هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   207   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دورنــمای صنعت فــولاد

در شرايطي که اغلب بازارهاي کالايي کشور همچون بازار فولاد با رکود معناداري که دامنه آن به بيش از دو سال گذشته بازميگردد دست و پنجه نرم ميکنند، انتشار بيانيه پاياني نشست هستهاي لوزان و افزايش اميدواريها نسبت به حصول توافق جامع تا 10 تيرماه که با احتمال بالايي با رفع تحريمها همراه خواهد بود، موجب شده تا برخي مديران فولادي نسبت به آثار مثبت اين توافق بر صنعت فولاد کشور ابراز خوشبيني کنند.

رئيس انجمن توليدکنندگان فولاد ايران معتقداست: بيانيه سوئيس نه تنها بستر لازم را براي برطرف شدن تحريمها فراهم ساخته، بلکه جهت توسعه صنعت فولاد فرصت ايدهآلي را براي سرمايهگذاري مهيا کرده است.

بهرام سبحاني گفت: رفع تحريمها، زمينه صادرات اين بخش را تسهيل ميکند و در عين حال نقل و انتقال پول که با مخاطره زياد و شرايط ناايمن صورت ميگرفت را بهبود بخشيده و از طرفي هزينهها را نيز کاهش ميدهد. در عين حال مديرعامل ذوبآهن اصفهان نيز اعلام کرد: توافق هستهاي ايران و قدرتهاي بزرگ جهاني را طليعهاي براي حرکت جديد اقتصادي کشور ميدانيم و اميد است بتوانيم با اين شرايط جديد، در ذوبآهن فضايي تازه براي دستيابي به اهداف شرکت ايجاد کنيم و از رکود خارج شويم.

اردشير سعدمحمدي درخصوص شرايط بحراني شرکتهاي فولادي و مشکلات حوزه فروش گفت: هماکنون علاوهبر ذوبآهن 48 کارخانه توليد ميلگرد، 9 کارخانه توليد تيرآهن و 7 کارخانه توليد ساير محصولات همچون نبشي، ناوداني و در کشور وجود دارند، بنابراين مانند گذشته ذوبآهن نميتواند کنترل بازار را در اختيار داشته باشد، هرچند کيفيت محصولات اين شرکتها به هيچ وجه قابل مقايسه با ذوبآهن نيست، اما بسياري از خريداران به اين مسئله مهم توجه ندارند. ضمن اينکه کشورهايي همچون چين نيز محصولات خود را با قيمتهاي ارزان ارائه ميکنند.

بازار داخلي فلزات پايه در شرايطي اولين روز از هفته معاملاتي را آغاز کرد که روند بازار به شدت تحت تاثير نرخ ارز و بهاي نفت قرار گرفته است. البته شنيده هاي زيادي هم مربوط به مذاکرات هسته اي وجود دارد، اما به گفته يکي از کارشناسان بازار فلزات پايه، خوشبختانه معامله گران ما درکي يافته اند که معاملات خود را بر پايه و اساس شنيده ها تغيير نمي دهند، البته در گذشته اين طور نبود و بازار با هر خبر مثبت يا منفي به سرعت تحت تاثير قرار مي گرفت. به هر حال معاملات با روند افزايش قيمت ها آغاز شد و به اين ترتيب قيمت قلع و نيکل اعم از اينکو و متفرقه افزايش قيمت100 توماني را در هر کيلو تجربه کرد؛ اين در حالي است که مس و آلومينيوم تنها با افزايش 50 توماني در هر کيلو رو به رو شدند. همچنين قيمت هاي سرب، روي و قلع نيز بدون تغيير باقي ماندند.

    کارشناسان معتقدند: مراجعه متقاضيان خريد در اين روز به بازار فلزات در مقايسه با کسادي گذشته، هم اکنون فروشندگان را اميدوار به بهبود فضاي معاملاتي کرده است. فعالان بازار پيش بيني کرده اند که بازار فلزات رنگي در کوتاه مدت به دليل افزايش نرخ ارز با همين روند به معاملات ادامه خواهد داد. البته اين در شرايطي است که وضعيت قيمت فلزات در بورس لندن را هم در ميان مدت نمي توان ناديده گرفت و از آنجا که بازار جهاني اين محصولات سير صعودي در پيش گرفته اند در نتيجه به نظر مي رسد در يک ماه آينده شاهد رشد بيشتر قيمت ها باشيم. از طرفي نيز با اينکه فعالان بازار معتقدند در حال حاضر قيمت ها در بازار آزاد با توجه به شرايط موجود به صرفه نيست، اما با آرامشي که بعد از نتايج قطعي مذاکرات در بازارهاي کالايي به وجود خواهد آمد روند قيمتي ثابتي را براي اين محصولات در بلندمدت شاهد خواهيم بود. البته در حال حاضر نيز اميدواري تجار به تغيير شرايط اقتصادي تحت تاثير اخبار منتشر شده مثبت، بيشتر شده است، اما افت و خيز قيمت ها و بلاتکليفي از شرايط اقتصادي پيش بيني بلندمدت روند فلزات پايه را براي بسياري از کارشناسان دشوار ساخته است. همچنين کارشناسان معتقدند با بهبود روابط خارجي و برداشته شدن يا تعديل تحريم ها، وضعيت اقتصاد کشور رو به بهبود خواهد رفت و با وارد کردن مواد اوليه ارزان براي توليد برخي از فلزات پايه در داخل کشور به زودي شاهد افزايش توليدات خواهيم بود؛ البته بايد منتظر ماند و ديد آيا سياست هاي دولت قادر به رفع کوتاه مدت مشکلات موجود هست يا خير.