هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ترافیک انسانی در پیاده روهای تهران

پیاده‌روها محل تردد روزانه قشرهای مختلف مردم است و بخشی از زندگی آن ها در همین پیاده روها سپری می شود و از این حیث این المان شهری دارای جایگاه درخور توجهی است که در صورت اهتمام پژوهشگران و محققان، سرفصل ها و نکات جذاب و خواندنی و قابل اهمیت فراوانی از دل تحقیقات ایشان پدیدار خواهد شد و برای بهتر شدن و توسعه پیاده روها و فرهنگ شهری و شهرنشینی سرآغاز مطالعات و تصمیمات جدید و مهمی می تواند باشد. همانگونه که گذرزمان ارزش نفت و ارزش تفکیک زباله را روشن نمود،ضروری است تا ارزش عاملی با عنوان پیاده‌رو نیز در حفظ رفاه و آرامش روانی شهروندان نیز جایگاه خود را در برنامه‌ریزی مسئولین بیابد چرا که مدیریت مبلمان شهری نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. بر این اساس پیام ساختمان با حضور در پیاده‌روهای اصلی شهر ، دیدگاه‌های عابرین پیاده را در این زمینه جویا شده است:
خیابان کارگر
 پیاده‌روهای  خیابان کارگر  به عنوان یکی از نقاط مرکزی شهر تهران روزانه محل تردد هزاران نفر از  گروه‌های مختلف شهروندان است.کف‌پوش این خیابان در چند سال اخیر مناسب‌سازی شده است به گونه ای که با شاخصه های اولیه  یک پیاده رو استاندارد همخوانی دارد. با این حال مشکلات بسیاری هم در همین پیاده رو وجود دارد.
خانم شاغلی که زمان ترددش از پیاده‌روهای خیابان کارگر ساعت7:30 صبح و 5  بعدازظهر می‌باشد، با گلایه از شلوغ بودن خیابان‌ها به خبرنگار پیام ساختمان می‌گوید: پیاده‌روها به‌قدری شلوغ است که امکان تردد به سختی  در آنها وجود دارد و موجب کلافه شدن شهروندان می‌شود. وی عامل تعرض  بسیاری از عابرین به حریم خیابان را ترافیک انسانی  می‌داند و در ادامه می‌افزاید: سد معبر دستفروشان و مغازه‌داران و پارک موتورسیکلت در پیاده‌رو هم مزید بر علت شده تا عابران پیاده علیرغم خطرناک بودن، از داخل خیابان تردد کنند.
خیابان هنگام
خانم 39 ساله ساکن تهران - خیابان رسالت،  میدان الغدیر، خیابان هنگام، در خصوص پیاده‌رو محل تردد خود می‌گوید: در طول چند ماه اخیر چندین بار برای لوله‌کشی فاضلاب، پیاده‌روها کنده‌شده و مجدداً آسفالت شده و دوباره پس از بیست روز توسط سازمان دیگر این تخریب‌ها  شروع‌شده است. سنگ‌فرش  پیاده‌روها نیز در فاصله زمانی کوتاه دو بار تعویض شده است .
وی می‌افزاید: به دلیل مشکلاتی که  این ساخت‌وسازها در پیاده‌روها ایجاد کرده، عابران مجبورند از خیابان تردد کنند که علاوه بر سروصدا، عملیات تخریب نیز هزینه‌های بسیار سنگینی در بردارد که این هزینه‌ها معمولاً از جیب مردم صرف می‌شود.
خیابان سپهبد قرنی
یک عابر پیاده در خیابان سپهبد قرنی در گفتگو با خبرنگار ما از عوامل متعددی به عنوان معضلات پیاده رو های این خیابان نام می برد. ایرانی می گوید:  اختلال چراغ مخصوص عابر پیاده یکی از عوامل آزار دهنده و مخل برای عابرین پیاده است و انتظار می رود که مسؤلان راهنمایی و رانندگی و شهرداری به یک هماهنگی بایسته در این مورد برسند و این مشکل را مرتفع کنند. وی ادامه می دهد: عدم رعایت نظافت و پاکیزگی از سوی برخی عابران نکته دیگری است که آزار دهنده است و لازم است که فرهنگ سازی لازم در این زمینه صورت بگیرد.
سخن آخر
نتیجه تحقیقات خبرنگار  پیام ساختمان در مورد پیاده‌روهای اشاره‌شده، نشان می‌دهد علاوه بر معضلاتی که از آن ها نام برده شد، در خصوص مواردی همچون آبخوری‌ها، نمای پیاده‌روها، آبنماها، نیمکت‌های استراحت، سایه‌سار درختان قدیمی، تیرهای چراغ‌ برق، سطل‌های زباله و ... نیز مشکلات و نکات قابل طرح دیگری وجود دارد که سعی می شود در گزارش های آینده به آنها پرداخته شود.