هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   208   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لا مپ کم مصرف

در روزگاري که از صرفه جويي در مصرف انرژي صحبت ميشود، استفاده از لامپهاي کم مصرف ميتواند مفيد باشد. اکثر کشورها با اجراي سياستهاي تشويقي، وضع قوانين مالياتي و محدود کردن توليد لامپهاي معمولي، استفاده از اين لامپها را ترويج ميکنند. در ايران هم هرچند مردم به فضاي پرنور عادت دارند و فضاي روشن شده با لامپهاي کم مصرف کلافهشان ميکند، اما ميتوان گفت استفاده از اين لامپها ديگر متداول شدهاست. در ادامه سلسله گزارشهاي پيام ساختمان با عنوان «کالاي برتر»، در اين شماره به بررسي بازار لامپهاي کم مصرف ميپردازيم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان شده اظهارات کارشناسان و فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و لزوما نظر نشريه «پيام ساختمان» نيست؛ ضمن اينکه از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهيم كرد.

راهنماي خريد

عسگري، فروشنده لامپهاي کم مصرف رعايت اين نکات را در خريد اين کالا مفيد ميداند، او ميگويد: هنگام خريد توجه داشته باشيد که ميتوانيد براي جايگزين کردن لامپ رشتهاي 100 وات از لامپ کم مصرف با نور خروجي 1600 لومن و براي لامپهاي 75 وات از لامپ کم مصرف با نور خروجي 1100 لومن استفاده کنيد. براي لامپهاي 60 و 40 وات لامپهاي کم مصرف 800 و 450 لومن جايگزين مناسبي هستند. در مورد رنگ لامپ هم اکثريت قريب به اتفاق از ترکيب نور زرد (آفتابي) و سفيد (مهتابي) استفاده ميکنند.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان درباره ميزان استقبال خريداران از لامپهاي کم مصرف داخلي و خارجي گفت: در مورد لامپهاي کم مصرف ما فعلا فقط از چين واردات داريم که آن هم کيفيت خوبي ندارد به علاوه جنس ايراني گارانتي دارد که جنس چيني اينگونه نيست. محصولات ساخت داخل علاوه بر گارانتي نسبت به محصولات مشابه خارجي کيفيت بالاتري دارد.

چند نکته ايمني

قلي زاده، کارشناس الکترونيک در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان کارکرد لامپهاي کم مصرف را 4 تا 6 برابر لامپهاي معمولي اعلام کرد و اظهار داشت: در کنار توجه به مزايا بايد رعايت نکات ايمني را هم در مصرف اين لامپها در نظر داشت. مثلا وقتي يک لامپ کم مصرف ميشکند، بخار جيوه خطرناک موجود در آن متصاعد ميشود. به همين دليل نبايد به خردههاي لامپ کم مصرف دست زد يا براي جمع کردن آن از جاروبرقي استفاده نمود، بلکه بايد فورا پنجرهها را باز و به مدت 15 دقيقه اتاق را ترک کرد تا بخار جيوه از محيط خارج شود و سپس با ماسک و دستکش، خردههاي لامپ را در ظرف شيشهاي دردار يا دو لايه کيسه پلاستيک گذاشت و در آن را بست. همچنين لامپهاي کم مصرف سوخته و شکسته را نبايد نگه داشت زيرا اين لامپها به دليل وجود جيوه، جزو زبالههاي خطرناک هستند.

آبادزاده، کارشناس الکترونيک و توليدکننده لامپهاي کم مصرف نيز به خبرنگار پيام ساختمان موارد زير را در استفاده از لامپهاي کم مصرف توصيه کرد:

از لامپهاي کم مصرف در فواصل کمتر از 30 سانتيمتر (نسبت به لامپ) استفاده نشود. مثلا در چراغهاي مطالعه و چراغهاي روميزي يا آباژورهايي که در فواصل بسيار کم روشن هستند، نبايد از لامپ کم مصرف استفاده کرد. تعداد لامپها هم متناسب با تعداد مورد نياز براي تأمين روشنايي باشد نه بيشتر از آن. در يک فضاي کوچک بايد از روشن کردن تعداد زيادي لامپ کم مصرف خودداري شود.

