مبلمان شهری

شمار نشریه : 209

یکجانشینی انسان و قرار گرفتن خانه‌ها در یک مجموعه بزرگ، شهرها را به وجود آورد و با گسترش شهرنشینی و اهمیت یافتن آرامش روانی در شهرها  تجهیزاتی جهت  بالا بردن سطح رفاه و آرامش روانی شهروندان در یک پروسه شکل گرفت که امروزه توسط شهرداری‌ها به شکل مجموعه نظام مند در سطح شهر ایجادشده و یا مورد ترمیم قرار می‌گیرد. سازمان زیباسازی شهر تهران مبلمان شهری را مجموعه تجهیزاتی که در فضای شهر فضاي ميان ساختمان‌ها و بناها ، عناصر مكملي نياز است تا زندگي شهري را سامان بخشد، تجهيزاتي كه همچون اثاث يك خانه ، امكان زندگي را در فضاي محصور ميان سنگ و بتن و شيشه فراهم آورد و در ادامه هدف از طراحي شهري و مبلمان آن را ايجاد محيطي خلاق و پرورنده براي مردمي كه در آن زندگي می‌کنند، می‌داند.
در ادامه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان با عنوان «کالای برتر»، در این شماره به بررسی بازار مبلمان شهری می‌پردازیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات کارشناسان و فعالان توليد و توزيع اين بازار بوده و لزوماً نظر نشریه «پيام ساختمان» نيست:
 مهم‌ترین اجزاي مبلمان شهري
مهندس مهدی وکیلی صفا ، در رابطه با مبلمان شهری به خبرنگار ما گفت: نشستنگاه در یک شهر محل تمرکز بسیاری از فعالیت‌هاست و مکانی است برای میانسالان و سالخوردگان تا درد دل‌های خود را در برابر آفتاب زمستانی یا زیر سایه تابستانی درختان با هم سن و سالان خویش ردوبدل کنند. بهترین جاست برای دانش‌آموز و دانشجوی اهل مطالعه. نشستنگاه بلندمدت الزام‌ها و تسهیلات خاص خود را می‌طلبد، مانند: مدولاریته، فرم ، ارگونومی و قطعات اضافی .
تابلوهای تبلیغاتی، تابلوهای اطلاع‌رسانی، تابلوهای جهت دهنده و راهنما، پلاک‌ها و نشانگرها، کیوسک‌های اطلاع‌رسانی و راهنمای توریست، سکوی پلیس، صندوق ارتباطات، میله‌های نصب پرچم، چراغ‌های خیابان، نورافکن‌های میدانی ، پل عابر پیاده ، پرچم آویز، گلدان‌ها و گل جاها، گارد ریل، تیرک، جدول، صندوق‌های پست، صندوق‌های صدقات، سطل‌های شن و ماسه، حصار و پرچین، حصار و محافظ درخت ، گلدان طبقاتی دور درختی، تیرهای روشنایی، حوض‌های سیمانی، آبخوری، تاق نصرت، میله‌های نصب رژی و ریسه، عناصر تزئینی باد، آبریزگاه‌ها، چراغ‌های پارکی، پست‌های آتش‌نشانی، روشویی‌ها و دستشویی‌ها، دستگاه توزیع اتوماتیک، ترانسفورماتور، کیوسک‌های فروش بلیت، کیوسک تلفن ازجمله تجهیزات مبلمان شهری می‌باشد.
نیمکت
نیمکت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات مبلمان شهری جهت رفاه شهروندان باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد؛ مصالح گوناگونی ازجمله چوب و آهن برای ساخت صندلی استفاده می‌شود. چوب، ماده‌ای گرم است، فلز و سنگ نیز، کاربردی و راحت هستند ولی سطح آنها برای نشستن طولانی‌مدت سرد است.
 یکی از کارمندان فروش شرکت الماس نور، تولیدکننده مبلمان شهری، قیمت نیمکت‌های فلزی این برند را از 350 هزار تومان تا 790 هزار تومان ذکر کرد و قیمت‌های سایر محصولات را بر اساس نوع نیمکت‌های سفارشی توسط شهرداری‌ها و یا شرکت‌های خصوصی  متفاوت عنوان کرد.
سطل زباله
سطل‌های زباله به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ملزومات رعایت بهداشت در سطح شهر از اولیه‌های مبلمان شهری  است و در کلانشهرهایی همچون تهران، اصفهان، تبریز، شیراز و مشهد کاربرد بسیار زیادی دارد.
