خانه‌تکانی عید و چند نکته ایمنی

شمار نشریه : 205

خانه‌تکاني از سنت‌هاي زيباي ايرانيان است که اگر با رعايت نکات ايمني همراه نباشد، ممکن است به يک دردسر بزرگ تبديل شود؛ و عوارض متعددی بر جای بگذارد اما با رعايت برخي اصول ساده ايمني مي‌توان احتمال بروز آنها را به حداقل رساند.
توصیه هایی برای جابجایی اجسام
- تا جايي که برايتان مقدور است، از بلند کردن اسباب و اثاثيه سنگين منزل پرهيز کنيد و به‌جای اين کار، از شيوه‌هاي جايگزين مانند هل دادن يا کشيدن استفاده کنيد.
- فقط اسباب و اثاثيه‌اي را بلند کنيد که وزن مناسبي دارند و اگر نياز به کمک داشتيد، تعارف را کنار بگذاريد و حتماً از يک يا چند نفر کمک بگيريد.
- وقتي مي‌خواهيد جسم سنگيني را روي زمين بگذاريد، به‌جای خم کردن کمر، زانوهايتان را خم کنيد و جسم را روي زمين قرار دهيد.
- موقع بلند کردن يک جسم سنگين از روي زمين يا موقع جابه‌جا کردن آن، پشت‌تان را صاف نگه داريد و قوز نکنيد؛ زانوهایتان را خم کنيد و براي تحمل وزن آن جسم، به عضلات پايتان تکيه کنيد.
- وقتي در حال تميز کردن در و پنجره يا رنگ کردن ديوار هستيد، براي دسترسي به نقاط دورتر، به‌جای آنکه دست خود را به آن سمت دراز کنيد، از صندلي يا نردبان استفاده کنيد.
- وقتي در حال گردگيري يا تميز کردن وان حمام هستيد، به‌جای خم شدن بیش‌ازحد از ناحيه کمر، سعي کنيد آرام بنشينيد و کار موردنظرتان را انجام دهيد.
- اگر به مدت طولاني مشغول کار در منزل هستيد، مرتب و در فواصل منظم استراحت کنيد و تا جايي که برايتان مقدور است، به‌طور متناوب، تغيير وضعيت دهيد.
- نه‌تنها پيشنهاد همسر و فرزندانتان را براي کمک بپذيريد، بلکه خودتان به آنها پيشنهاد کمک بدهيد تا علاوه بر کاستن از فشارهاي مضاعف به جسمتان، موجب شويد مشارکت و دلسوزي بيشتري بر فضاي خانواده‌تان حاکم شود.
پيشگيري از سقوط
- اگر مي‌خواهيد از نردبان يا چهارپايه استفاده کنيد، ابتدا از سطح اتکاي آن با زمين کاملاً مطمئن شويد و حتي‌المقدور از نردبان‌هاي دوطرفه و استاندارد استفاده کنيد.
- موقع پاک کردن شيشه‌ها و پنجره‌هاي منزل بايد خيلي مراقب باشيد و از رفتن روي نرده‌ها يا قرنيزهاي آن اکیداً خودداري کنيد.
- هنگام شست‌وشوي بخش‌هاي فوقاني در، پنجره و ديوار، پس از هر 2 تا 3 دقيقه کار مداوم، مدت کوتاهي سرتان را پايين بيندازيد و به سر و گردنتان استراحت دهيد.
پيشگيري از اگزما
- استفاده از دستکش مناسب يکي از بهترين کارها براي پيشگيري از اگزماست. سعي کنيد تا آنجا که ممکن است، از تماس مستقيم دست‌هايتان با انواع شوينده‌ها و پاک‌کننده‌ها خودداري کنيد.
- پوشيدن يک دستکش نخي در زير دستکش‌هاي لاستيکي يا استفاده از دستکش‌هاي دولايه‌اي که لايه زيرين‌شان نخي و لايه رويي‌شان لاستيکي است در پيشگيري از اين بيماري و درمان آن، مؤثر است.
پيشگيري از مسموميت
حتي‌المقدور از مصرف مواد شوينده در فضاهاي بسته خودداري کنيد. البته وجود هواکش و باز کردن در و پنجره نيز مي‌تواند تا حد زيادي از بروز خطرهاي احتمالي جلوگيري کند. توصيه مي‌شود هنگام استفاده از شويند‌ه‌هاي شيميايي، حتماً ماسک بزنيد يا از دستمالي ضخيم بر روي دهان و بيني‌تان استفاده کنيد.
بخار متصاعد شده از ترکيب جوهر نمک و سفيدکننده بسيار خطرناک است؛ به‌ویژه براي چشم، پوست و ريه. توصيه مي‌شود از ترکيب اين دو ماده خودداري کنيد. بهترين اقدام براي مسمومان ريوي، خارج کردن سريع فرد از محل سربسته و استفاده از هواي آزاد و تماس با اورژانس براي تجويز اکسيژن و مصرف داروهاي ضدالتهابي است.
پيشگيري از برق‌گرفتگي
اگر در روزهاي خانه‌تکاني تصميم به تميز کردن يک وسيله برقي گرفتيد، يادتان باشد که پيش از شروع به نظافت، ابتدا برق آن وسيله برقي را قطع کنيد. حواستان به اين نکته باشد که لوازم برقي به‌هیچ‌وجه نبايد با آب تماس داشته باشند. از ريختن آب بر روي کليد، پريز و سيم برق هم اکیداً خودداري کنيد.
مراقب کودکان باشيد
خطر مواجهه کودکان به‌ویژه کودکان نوپا با انواع مواد شوينده و شيميايي در ايام خانه‌تکاني افزايش مي‌يابد. کودکان به‌شدت در برابر اين مواد آسيب‌پذير هستند. علاوه بر اين، والدين به علت گرفتاري، کمتر مراقب فرزندانشان هستند و اين امر علاوه بر افزايش مسموميت با انواع شوينده‌ها و سفيدکننده‌ها، موجب افزايش احتمالي انواع آسيب‌هاي جسمي براي کودکان مي‌شود. خطر انواع بريدگي، سوختگي‌ها و حتي سقوط يا بلع جسم خارجي، کودکان را در اين ايام تهديد مي‌کند. پس در اين ايام حتي بيشتر از گذشته مراقب کودکان خود باشيد.