هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمان؛ ناجی اقتصاد


تا پایان فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری دوره یازدهم کمتر از یک هفته فرصت باقی مانده و حدود 18 روز است که 8 نامزد احراز صلاحیت شده هر چه در توان دارند را برای شفاف‌سازی برنامه‌ها و معرفی خودشان به مردم در انتخاب فرد اصلح به کار می‌گیرند. ما هم در سه شماره گذشته بنا به وظیفه اطلاع‌رسانی خویش، مبانی و شاخص‌های لازم برای انتخاب یک رئیس‌جمهور «کارآمد» را تبیین و تشریح نمودیم و نکته مهمی که بر آن تاکید کردیم؛ ارائه «برنامه قابل تحقق » از طرف کاندیداها و تشخیص صحیح برنامه‌های آنان توسط رأی‌دهندگان بود. به همین منظور در شماره‌های پیشین از خواسته‌ها و انتظارات ساختمانی‌ها از رئیس‌جمهور آینده نوشتیم ، همچنین از کاندیداها خواستیم برنامه‌های ساختمانی خود را برای مردم بیان کنند و اعلام آمادگی کردیم ؛ در صورت ارسال برنامه به پیام ساختمان ، حاضریم در عمل به رسالت خویش و به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با دیدگاه‌های کاندیداها،اظهارات آنها در نشریه چاپ کنیم، اما متأسفانه علیرغم تیتر یک بودن هم "خواسته ساختمانی‌ها از رئیس‌جمهور آینده "(7 اردیبهشت 92 شماره 157 ) و هم "نامزدهای ریاست جمهوری چه برنامه‌ای برای صنعت ساختمان دارید؟")4 خرداد ماه شماره159) و با وجود توزیع سراسری و تیراژ 40 هزار نسخه‌ای پیام ساختمان که به عنوان پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان در میان حدود 500 هزار عضو سازمان نظام مهندسی ، حدود 8 هزار انبوه‌ساز سراسر کشور ، نزدیک به 80 هزار کاردان و معمار تجربی و حدود 100 هزار مشاور املاک سراسر کشور شناخته می‌شود، هیچ‌گونه پاسخ کتبی از طرف هیچ‌کدام از کاندیداهای محترم دریافت نکردیم. ناگزیر از میان مناظره‌ها یا سخنرانی‌های پراکنده کاندیداها بخش مهمی از نقطه نظرات ساختمانی و مسکنی آنها را جمع‌آوری و به احترام مخاطبان با تیتر"صنعت ساختمان از نگاه کاندیداها" چاپ نمودیم.

اما چرا ما اصرار داشتیم کاندیداهای محترم دیدگاه‌های ساختمانی خود را برای رونق ساخت‌وساز و صنعت ساختمان برای ما ارسال و ما هم آنها را منعکس کنیم، دلایل متعددی داشتیم و داریم که در ذیل به اختصار به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

1- با رونق ساخت‌وساز، سرمایه‌های سرگردان با عنوان نقدینگی اضافی جذب بازار ساخت‌وساز شده و از بورس‌بازی در بازاری موازی ارز و طلا جلوگیری می‌شود.

2- با رونق ساخت‌وساز، شهرداری ها به محیطی پویا و سازنده تبدیل شده و بخش انبوهی از بودجه و درآمدهای پایدار شهری از طریق اخذ عوارض ساخت و ساز تأمین خواهد شد.

3- با رونق ساخت‌وساز، تولیدکنندگان مصالح ساختمانی با رونق بازار مصالح مواجه شده و فعالیت‌های سازنده اما فعلاً راکد خود را مجدداً از سر خواهند گرفت.

4- با رونق ساخت‌وساز، بیش از 500 هزار مهندس ساختمانی ،تأسیساتی، نقشه‌برداری و... در جریان ساخت‌وساز فعال خواهند شد.

5- با رونق ساخت‌وساز، کاردان ها، تکنسین‌ها و معماران تجربی وارد چرخه ساخت‌وساز شده و به اقتصاد کشور کمک خواهند کرد.

6- با رونق ساخت‌وساز، انبوه‌سازان سراسر کشور که سرمایه‌گذاران عرصه ساخت‌وساز محسوب می‌شوند با به‌کارگیری نیروهای متخصص و سرمایه خود، هم موجب اشتغال‌زایی نیروهای ماهر و هم موجب در مسیر تولید قرار گرفتن سرمایه‌ها و جلوگیری از سوداگری در بازارهای موازی خواهند شد.

7- با رونق ساخت‌وساز بیش از 500 هزار خانوار مشاور املاک وارد چرخه معاملات و اتصال خریدار و فروشنده و رونق بازار مسکن خواهند شد.

8- با رونق ساخت‌وساز دفاتر اسناد رسمی هم برای قانونی بودن اسناد تلاش نموده و به خریداران خانه اطمینان خاطر خواهند دارد.

9- با رونق ساخت‌وساز، نیروهای حقوق‌بگیر اما غیرفعال در ادارات برق ، آبفا و گاز برای دادن انشعاب و سایر خدمات لازم به همشهریان فعال شده و از این خدمت به هم‌وطنان احساس رضایت خاطر خواهند نمود.

10- با رونق ساخت‌وساز، متقاضیان واقعی مسکن خانه‌دار شده و مستاجران از اضطراب‌ و نگرانی‌های ناشی از جابه جایی هرساله ،نجات خواهند یافت.

11- با رونق ساخت‌وساز و خانه‌دار شدن جوانان مسیر پر سنگلاخ فعلی ازدواج تسهیل خواهد گردید.

12- با پویایی فعالان واقعی ساختمان بساط سوداگری برچیده شده و دستیابی به سودهای بادآورده سوداگران که موجب غنی تر شدن اغنیا و ضعیف تر شدن ضعفا می‌شود، پایان خواهد یافت.

به همه موارد فوق می‌توان اتصال چرخ‌دنده بیش از 250 شغل با صنعت ساخت‌وساز را اضافه کرد که اگر ساختمان و 250 شغل مرتبط با آن فعال و پویا شوند، موجبات پویایی اقتصاد کشور و بازگشت آرامش به بازار سرمایه را فراهم خواهد آورد. با آرامش اقتصاد جامعه و خانواده‌ها و تثبیت قیمت‌ها امکان برنامه‌ریزی برای ساختن زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی نیز فراهم خواهد شد و آن وقت با بر طرف شدن دغدغه‌های اقتصادی خانواده‌ها، بساط سایر آسیب‌های اجتماعی از قبیل افزایش آمار طلاق و از هم پاشیدن خانواده‌ها که یکی از عوامل اصلی آن بیکاری و عدم اشتغال جوانان و روی آوردن آنها به اعتیاد است، در میان‌مدت برچیده خواهد شد. در نهایت با رونق ساخت‌وساز اصل سی و یکم قانون اساسی که بر اساس آن « داشتن مسکن متناسب با نیاز ، حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیاز مندترند، بخصوص روستا نشینان و کارگران، زمینه اجرای این اصل را فراهم کند» تحقق خواهد یافت .

قادر نصیری