پوشش های سلولزی

شمار نشریه : 204

گروه معماري :تنوع و زيبايي رومالين و بلکا بهعنوان پوشش سلولزي که زمان زيادي از توليد آن نميگذرد باعث شده تا اين محصول در معماري ساختمان جايگاه ويژهاي براي خود پيدا کند و نقش مؤثري در بهبود کيفيت دکوراسيون بنا در عصر حاضر داشته باشد.تنوع رنگي اين پوشش موجب شده، در بسياري از موارد در ترکيب با پوششهاي ديگر  براي زيباسازي  مورداستفاده قرار گيرد.  در ادامه سلسله گزارش هاي پيام ساختمان تحت عنوان «کالاي برتر» دراين شماره مشخصات رومالين و بلکا را بررسي ميکنيم. لازم به ذکر است، مطالب عنوان شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشريه پيام ساختمان نيست؛ ضمن اينکه  از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهيم كرد.

بهترين جايگزين براي رنگ و کاغذديواري

پوشش سلولزي ترکيبي ويژه از پالپ ها ، الياف مصنوعي ، آرايندهها و سنگهاي معدني است که پس از ترکيب با آب  بهصورت خمير در آمده و با ماله شيشهاي بر روي سطوح صاف ( گچوخاک ، گچ سفيد ، سيمان، رنگروغني و پلاستيک ، چوب ، شيشه، فلز و غيره ) اجرا ميشود. از جمله پوششهاي مشابه پوشش سلولزي ميتوان به بلکا ، پتينه ،رومالين سيلکو و ...اشاره نمود.

مزاياي پوششهاي سلولزي

* قابليت اجرا روي ملات گچوخاک

از مهمترين خواص پوششهاي سلولزي اين است که با استفاده از اين نوع مصالح ميتوان مراحل گچ کاري و سفيدکاري ، بتونهکاري و نقاشي را از مراحل نازککاري حذف نمود که ميتواند تأثير به سزايي در تقليل هزينهها و بالا بردن سرعت انجام کار داشته باشد.

* پوشاندن عيوب زير کار

اين نوع پوشش نيازي به زيرسازي نداشته و تا حد زيادي ايرادات ناشي از وجود ترکهاي موضعي و ناهمواريهاي سطح کار را مخفي مينمايد.

* عايق حرارتي و برودتي

اين محصول به علت بافت الياف گونه عايق بسيار مناسبي جهت حفظ گرماي محيط ميباشد و در راستاي بهينهسازي مصرف انرژي در ساختمان تأثير بسزايي دارد.

* عايق صوت

سطح بافتدار اين پوشش عايق بسيار مناسبي جهت کاهش حجم صداهاي مزاحم و مانع از انعکاس امواج صوتي به ميزان قابلملاحظهاي (30 الي 50 درصد) ميباشد و اصطلاحاً محيط را آکوستيک مينمايد .

* وزن کم

وزن اين پوشش در هر مترمربع 400 تا 700 گرم است که در مقايسه با وزن گچ و رنگ در هر مترمربع  بسيار سبکتر بوده و اين امر باعث کاهش وزن مرده ساختمان ميشود.

*تنوع بسيار بالاي رنگ

اين پوشش داراي تنوع بسيار بالاي رنگ بوده و نيز ميتوان از رنگهاي ترکيبي استفاده نمود .

* ايجاد آرامش محيطي

به علت سطح بافتدار و زيبا و سازگار با محيطزيست فضايي بسيار گرم و جذاب و همراه با آرامش به فضاي داخلي ساختمان ميبخشد.

* قابليت شستشو

اين پوشش را ميتوان به کمک کف شامپو فرش بهآساني تميز نمود . البته در صورت تمايل ميتوان اين پوشش را با استفاده از رزينهاي مخصوص ضد آب نمود.

* نداشتن بو و حساسيت

 پوششهاي سلولزي چه در زمان اجرا و چه بعدازآن فاقد هرگونه بو ميباشد.

* عايق رطوبت

 اين پوشش رطوبت محيط را جذب نموده و باعث تعديل رطوبت ميگردد و رطوبت جذبشده در شرايط معکوس جوي به محيط بازگردانده ميشود. بنابراين جهت فضاهايي که از کولرهاي آبي در آنها استفاده ميشود، بسيار مناسب است.

*عدم ترکخوردگي

به دليل خاصيت ارتجاعي ،مواد سلولزي ترکهايي که در اثر نشست ساختمان يا زلزلههاي خفيف در ديوار يا سقف ايجاد ميشود را مخفي نگه ميدارد.

* مقاوم در برابر ضربه

برخلاف رنگ و کاغذديواري اين پوشش به دليل خاصيت ارتجاعي موضعي خود در برابر ضربات مقاوم است .

*خاصيت آنتي استاتيک

آنتي استاتيک بودن اين نوع محصول باعث ميشود گردوغبار ، دوده و ذرات معلق در هوا را به خود جذب نميکند.

* قابليت اجرا

به روي هر نوع زير کار اعم از سنگ ، گچ ، رنگروغن ، رنگ پلاستيک ، شيشه ، چوب ، کاشي ، سراميک ، انواع فلز و . . .

 * سرعت اجراي بالا

با استفاده از اين پوشش هر اپراتور ميتواند در حدود 15 مترمربع از اين پوشش را در هر ساعت اجرا نمايد .

*قابليت ترميم سريع

اين پوشش برخلاف رنگ و کاغذديواري در کمترين زمان و بهراحتي قابل ترميم به بهترين شکل ميباشد .

بلكا بدون استفاده از فلز سنگين تهيه ميشود كه از اين بابت تأمينکننده سلامت مصرفکنندگان ميباشد. يكي از موارد مطرح در جوامع مدرن بشري بازيافت محصولات پس از پايان دوره مصرف است كه ازاينجهت نيز بلكا بهراحتي به چرخه طبيعت باز ميگردد.

قيمت بلکا بستگي به متراژ ساختمان دارد

اجاقي يکي از فعالان در زمينه  ساختمان در مورد  قيمت پوشش  بلکا براي ساختمانها  به خبرنگار ما گفت: قيمت بلکا بستگي به متراژ ساختمان دارد ، بهعنوانمثال ساختمانهاي  زير 150 مترمربع ، هر متر 4500 تومان و براي ساختمانهاي بالاي 150 مترمربع ، هر متر  4000 تومان قيمت دارد.

کنده نشدن از روي ديوار

احمدي که نقاش ساختمان است ، ضد صدا ، عايق گرما و سرما بودن بلکا را مهمترين حسن اين محصول ميداند و در مورد قيمت آن در بازار به پيام ساختمان گفت: نوع ابريشمي اين محصول کيلويي 12 هزار تومان و نوع معمولي آن کيلويي 8 هزار تومان قيمت دارد. وي افزود: تعدادي از کد رنگها در بازار وجود ندارد و بايد آن را سفارش داد که حدود يک روز زمان دريافت آن طول  خواهد کشيد.

احمدي، تميز نشدن يا به عبارتي کنده نشدن اين پوشش از روي ديوار را مشکل اصلي اين نوع پوششها دانست. با توجه به آنچه گفته شد اين پوشش نيز همچون پوششهاي ديگر بعد از مدتي که بر روي ديوار قرار گيرد مشکلات و محاسن آن آَشکار خواهد شد.