تعرض‌های زمین خواران به حریم دریا

شمار نشریه : 205

رهبر معظم انقلاب اسلامي اخيرا در ديدار مسئولان و دست اندرکاران سازمان منابع طبيعي و محيط زيست‌، از دست اندازي افراد سودجو به جنگل‌ها و منابع طبيعي بخصوص در شمال کشور ابراز تأسف شديد کردند و افزودند‌: « دستگاه‌هاي مسؤل بايد قاطعانه با تعدي به جنگل‌ها به هر بهانه‌اي اعم از هتل‌سازي و جذب گردشگر و ساخت حوزه علميه و برخي توجيهاتِ به ظاهر قابل قبول‌، مقابله کنند»‌.
واقعيت اين است که تعرض‌هاي بي‌امان زمين خواران نه تنها چهره‌هاي شهر‌ها را خراب کرده بلکه سواحل دريا‌ها را نيز به مخاطره انداخته‌است به گونه‌اي که در سال‌هاي اخير هر کس بخواهد دريا را ببيند با انبوهي از ويلا‌هاي ساخته شده و نيمه کاره روبه رو مي‌شودبنابراين‌، اين سؤال پيش مي‌آيد که سهم مردم از دريا چقدر است‌؟.
فريدونکنار شهرستاني ساحلي‌، با ساحلي ديدني و زيباست که خود را براي پذيرايي از مسافران نوروزي آماده مي‌کند‌، اما خبري که اين روز‌ها نام اين شهر را بر سر زبان‌ها انداخت‌، جديت مقامات قضايي و انتظامي در مقابله با زمين خواران است‌.
2 هزار مترمربع دست يک نفر
فرمانده انتظامي فريدونکنار با اشاره به آزادسازي 2 هزار مترمربع ساحل اين شهرستان از دست متجاوزان گفت‌: اراضي مذکور در شرق و در کنار بندر فريدونکنار واقع شده‌است و توسط جواني بومي با نام «ن ـ خ» تصرف شده بود‌.
مهدي نريماني تصريح کرد‌: سال قبل‌، به دستور مراجع قضايي و با هماهنگي منابع طبيعي فريدونکنار‌، حکم خلع يد مالک و تخريب ساخت وساز‌هاي موجود در اين زمين را داشتيم اما فرد متخلف دوباره نسبت به تصرف آن اصرار ورزيد و ازآنجاکه زمين مذکور متعلق به منابع طبيعي است‌، لذا با صدور حکمي از سوي مسئولان قضايي‌، با هماهنگي يگان حفاظت منابع طبيعي‌، اين حکم به اجرا درآمد‌.
وي ادامه داد‌: پيش ازاين نيز به افراد معارض گفته شده بود که بدون مجوز از شهرداري و منابع طبيعي اگر زميني را تصرف کرده‌اند زودتر تحويل دهند چراکه تخريب ساختمان‌هاي واقع در آن زمين‌ها نيز در دستور کار قرار مي‌گيرد و اين حکم تداوم مي‌يابد‌.
با متجاوزان برخورد قاطع نمي‌شود
سرپرست فرمانداري فريدونکنار با بيان اينکه استان مازندران در بخش حفاظت از منابع طبيعي و فضا‌هاي سبز با استاندارد‌هاي جهاني فاصله زيادي دارد‌، اظهار کرد‌: فرهنگ ايجاد فضاي سبز بايد در استان ترويج شود و فراگيري مفاهيم حفظ درخت و درختکاري امري مهم است‌.
مهرداد ابراهيمي با تأکيد بر اينکه به دليل تغيير شرايط آب و هوايي و نبود سرمايه‌گذاري در حوزه منابع طبيعي و فضاي سبز‌، اين استان به سمت نابودي پيش مي‌رود‌، خاطرنشان کرد‌: حضور افراد سودجو در منابع طبيعي و مراتع مازندران خطرات زيادي را براي فضا‌هاي سبز ما ايجاد کرده‌است‌.
وي با اشاره به اينکه ادامه روند فعلي براي طبيعت استان مازندران بسيار خطرناک است و منابع طبيعي بايد در اين حوزه بهتر عمل کند‌، افزود‌: در ساحل و جنگل براي مقابله با متجاوزان خيلي خوب عمل نمي‌شود و دولت فعلي مصمم است تا اقدامي جدي براي بهبود وضع موجود‌، انجام دهد‌.
