هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نکـاتی درباره چیدن مبلمـان

گروه معماری و دکوراسیون- هنگامی‌که با اتاقی خالی مواجه می‌شویم، به‌درستی نمی‌توانیم برای چیدمان آن تصمیم بگیریم. مبلمان تأثیر زیادی بر زیبایی خانه دارد، اما در این راه چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ ما در اینجا قوانینی را برایتان آورده‌ایم که با کمک آنها به‌خوبی از پس این کار بر می‌آیید.
نقطه کانونی را مشخص کنید
هیچ‌گاه اهمیت نقطه کانونی را از یاد نبرید. نقطه کانونی شما می تواند پنجره، شومینه، تاقچه یا حتی تلویزیون باشد. پس از مشخص کردن نقطه کانونی اتاق، مبل‌ها را با سلیقه خود اطراف آن بچینید.
مبل‌ها را به دیوار نچسبانید
فاصله مبل‌ها تا دیوار بستگی به‌اندازه اتاقتان دارد. اما حتی در اتاق‌های کوچک هم، میان دیوار و مبل‌ها باید فاصله‌ای باشد. این روش اتاق را از حالت خفگی در می‌آورد و آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. اگر اتاقتان به‌اندازه کافی بزرگ است، فاصله مبل تا دیوار را بیشتر کنید.
فضا را برای گفتگو آماده کنید
چیدمان مبل‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که افراد بتوانند به‌راحتی با هم گفتگو کنند و هنگام صحبت مجبور به فریاد زدن یا چرخاندن گردن خود نباشند. بنابراین مبل‌ها را با فاصله‌ای مناسب مقابل هم قرار دهید و اگر اتاق پذیرایی‌تان بزرگ است، چندین فضا برای گفتگو ایجاد کنید.
تعادل را رعایت کنید
تعادل نقش مهمی در دکوراسیون خانه دارد. زمانی که می‌خواهید مبل‌های خانه خود را بچینید، به‌اندازه و محل قرارگیری مبل‌ها توجه کنید. به‌عنوان‌مثال مبل‌های بزرگ و کوچک را در کنار هم قرار ندهید.
محل عبور و مرور را مسدود نکنید
چیدمان مبل‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که افراد به‌راحتی بتوانند از کنار آنها عبور کنند. بین مبل و میزهای اطراف مقداری فاصله ایجاد کنید. به جریان عبور و مرور در اتاق نیز توجه کنید که معمولاً مسیر بین درها است. در صورت امکان این مسیر را با مبل‌های بزرگ مسدود نکنید.
فرش را متناسب با مبلمان انتخاب کنید
اندازه فرش باید به‌گونه‌ای باشد که حداقل پایه‌های جلوی مبل را بپوشاند. اگرچه باید فضایی خالی میان دیوارها و فرش باقی بماند.
میز را بزرگ انتخاب کنید
میزی که در مقابل مبل‌ها قرار می‌دهید، هر چه بزرگ‌تر باشد بهتر است. این کار هم زیبایی و هم کاربرد آن را افزایش می‌دهد. در این صورت افراد از هر طرف به آن دسترسی دارند و می‌توانند به‌راحتی بشقاب و لیوان و لوازم دیگر خود را روی آن قرار دهند. فقط یادتان باشد فاصله‌ای میان آن و مبل‌ها قرار دهید تا رفت‌وآمد آسان باشد. اگر پیدا کردن یک میز بزرگ و زیبا برایتان سخت است، دو میز کوچک انتخاب کنید.
به ارتفاع میزها دقت کنید
افرادی که روی مبل نشسته‌اند باید به‌راحتی به میزها دسترسی داشته باشند و مجبور نباشند برای گذاشتن لیوان‌هایشان روی میز، از جای خود بلند شوند. میزهای عسلی هم باید ارتفاعی همانند میز وسط داشته باشند. (اگر این کار برایتان میسر نیست، میزهای کوتاه‌تر گزینه بهتری هستند)
نور را در سطوح مختلف به کار گیرید
نور یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در هر اتاقی است. برای روشنایی همیشه ترکیبی از چراغ‌های سقفی و رومیزی یا آباژور را به‌کارگیرید. بهتر است آباژور را در انتهای مبل چندنفره یا کنار مبل تک‌نفره قرار دهید. چراغ‌های رومیزی بالای میزهای عسلی یا تاقچه جلوه خاصی به فضا می‌بخشند. یادتان باشد که چراغ‌ها باید در سطوح مختلف قرار گیرند تا تعادلی متناسب با فضا ایجاد کنند.
به‌اندازه تابلوها توجه کنید
هر چیزی که از دیوار آویزان می‌کنید، از آینه گرفته تا مجسمه و تابلو نقاشی باید متناسب با مبلمان خانه باشد. یک تابلوی کوچک را بالای مبل چندنفره قرار ندهید. به‌جای آن تابلویی انتخاب کنید که اندازه‌اش تقریباً دوسوم مبل باشد یا چندین تابلو را کنار هم بچینید. اگر دوست دارید یک تابلو خاص کوچک را در بالای مبل چندنفره قرار دهید، حداقل قاب آن را بزرگ انتخاب کنید.