شهرداری ما را ریز می‌بیند

شمار نشریه : 205

گروه ساخت‌وساز: سال 93 با تمام اتفاقات منفی و مثبتی که برای صنعت ساختمان داشت، رو به پایان است. بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران میزان صدور پروانه‌های ساختمانی تهران در سال 93 نسبت به سال 92 پنجاه درصد کاهش را نشان می‌دهد و این بدان معناست که امسال ساخت‌وساز رکود بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و این رکود علاوه بر تأثیری که بر اشتغال و اقتصاد گذاشت، کاهش درآمد‌ نهاد‌های ذی‌ربط ازجمله شهرداری که حدود 70 درصد درآمدش از محل صدور پروانه ساختمان است‌ را به همراه داشت. شهرداری‌ کلان‌شهرها به دلیل این رکود، استفاده از منابع درآمدی خود را تشدید کردند که اغلب در جهت منافع شهر و شهروند نبود؛ تغییر کاربری‌‌ها، تراکم فروشی‌های خارج از ضابطه و ... از آن دسته‌اند. در ادامه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری، سراغ یکی دیگر از شهرداری  های مناطق 22 گانه تهران رفته‌ایم و ضمن اینکه به روال گذشته از مردم دلیل مراجعه‌شان را جویا شدیم، نظرشان را در مورد عملکرد شهرداری در سال 93 نیز پرسیدیم.
سازنده معلق است
ارباب رجوعی که به عنوان اولین مخاطب من در تهیه سلسله گـــــــزارش های پیام ساختمان از شهرداری ها با وی مواجه شدم، وقتی پرسیدم برای چه به شهرداری مراجعه کرده است، پاسخ داد: در سال 93 ساختمان چهار طبقه‌ای ساختم که هم‌اکنون برای اخذ پایان کار آن به شهرداری منطقه مراجعه کرده‌ام. اما پاسخ او به دومین سوال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر این که با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت و ساز ، در وضعیت حاضر فروش ساختمان‌ چقدر سودآور است،جالب بود: متأسفانه آنقدر وضعیت فروش املاک نامطلوب است که اگر قرار باشد در حال حاضر آن را بفروشم، صرفاً برای شهرداری، دارایی، سازمان نظام‌مهندسی و سازمان ثبت‌اسناد و املاک کار کرده‌ام و هیچ سودی عاید بنده نمی‌شود بنابراین تا بهتر شدن وضعیت، قصد هیچ‌گونه ساخت و سازی ندارم. 
وی افزود‌: امیدوارم سال آینده وضعیت صنعت ساختمان مشخص شود. اگر رونق ساخت و ساز اولویت ندارد؛ موضوع را شفاف اعلام کنند که سازنده بخش خصوصی تکلیف خودش را بداند و اگر رونق ساختمان‌سازی جزء برنامه های دولت است، دنبال  ساز و کار‌های آن باشند چون با وضعیت حاضر سازنده در هوا معلق است.
این ارباب‌رجوع در مورد عملکرد شهرداری در 93 هم گفت: در سال 93 شهرداری برای اولین بار با سدی به نام دولت مواجه شد و تا حدودی دولت توانست برای این نهاد چارچوبی مشخص کند. به نظرم سال 93 نقطه عطفی در جلوگیری از زیاده‌خواهی‌های شهرداری‌هاست.
کاهش فعالیت عمرانی شهرداری
محسن، ارباب‌رجوع دیگری بود که می‌گفت برای گرفتن پروانه ساخت مراجعه کرده است. او در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این روز‌ها سر شهرداری‌ها خیلی شلوغ است و فقط به کار آنهایی که می‌خواهند پول پرداخت کنند رسیدگی می‌شود.
وی افزود: در سال 93 شهرداری تهران کمترین میزان فعالیت‌های عمرانی را داشت که این اتفاق می‌تواند تا حدودی ناشی از کاهش درآمد‌های شهرداری باشد. به‌هرحال هرزمان درآمد شهرداری بالاست،‌ با ساخت پروژه‌های عمرانی شهروندان منتفع می‌شوند و هر وقت درآمد شهرداری کاهش پیدا می‌کند، مردم با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین شهرداری پولدار بهتر از بی‌پول است، اما به‌طورکلی به نظر می‌رسد دوران اقتدار شهرداری‌ها به پایان رسیده است چراکه این رکود ادامه‌دار خواهد بود و شهرداری‌ها در آینده مجبور خواهند شد از قوانین یک‌طرفه خود دست بردارند تا به‌نوعی با تسهیل شرایطی مانند کاهش عوارض، سازندگان به عرصه بیایند.
البته کاهش 50 درصدی صدور پروانه در تهران و متعاقب اظهارات شهردار تهران در شورا مبنی بر کاهش درآمد‌های شهرداری و ارائه «لایحه دریافت ارزش بهینه از مالکان» مهر تاییدی بر این واقعیت است که رکود ساخت و ساز مشکلاتی را برای مدیریت شهری به همراه داشته است. 
طرح تفصیلی؛ سند بی‌اعتبار
ارباب‌رجوع دیگری با بیان اینکه برای پرداخت عوارض مفاصا حساب نوسازی و همچنین مجوز ساخت برای ساختمان خودش به شهرداری مراجعه کرده است، به پیام ساختمان گفت:حدود یک ماه پیش که اینجا آمدم، برخی از مدارک موردنظر شهرداری را تحویل دادم اما به دلیل اینکه ملک موردنظر مشکل وراثت داشت، بقیه کار‌ها به یک ماه بعد، یعنی امروز موکول شد. در کمال تعجب امروز که مراجعه کرده‌ام عنوان می‌کنند تاکنون هیچ پرونده‌ای تشکیل نداده‌اید و اصلاً اسم شما در لیست قرار ندارد.
وی در مورد عملکرد شهرداری 93 هم اظهار داشت: بهترین اقدام شهرداری در سال 93 سنگ‌فرش کردن پیاده‌روها بود که تا حدود زیادی به شهر سامان داد و عمده‌ترین ضعف شهرداری در این سال به انحراف بردن یا به عبارتی ساده‌تر؛ نابودی طرح تفصیلی بود که با اقدامات منفعت طلبانه تبدیل به یک سند فاقد ارزش و اعتبار تبدیل شد.
رکود احترام می‌آورد؟!
ارباب‌رجوع دیگری در پاسخ به خبرنگار ما که دلیل مراجعه شما به شهرداری چیست، خنده‌ای کرد و به شوخی گفت: «شنیده‌ام شهرداری پول ندارد من اینجا آمده‌ام که بگویم هنوز کسانی هستند که به فکر شما باشند.»
او حرف‌هایش را اینگونه ادامه داد: بنده به‌عنوان یک سازنده همواره با شهرداری در ارتباط هستم. جالب است بدانید با یک حساب سرانگشتی در طول 20 سالی که ساخت‌وساز کرده‌ام حدود 2 میلیارد تومان به شهرداری بابت عوارض و جرائم پرداخت کرده‌ام اما دریغ از یک جو احترام. همیشه‌ به دوستانم می‌گفتم باز گلی به جمال بانک‌ها که به مشتریانشان احترام می‌گذارند؛ شهرداری ما را ریز می‌بیند. اما امروز وضعیت با تمام این 20 سال متفاوت بود چراکه همه با دیدن من از جایشان بلند شدند و احترام گذاشتند. ظاهراً بی‌پولی شهرداری باعث این ادای احترام شد. این رکود هر چه هم بد باشد از این لحاظ برای من خوب شد.