چگونه لامپهاي کم مصرف عمر بيشتري خواهند داشت؟

فائز، از شرکت صباافشان غرب در مورد افزايش طول عمر لامپهاي کم مصرف به پيام ساختمان گفت: اگر زمان روشن ماندن اين لامپها در هر بار فقط چند دقيقه باشد طول عمر آنها کاهش مييابد. به طوري که دورههاي 5 دقيقهاي روشن ماندن لامپ، طول عمر آن را به ميزان 85درصد کاهش ميدهد.

وي افزود: در هر بار روشن کردن لامپهاي کم مصرف بايد حداقل آن را به مدت 15 دقيقه روشن نگه داشت. به همين دليل استفاده از اين لامپها در مکانهايي که لازم است مدت زمان کوتاهي روشن شوند به صرفه نيست. لامپهاي معمولي به محض برقرار شدن جريان برق روشن ميشود، اما در لامپهاي کم مصرف روشن شدن لامپ چند لحظه طول ميکشد که در هواي سرد اين زمان طولانيتر هم هست. فائز تأکيد کرد: استفاده اين لامپها در روشنايي اصلي ساختمانها مانند سالنها، اتاقها و آشپزخانه ميتواند بهينه باشد اما از اين لامپها در مكانهايي كه رطوبت بسيار زياد دارد مانند حمام، سونا، گلخانه، استخر و... نبايد استفاده كرد.

لامپهاي LED

لامپهاي LED گران اما بسيار کم مصرف است، نوع معمولي آن براي مصارف روشنايي خانگي و نوع قدرتي يا پروژکتوري اش براي مصارف ويتريني، نورپردازيهاي نمايشي و مصارف خياباني يا نظامي كاربرد دارد. لازم است در صورت ترک اتاق داراي لامپ LED آن را خاموش و به وقت بازگشت روشن کنيد.

ميرفخرايي، کارشناس شرکت ميدان نورگستر که در زمينه لامپهاي LED فعال است، درباره اين لامپها به خبرنگار پيام ساختمان گفت: در ايران همه لامپهاي LED وارداتي هستند و درواقع فقط اسمبل آنها در داخل کشور صورت ميگيرد، بنابراين در مورد اين لامپها جنس صد دردرصد ايراني نداريم.

وي افزود: براي اين لامپها عمر 5 تا 10 ساله را پيش بيني ميکنيم و اگر در استفاده از LED‌ها قطعات جانبي مناسب استفاده بشود و جريان ولتاژ مناسب از آن عبور کند، با روزي 12 ساعت روشنايي عمري حداقل هفت ساله خواهند داشت.

چرا برخي از افراد هنوز تمايل به استفاده از لامپهاي کم مصرف ندارند؟

ياسري، کارشناس فروش صنايع روشنايي ايران در مورد عدم تمايل برخي افراد به استفاده از لامپهاي کم مصرف گفت: به نظر من مهمترين دليل قيمت اين لامپهاست. قيمت لامپهاي کم مصرف 3 تا 10 برابر لامپهاي معمولي است و البته در مقابل طول عمر آنها هم 8 تا 15 برابر بيشتر است. همچنين با استفاده از اين لامپها هزينه برق هم کاهش پيدا ميکند، بنابراين استفاده از اين لامپها در کل به صرفهاست.

وي افزود: دليل ديگري هم که ميتوان در نظر داشت اين است که ميزان روشنايي اين لامپها با گذشت زمان کمتر ميشود، هرچند اين مقدار کاهش چندان زياد نيست، اما در نيمه عمر اين لامپها نور آنها به 70 تا 80درصد ميزان اوليه ميرسد.

شاخص تشخيص لامپ خوب

مهندس ماهان ميلان، كارشناس و فروشنده لامپ كم مصرف به خبرنگار ما گفت:: يكي از مهمترين شاخصهاي تشخيص لامپ خوب، داشتن علامت استاندارد است. البته به طورمعمول لامپهايي كه با مكث روشن ميشوند عمر بيشتري دارند. که اين لامپها به لامپهاي استارتي معروف هستند ضمن اينكه بايد به ميزان نوردهي و قدرت لامپها هم توجه شود.

وي ادامه داد: داشتن گارانتي تضمين نهايي محسوب ميشود. معمولا فروشندگان لامپهايي را كه مردم به آنها برگرداندهاند، هفتگي يا ماهانه به شركت توليدكننده بر ميگردانند تا لامپ جديد تحويل بگيرند

.قيمت انواع لامپ کم مصرف

قيمتهاي زير حاصل تحقيق خبرنگار پيام ساختمان در گفتگو با فروشندگان لامپهاي کم مصرف است.