هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سند راهبردي مبناي برنامه‌ریزی منسجم در استان‌ها


مهندس امین مقومی*

روشن‌ترین عامل در شکل‌گیری هر سازمان، نیل به هدفی مشخص است که با تحقق آن هدف، نیازهای تمام بهره‌برداران آن سازمان تأمین می‌گردد. برای نیل به اهداف سازمان، پیش‌نیازها، اقدامات و عوامل متعددی مورد نیاز است ولی بدون شک، اولین و مهم‌ترین آنها، تنظیم برنامه‌ای است که با اجرای آن بتوان به اهداف سازمان دست یافت.

برنامه‌ریزی یا به عبارت کامل تر، وجود یک نظام برنامه‌ریزی منسجم، اولین چارچوب از شاکله اصلی هر سازمان به حساب می‌آید که شروع حرکت در هر سازمان بدون توجه به آن، نتیجه‌ای جز سردرگمی، نارضایتی، اتلاف منابع و زمان را در بر نخواهد داشت.

در نظام برنامه‌ریزی، ابتدا جایگاهی که سازمان بایستی در آینده در آن قرار گیرد به روشنی هدف‌گذاری شده، سپس مجموعه‌ای از راهبردها و اقدامات اثربخش که برای رسیدن به این وضعیت ضروری است، با توجه به شرایط سازمان، انتخاب و اجراشده و در پایان هر دوره ، میزان دستیابی سازمان به اهداف مشخص‌شده تعیین و عوامل موثر در انحراف از مسیر، شناسایی می‌گردد. این امر باعث می‌شود تا علاوه بر وحدت رویه و جلوگیری از بروز تنش‌های داخلی، از دوباره کاری ها، اقدامات غیرضروری، اتلاف زمان، منابع و امکانات جلوگیری گردد.

بدیهی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به عنوان یک سازمان غیردولتی، از این قاعده مستثنی نبوده و باید در همین راستا گام بردارد. در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، به مقوله برنامه‌ریزی، به صراحت اشاره‌شده و این امر به عنوان یکی از اصلی‌ترین وظایف هیئت‌مدیره سازمان استان‌ها تعیین گردیده است.

سازمان نظام مهندسی ساختمان طی سال‌های اخیر، در این زمینه اقدامات فراوانی انجام داده که در خور ستایش می‌باشد ولی فقدان یک سند مدون با بازه زمانی بلندمدت که با توجه به نقاط قوت و ضعف داخلی و فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی سازمان بتواند به صورت نظام‌یافته و یکپارچه، تمام منابع و امکانات سازمان را جهت تحقق همه‌جانبه اهداف ذکرشده در قانون راهبری کند، همواره مشکلاتی را در چگونگی دستیابی به اهداف مندرج در قانون به وجود آورده است. برخی اوقات جای خالی چنین برنامه‌ای موجب گردیده که مسیر حرکت سازمان استان‌ها، تغییر کند و یا با روی کار آمدن هیئت‌مدیره‌ جدید، برنامه‌ها و اقدامات هیئت‌مدیره قبلی، ناتمام بماند و منابع و حمایت به کار گرفته‌شده، نتیجه‌بخش نباشد. خوشبختانه این نقص با تلاش‌های صورت گرفته در شورای مرکزی، برطرف گردیده و با توجه به تصویب سند راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، به زودی از آن رونمایی خواهد شد تا علاوه بر اینکه به مرجعی برای اجرای اقدامات آتی در سطح کشور مبدل گردد، الگوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها جهت انجام برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه مدت نیز باشد.

در بیانیه چشم‌انداز سند راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان آمده است: «سازمان نظام مهندسی ساختمان، در افق چشم انداز به عنوان تخصصی ترین مرجع و مورد اعتمادترین نهاد مستقل در نزد افکار عمومی در امور مرتبط با ساخت و ساز، سازمانی است که در ساختمان سازی، سلامت و امنیت جسمی و روحی شهروندان را تأمین نموده، با مدیریت تمامی منابع و ظرفیت های موجود در این بخش و با تأکید بر بافت و فرهنگ اسلامی- ایرانی جامعه، در مقوله ساخت و ساز، تحولی شگرف در کشور ایجاد می‌نماید و از طریق صدور خدمات فنی و مهندسی و استفاده از ظرفیت های موجود داخلی و خارجی، در سطح منطقه و جهان اسلام، تأثیرگذار خواهد بود».

حال با توجه به فرصت به وجود آمده در سطح کشور، بهترین زمان برای بومی‌سازی و الگوبرداری از سند راهبردی موجود، باهدف ایجاد و استقرار یک نظام برنامه‌ریزی استاندارد متناسب با شرایط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها و همگام با سیستم های مدیریتی به‌روز دنیا فراهم گردیده است تا بتوان با همراهی و همگامی تمامی اعضای سازمان، اولین گام در راستای ایجاد تحول و بهبود در سازمان را با موفقیت برداشت. آری به اتفاق، جهان می‌توان گرفت.

*رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم