌، از منطقه آزاد كيش به دليل فرصت‌هاي قانوني و موقعيت مناسب جغرافيايي و امكانات‌، تأسيسات و تسهيلات ايجادشده به عنوان يكي از مستعدترين مناطق براي برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي به ويژه در حوزه‌هاي بين‌المللي ياد کرد و گفت‌: اين جزيره زيبا به پشتوانه قوانين و مقررات تسهيل‌کننده امور بانكي‌، تردد اتباع خارجي و مبادلات ارز و كالا و همچنين بهره‌گيري از امكانات مناسب نمايشگاهي در فضا‌هاي کاملا تخصصي‌، از بهترين شرايط براي برگزاري طيف وسيعي ازاين دست نمايشگا ه‌ها برخوردار است‌.
مونسان افزود‌: وجود سرمايه‌گذاران و منابع سرمايه‌اي وسيع و تفكر توسعه محور در کيش به عنوان عامل تبديل اين جزيره به كارگاهي عظيم در ساخت وساز و توسعه فيزيكي به خودي خود باعث افزايش جذابيت کيش براي فعالان عرصه صنايع ساختماني و عمراني شده‌است‌. وي در ادامه از يازدهمين دوره نمايشگاه عمران و ساختمان كيش به عنوان زمينه‌اي يادکرده بود که مي‌تواند با درآميختن ويژگي‌هاي منحصربه فرد اين نمايشگاه با مزيت‌هاي اين منطقه‌، به ارتقاي سطح كمي و كيفي صنعت عمران و ساختمان در مسير توسعه رويداد‌هاي بازرگاني و تجاري نيز كمك کند‌. استفاده از تجارب ساير كشور‌هاي پيشرفته جهان با نگاهي به امكانات‌، تفاوت‌هاي اقليمي و فرهنگي كشور با هدف توسعه فناوري‌هاي نوين صنايع ساختمان و تطابق آن با استاندارد‌هاي روز جهان از ديگر موارد مورد تأکيد مونسان بود‌.
صنعت ساختمان‌؛ ارزان‌ترين بخش اشتغال زا
رئيس اتاق تعاون نيز در ادامه سهم صنعت ساختمان در اقتصاد کشور را بالغ بر 30 درصد عنوان کرد و گفت‌: اين آمار نشان دهنده تأثير اين صنعت در رشد و توسعه اقتصادي کشور است‌.
بهمن عبداللهي از صنعت ساختمان به عنوان ارزان‌ترين بخش اشتغال زايي ياد کرد و افزود‌: براي ساخت هر 65 تا 70 متر بنا يک شغل ايجاد مي‌شود که با احتساب آمار ساخت 2/1 ميليون واحد مسکوني 70 متري بر اساس الگوي وزارت راه و شهرسازي کشور در سال به همين ميزان نيز اشتغال ايجاد مي‌شود‌.
وي با اشاره به سهم 40 تا 60 درصدي هزينه‌هاي مسکن در سبد خانوار‌ها گفت‌: رشد اقتصادي حوزه مسکن درسال گذشته حدود 24 درصد بود که در هيچ يک از حوزه‌هاي ديگر چنين سودآوري را شاهد نيستيم‌. رئيس اتاق تعاون در پايان برگزاري اين نمايشگاه را عامل رونق صنعت ساختمان و افزايش کيفي‌سازي عنوان کرد‌.
تعاوني‌ها مؤثر در رونق صنعت ساختمان
ابوذر نديمي رئيس فراكسيون تعاون مجلس شوراي اسلامي هم در بخش ديگري از اين رويداد گفت‌: تعاوني‌ها به عنوان يکي از بخش‌هاي مؤثر در رونق صنعت ساختمان در کشور در حال فعاليت هستند‌. وي افزود‌: اين تعاوني‌ها با کاهش هزينه‌ها و تسهيل شرايط براي خانواده‌ها با سطح درآمدي متفاوت امکان خريد مسکن را فراهم مي‌کنند‌.
نديمي با اشاره به اهميت کيفي‌سازي و توجه به آمار‌هاي اقتصادي جهان در بخش صنعت ساختمان گفت‌: سازه‌هاي با کيفيت به مرورزمان نيز با حفظ جاذبه‌ها و زيبايي به گران‌ترين اماکن و ساختمان‌ها تبديل مي‌شوند که اين امر نشان دهنده اهميت کيفي‌سازي در صنعت ساختمان است‌. وي در پايان با تأکيد برلزوم توجه بيشتر به کيفيت و استفاده از دستاورد‌هاي نوين, صنعت ساختمان را با سياست‌هاي همه بخش‌هاي کشور مرتبط دانست‌.
حميد کلانتري معاون امور تعاون وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعي نيز با بيان اينکه چهار نوع تعاوني در بخش‌هاي مختلف صنعت ساختمان کشور فعاليت مي‌کنند‌، گفت‌: بهره‌وري سرمايه, خريد جمعي, فروش جمعي, تسهيل شرايط, اشتغال زايي و انبوه‌سازي ازجمله ويژگي‌هاي تعاوني‌ها هستند که نقش به سزايي در رشد اقتصادي و ارتقاي صنعت ساختمان کشور دارند‌.
وي برگزاري نمايشگاه‌هاي عمران و ساختمان را فرصت مناسبي براي تعاوني‌ها و دست اندرکاران صنعت ساختمان دانست و افزود‌: فراهم شدن امکان دسترسي يکجا به همه بخش‌هاي موردنياز در صنعت ساختمان از مزيت‌هاي اين نمايشگاه‌ها براي متخصصان و فعالان اين صنعت است‌.
گفتني است‌، نمايشگاه بين‌المللي عمران و ساختمان از 5 خرداد با حضور 118 شرکت داخلي و 18 نمايندگي خارجي در فضايي به وسعت 5 هزار مترمربع درکيش گشايش يافت و تا 8 خرداد پذيراي علاقه‌مندان بود‌. پيام ساختمان نيز به عنوان حامي رسانه‌اي با حضور در غرفه‌اي اختصاصي‌، ضمن پوشش خبري نمايشگاه اقدام به توزيع رايگان نشريه بين شرکت ها و بازديدکنندگان نمود.