یکی از کارمندان شرکت «مبلمان شهری دورا» در رابطه با تولیدات این شرکت به خبرنگار پیام ساختمان گفت: تولیدات شرکت بیشتر از جنس فلز و بتن و در تنوع بسیار زیاد است . البته نمونه تولیدات شرکت مبلمان شهری ما توسط ارگان‌ها و شهرداری‌ها  سفارش داده می‌شود و بر اساس خواسته‌های سفارش‌دهنده تولیدات عرضه می‌شود. وی در مورد قیمت تولیدات این شرکت گفت: قیمت کالاها بر اساس متریال و اندازه متفاوت است .به‌عنوان‌مثال قیمت سطل زباله استوانه‌ای با پایه فرفورژه 651 هزار تومان، سطل زباله با پایه بتنی و مخزن فلزی 1 میلیون و 132 هزار تومان، سطل زباله بتنی با درب لولایی و مخزن فلزی 1 میلیون و 529 هزار تومان است.
سفارشات مبلمان شهری بدون واسطه
ایستگاه اتوبوس به‌عنوان مبلمان شهری پس از ایجاد ناوگان اتوبوس‌رانی جهت انتظار شهروندان برای اتوبوس  ایجاد شد. شرکت‌های تولیدکننده این مبلمان شهری معمولاً با یک واسطه یا به شکل مستقیم با شهرداری‌ها و دهداری‌ها وارد معامله می‌شوند.
یونسی، مدیرعامل شرکت ویلا پارک در ارتباط با تولیدات خود گفت: شرکت ویلا پارک  80 درصد از مبلمان شهری از سطل زباله، نیمکت گرفته تا پایه چراغ، ایستگاه اتوبوس را تولید می‌کند. وی با  بیان اینکه کل محصول توسط شرکت ویلا پارک با متریال  فلز، چوب و فلز تولید می‌شود، قیمت کف سطل زباله را 120 هزار تومان  و ایستگاه اتوبوس را 1 میلیون و 500 هزار تومان عنوان کرد و افزود: سفارش‌های شهرداری‌ها و دهداری ها به شکل غیرمستقیم و باواسطه گری برخی از  شرکت‌ها به ما داده می‌شود.
مبلمان شهری قیمت مشخصی ندارد
کارمند فروش « شرکت آسال تجارت هیراد» تولیدکننده مبلمان شهری (نیمکت، تجهیزات ورزشی فضای باز،کفپوش، مجموعه بازی کودکان ،چراغ خیابانی ، چراغ پارکی ، مخزن زباله و ... نحوه کار خود را بر اساس سفارش شهرداری‌ها بیان کرد و گفت: شهرداری‌ها بر اساس کاتالوگ‌ها نمونه‌ای را انتخاب کرده و در نهایت تعداد آن را سفارش می هند. وی در مورد میزان قیمت مبلمان شهری گفت: مبالغ نهایی بر اساس میزان آهن به‌کاررفته و مواد اولیه محاسبه می‌شود  و نمی‌توان قیمت خاصی را برای آن مطرح کرد .
چهل مدل متفاوت سطل  زباله
زهرا نوروزی، کارمند فروش شرکت بارز پلاستیک، به خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت بارز پلاستیک یک شرکت تولیدکننده مبلمان شهری  است که از سال 1379 در زمینه تولیدات مبلمان شهری فعال است و عمده تولیدات ما سطل‌های  تفکیک زباله در مبدأ می‌باشد.
وی با بیان اینکه  بیش از چهل مدل متفاوت سطل  زباله داریم، گفت: این مخازن معمولاً توسط طراحان شرکت بارزپلاستک با بهره‌گیری از متدهای جدید طراحی و با متریال پلاستیک تولید می‌شود. وی در ادامه گاری خیابانی، مخزن دوقلو، مخزن 140 لیتری، مخزن 240 لیتری را به‌عنوان جدیدترین تولیدات شرکت بارز پلاستیک معرفی و قیمت تولیدات مخازن سطل زباله را از 30 هزار تومان برای مخازن 7 لیتری تا 1میلیون تومان برای سایر مخازن عنوان کرد.
 نوروزی گلدان‌های شهری با طرح گرانیت را از دیگر تولیدات جدید این مجموعه عنوان کرد و در  مورد قیمت آن گفت: این نوع گلدان‌ها از 4 هزار تومان به بالا قیمت دارد.وی ادامه داد: مناسب بودن قیمت تولیدات شرکت بارز پلاستیک علاوه بر تنوع رنگ ازجمله عواملی بوده است که توانسته سفارش‌های زیادی از شهرداری‌ها، ارگان‌های دولتی، مدارس، شرکت‌های خصوصی، کارخانه‌ها و... داشته باشد.