سبک اوریگامی

شمار نشریه : 209

سبک اوریگامی یکی از 24 سبک مهم و پایه در معماری و دکوراسیون داخلی می باشد این سبک امروزه به دلیلی متفاوت بودن و کاربردی بودن توجه معماران و طراحان داخلی را به خود جلب کرده است.پیام ساختمان در معرفی این سبک با خانم دکتر مولود جلالی استاد دانشگاه و معمار مصاحبه ای ترتیب داده است که در ادمه به آن پرداخته می شود.
دکتر مولود جلالی در تعریف اوریگامی گفت:. « اورو » به معنای فونت و «گامی» به معنی کاغذ می باشد و مبدا این سبک را ژاپن دانست.  دانش آموخته دانشگاه تهران زمان ورود  اوریگامی به عنوان یک سبک در معماری را همزمان با  شکل گیری مکاتب پست مدرن دانست و
برگزیده مسابقه طراحی موزه دفاع مقدس خرمشهر در ادامه با بیان این که می توان اوریگامی را در دو موضوع   زیبا شناختی و عملکردی مورد بررسی قرار داد، گفت:  در بحث زیبایی شناختی هدف از خلق اثر ساخته شدن بر اساس سبک اوریگامی به شکل تاکردن کاغذ ها  بدون در نظر گرفتن کاربرد آن است که از آن طریق می توان آثار زیبایی شناختی جالبی را خلق کرد.
 استادمعماری دانشگاه آزاد دسته دوم را شامل مباحث عملکردی از اوریگامی دانست که خود به دو گرایش استفاده از اریگامی در سازه و گرایش طراحی داخلی به سبک  اوریگامی تقسیم می شود،
 جلالی در ارتباط با  اریگامی در سازه به مبحث زلزله، ایستایی بنا و مقاومتی که این سبک در مقابل زلزله می تواند داشته باشد اشاره کرد و ادامه داد:  بحث اکوستیک عایق صدا در معماری از اهمیت بسیاری برخوردار است که سبک معماری اوریگامی در این زمینه  یکی از کارآمد ترین سبک ها می باشد.
وی با اشاره به کارآمد بودن سبک اوریگامی در مقابله با زلزله گفت: ساختمان هایی که به سبک اوریگامی طراحی می شوند مقاومت بسیار بالایی  در مقابل زلزله دارند به این شکل تکان ها و لرزه ها مانع از ریزش آوار می شود و  تنها فرم ها باز و بسته می شوند بدون آنکه تخریبی صورت گیرد. برگزیده مسابقه خانه روستایی استان اصفهان درمورد آکوستیک صدا در سبک اوریگامی گفت: در معماری سبک اوریگامی فرم های تا شده در به شکل عایق صدا عمل می کند و مانع از عبور صدا از محیط می شود.