بسياري از فريدونکناري‌ها از اقدام نيروي انتظامي‌، دستگاه‌هاي قضايي و منابع طبيعي در برخورد با متجاوزان به عرصه‌هـاي‌ ملي‌، خشنود هستند اما انتظار دارند اين روند با جديت و برنامه‌ريزي درست ادامه پيدا کند‌.
با توجه به شعار‌هاي دولت تدبير و اميد درباره لزوم حمايت همه جانبه از محيط زيست‌، به نظر مي‌رسد گسترش فعاليت‌هاي تقابل با متجاوزان به منابع طبيعي بايد از حيث کمي و کيفي افزايش يابد‌. ناامن کردن فضا براي افراد سودجو که فکر مي‌کنند با چراغ خاموش مي‌توانند هر‌سازي را کوک کرده و با منابع طبيعي مثل يک عروسک خيمه شب بازي رفتار کنند‌، از هر زمان ديگري ضروري‌تر به نظر مي‌رسد‌.
نکته جالب توجه اينکه بسياري از متصرفان به سواحل و منابع طبيعي از قشر جوان جامعه هستند و بايد با کار کارشناسي دريافت که چرا جوانان ما به جاي اينکه با کار و تلاش به اهداف و آرمان‌هاي مالي خود برسند سعي مي‌کنند با فريب کاري‌، مردم و مسئولان را دور زده و يک شبه راه صدساله را طي کنند‌. سؤال ديگري که مطرح مي‌شود اين است که چرا مسئولان اين تغيير کاربري‌ها را به درستي رصد نمي‌کنند‌؟ر
مراقبت‌هاي ويژه و بيشتر در اين حوزه و همکاري ادارات و نهاد‌ها در سايه همدلي‌، موضوع مهمي است و همه مي‌دانند که پيشگيري بهتر از درمان است و اگر اقدامات پيشگيرانه با فرهنگ‌سازي همراه شود‌، مطمئنا نتيجه بهتري حاصل مي‌شود‌.
کاداستر؛ دشمن زمين خواري
رئيس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان فريدونکنار اظهار کرد‌: تهيه نقشه‌هاي کاداستر مي‌تواند سهم ويژه‌اي در جلوگيري از زمين خواري داشته باشد‌.
فيض الله ذبيحي با بيان اينکه منابع طبيعي بايد براي تهيه اين نقشه‌ها با مراجعه به ادارات ثبت اسناد پيشرو باشد‌، اظهار کرد‌: تهيه نقشه کاداستر موقعيت‌هاي اراضي ملي را مشخص کرده و دست زمين خواران را تا حد بسيار زيادي از اراضي و منابع طبيعي کوتاه مي‌کند‌.
وي با تأکيد بر اينکه اين کار براي مقابله با زمين خواري بهترين راه‌است‌، تصريح کرد‌: آمادگي داريم تا براي تهيه نقشه کاداستر با اداره منابع طبيعي همکاري همه جانبه داشته باشيم‌.
پيرو‌تفاهم‌نامه صورت گرفته بين سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور‌، تکاليفي بر عهده دو سازمان گذاشته شده‌است و استان مازندران به لحاظ ويژگي‌هاي خاص در ارتباط با اراضي جنگلي و منابع طبيعي نياز به تعامل بيشتر اين دو دستگاه دارد‌.
در ارتباط با تسريع در روند صدور سند مالکيت و رفع موانع پيش رو‌، نقش اين دو نهاد بسيار مهم بوده و مستلزم پيگيري روسا و ادارات مربوطه در شهرستان‌هاست و در واقع بايد از پايه و در همه شهر‌ها کار کارشناسي انجام داد‌.
مردم انتظار دارند مسئولان امر دلسوزانه برنامه‌ريزي و فعاليت کرده و در اسرع وقت براي سنددار کردن اراضي منطقه اقدام کنند چراکه صدور سند مالکيت اراضي ملي و تبديل نقشه‌هاي منابع طبيعي اراضي ملي استان مازندران بايد سرعت بگيرد و با تحقق فعاليت‌هاي مؤثر و ارزنده در اين مسير که مستلزم تعامل و همکاري بيشتر دستگاه‌ها است، رضایت عمومی جلب شود.