عرضه و تقاضا باید هماهنگ باشد

شمار نشریه : 210

گروه تأسیسات: ششمين همایش بين‌المللي سرمايش،گرمايش و تهويه مطبوع روز سه‌شنبه پنجم خردادماه با حضور كارشناسان و متخصصان اين عرصه در محل پژوهشگاه نفت برگزار شد.
 دكتر محمد شكرچي‌زاده معاون وزير و رئیس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي به عنوان سخنران در اين همايش حاضر بود. با توجه به اهميت مبحث انرژي در تهويه مطبوع و جايگاهي كه مركز تحقيقات در استانداردسازي و آموزش متخصصان دارد مجالي پيش آمد تا با وی در اين رابطه گفتگوي كوتاهي داشته باشيم.
پيام ساختمان: بر اساس گفته‌هاي سخنرانانِ اين همايش، بيشتر مشكلات حوزه انرژي به مديريت آن بازمي‌گردد اما شاهديم بعد از سال‌ها سند جامع انرژي تهیه و ابلاغ نشده است. نظر شما در اين رابطه چيست؟
براي رفع اين مشكلات بايد هماهنگي بين عرضه و تقاضا ايجاد كنيم و در هر دو حوزه مديريت انرژي موردتوجه قرار گيرد. يعني هم در زمينه عرضه و توليد محصولات تأسیساتی استانداردهايی اعمال شود و مبحث انرژي موردتوجه قرار گيرد،كه در حال انجام آن نيز هستيم و هم در حوزه متقاضي اقلام تأسیساتی كه از اولي هم مهم‌تر است اين مديريت اعمال شود. در قسمت فرادست كه سياست‌گذاران و مديران هستند متناسب با اين عرضه و تقاضا مي‌‌توانند استانداردهاي فرادستي را تنظيم و تدوين كنند. 
قسمتي از كارهاي تدوين سند جامع انرژي توسط سازمان بهينه‌‌سازي مصرف انرژي در حال انجام است و قسمتي را ما در حال انجام آن هستيم و حوزه‌بندي‌اي در اين زمينه صورت گرفته و به‌صورت جزيره‌اي هرکدام از اينها مشغول به كار هستند. درصدد هستيم با روند همكاري كه داريم بتوانيم تعامل مشترك ايجاد كنيم. بند "ق" تبصره ٢ قانون بودجه ٩٣ فرصتي جديد است تا بتوانيم مؤلفه‌های مصرف انرژي را در حوزه‌هاي مختلف مانند صنعت، حمل‌ونقل و غيره وارد كنیم و با تهیه سند جامع انرژي و برنامه‌ريزي مشخص سالانه شدت انرژي را كاهش دهيم تا به رقم برنامه‌ریزی‌شده‌ای برسيم. 
پيام ساختمان: شما تأکید زيادي بر آموزش داشته‌ايد و مبحث 4 مقررات ملي ساختمان نيز بر اجراي تأسیسات ساختماني توسط كارشناسان تأکید دارد، دانشگاه‌ها نيز در زمينه آموزش ادعاهاي زيادي دارند و سازمان نظام‌مهندسي نيز هرساله امتحاناتي براي ورود مهندسان به عرصه برگزار مي‌كند. چقدر اين كارنامه با واقعيت امر مصرف انرژي همخواني دارد؟
ما با اهداف بسيار فاصله داريم، اگر راندمان سيستم‌هاي تأسیساتی ما را نگاه كنيم اصلاً راندمان قابل‌توجهی نيست. اگر بتوانيم بحث آموزش را با كاهش انرژي پيوند بزنيم به توفيق بالايي دست‌یافته‌ایم زیرا در مديريت تقاضا اين بحث وجود دارد. بايد بتوانيم مباحث انرژي را براي مهندسان، تكنسين‌ها و توليدكنندگان توضيح دهيم و  در زمینه افزايش راندمان سيستم‌هاي تأسیساتی ساختمان كار كنيم. الآن در زمينه آموزش حركت‌هاي مجزايي شروع‌شده و حتي بخش خصوصي اين نياز را احساس كرده است كه منفك از بخش دولتي به اين مباحث بپردازد يعني صنعت كشور به تشخيص اين نياز رسيده است. در بخش مسكن و شهرسازي كه ما مسئوليت آن را داريم ( در زمینه تبيين مقررات، استانداردها و ضوابط ) با بخش خصوصي همکاری مي‌كنيم و در بخش اجرايي آن، كه كنترل و اجرا است  نیز آن را دنبال خواهيم كرد. 
پيام ساختمان: شنيده‌ايم كه مراحل تدوين برچسب ساختمان به اتمام رسيده است. به‌این‌ترتیب تنها مشكل اجراي آن همين بخش اجرايي است؟
بله بحث ماده 18 قانون اصلاح الگوي مصرف در كميسيون زيربنايي، صنعت و محيط‌زيست دولت است و هرگاه در آنجا تأیید شود اجرایی خواهد شد و ديگر نياز به مجلس ندارد. ما کار تدوين را انجام داده‌ايم و تنها بايد در بخش اجرايي تأیید و انجام شود.