هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکن مهر پشت در بسته وزارت نیرو!

گروه گزارش: بزرگ‌ترین پروژه مسکن‌سازی ایران، یک پروژه 16 هزار و 80 واحدی در شهر جدید پرند است که در قالب یک قرارداد، تا امروز به یکی از پیمانکاران ایرانی واگذارشده است. رتبه بعدی متعلق به شهرک اکباتان تهران است که حدود 14 هزار واحد مسکونی قبل از انقلاب اجرا شد. به‌منظور اطلاع از آخرین وضعیت پیشرفت این پروژه  و نیز شبکه‌های زیرساختی آن، با محمدرضا روان‌بخش مدير پروژه گفتگو کرده‌ایم؛ مهندسی که از سال 1389 در پرند مشغول فعالیت است.
پیام ساختمان: ساخت‌وساز در پروژه کیسون پرند در چه وضعیتی است؟
اتفاقاتی برای مسکن مهر افتاد که ما هم از آنها مستثنی نبودیم با این حال، علیرغم تمام مشکلات، همین الان نزدیک به دو هزار واحد آماده تحویل است که اگر مسائل مالی آنها توسط شرکت عمران پرند حل شود، بلافاصله می‌توان به مردم واگذار کرد و اگر باز هم مساعدت مالی بشود دو هزار واحد دیگر در بهار سال آینده قابل تحویل خواهد بود و اگر کل مسائل مالی حل شود ما تا پایان سال آینده کل واحدها را تحویل خواهیم داد.پیام ساختمان: این امکانات را برای پروژه پرند هم می‌سازید؟
در قرارداد ما با پرند اینها دیده نشد و فقط دستور ساخت خود ساختمان‌ها را داریم ولی اگر شرکت عمران شهرهای جدید یا مدیریت شهر پرند اسکوپی برای این قضیه تعریف کند با کمال میل انجام می‌دهیم. البته جانمایی شده و فضاها و زمین‌هایی در نظر گرفته‌شده ولی فعلاً در چارچوب تعهدات ما نیست.
پیام ساختمان: دولت قبل با ساخت تصفیه‌خانه آب در پرند موافقت نکرد، تأمین آب، برق و گاز در چه مرحله‌ای است؟
آقای مهندس نریمان برای تأمین آب در تلاش هستند و با وزارت نیرو جلساتی دارند تا به نحوی مشکل را حل کنند. تفاهم‌نامه‌ای بین وزرای قبلی مسکن و نیرو به امضا رسیده ولی مسائل آن هنوز حل‌نشده و الآن هم در مورد برق و هم آب مشکل وجود دارد. ما برای گرفتن کنتور برق و آب مراجعه کرده‌ایم ولی به در بسته خورده‌ایم و می‌گویند باید پول پرداخت کنید. ما فقط لوله را می‌کشیم و مسئول آب داخل لوله نیستیم ولی وقتی مردم وارد خانه می‌شوند باید در رفاه باشند و نمی‌توانند بدون آب و برق زندگی کنند. خوشبختانه ما ساخت زیرساخت‌ها یعنی خطوط آب و برق و فاضلاب را هم با همان قیمت رسمی آن موقع تقبل کردیم. فقط وزارت نیرو باید کنتور آب و برق را طبق تفاهم‌نامه‌ای که دو وزیر وقت در دولت دهم امضا کرده‌اند به‌صورت رایگان در اختیار ما قرار دهد تا نصب شوند.
پیام ساختمان: شبکه فاضلاب چه وضعیتی دارد؟
تابه‌حال جلساتی برگزارشده ولی نتیجه قطعی نداده و فاضلاب هم بلاتکلیف است. الآن چون کلکتور اصلی اجرا نشده، فاضلاب برخی از از پروژه‌ها بیرون می‌رود و در رودخانه شور جاری می‌شود. بر سر احداث تصفیه‌خانه فاضلاب اختلافی بین وزارت نیرو و راه و شهرسازی وجود دارد که در حال توافق هستند و وقتی اختلاف حل شود مشکل آب هم برطرف می‌شود.
پیام ساختمان: برای ساخت واحدهای تجاری چه کرده‌اید؟
در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهرهای جدید که تابستان امسال برگزار شد ما چندین تفاهم‌نامه از جمله برای ساخت فضاهای تجاری با شرکت عمران شهرهای جدید امضا کردیم. الآن هم در حال مذاکره روی آن تفاهم‌نامه‌ها هستیم و اگر به تفاهم برسیم قصد داریم پروژه‌های تجاری را خودمان تقبل کنیم ولی هنوز به مرحله‌ای که درباره نسبت و سهم و قیمت صحبت کنیم، نرسیده‌ایم.
پیام ساختمان: چرا بر خلاف سایر پروژه‌های مسکن مهر، شما در قراردادتان تعدیل داشتید؟
به این دلیل که پروژه‌ای به این وسعت قطعاً در یک سال ساخته نمی‌شود. در ابتدا قرار بود 40 هزار واحد بسازیم که به 20 هزار واحد تقلیل پیدا کرد و چون نتوانستند زمین آن را تأمین کنند 16 هزار و 80 واحد شد و در این 212 هکتار، بیشتر از این جا نگرفت. قطعاً 40 هزار یا 20 هزار یا 16 هزار واحد در یک سال ساخته نمی‌شود و بر این اساس نمی‌توان قیمتی را برای ساخت طولانی‌مدت مثلاً سه سال پیش‌بینی کرد و باید با رشد تورم این قیمت افزایش پیدا کند. ازاین‌رو به دلیل حجم بالای پروژه، تعدیل در این قرارداد دیده شد.
پیام ساختمان: تعدیل قیمت چه قدر اعمال شد و قیمت ساخت بر چه عددی قطعی شده است؟
تعدیل در قراردادها مشخص است و به‌صراحت ذکرشده که هرسال بر اساس تورم، باید اعمال شود؛ ولی تا سال 91 اعمال شد و باید 92 هم اعمال می‌شد و کار پیشرفت می‌کرد، نه اینکه تا آخر سال 93 طول بکشد. به‌هرحال مشکلاتی در کشور هست و همه هم آگاه هستند. الآن بعد از مذاکرات بسیار و با تخفیف‌های زیادی که از ما گرفتند، ساخت هر مترمربع با 465 هزارتومان قطعی شده است. البته قیمت ساخت هر مترمربع بر اساس محاسبات تورم سالانه 535 هزار تومان است که 10 درصد این مبلغ را از ما تخفیف گرفتند و به عدد 482 هزار تومان رسیدیم. در جلسه‌ای دیگر هم عدد نهایی 465هزار تومان شد.