هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   199   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ترمووود

بر اساس شواهد و قرائن، وايکينگ ها اولين قومي بودند که پي بردند سوزاندن و نيم سوز کردن چوب، مقاومت آن را در مقابل بسياري از عوامل جوي در محيط هاي بيروني افزايش مي دهد.به همين دليل اين نوع چوب در سرزمين هاي اسکانديناوي ازجمله فنلاند و سوئد رواج بسياري پيدا کرد. در ادامه سلسله مطالب "کالاي برتر" در اين شماره از نشريه، به بررسي بازار ترمووود پرداخته ايم، با اين توضيح که مطالب ارائه شده نظرات توليدکنندگان، فروشندگان و مصرف کنندگان اين محصول بوده و پيام ساختمان از نظرات موافق يا مخالف استقبال مي کند.

انواع ترمووود

ترمووود در حالت کلي در 2 دسته نرم و سخت وجود دارد؛ نرم چوب ها اغلب از درختان سوزني برگ مانند کاج به دست مي آيند که به آنها درختان هميشه بهار مي گويند، زيرا اين درختان در فصل سرما برگ ريز نيستند و پوشش سبز برگ هاي آنها در تمام سال باقي است.درختان کاج فنلاند از بهترين انواع چوب هاي کاج در جهان هستند؛ زيرا شرايط اقليمي خاص منطقه نيمه قطبي فنلاند به گونه اي است که زمستان هاي بلند و تابستان هاي کوتاه دارد و درختان تنها 2ماه از سال فرصت رشد دارند. 

سخت چوب ها مانند چوب ون و راش در زمستان برگ ريز مي باشند و در بهار برگ هاي جديد آنها رشد مي کند.

کاربرد ترمووود

چوب نماي ترمو يا ترمووود يک چوب صد در صد طبيعي است که عمدتاً از تنه درختان نورديک در شمال اروپا يا درختان پهن برگ در آمريکاي شمالي تهيه مي شود. چوب ترمو در کوره و با استفاده از بخار آب، در دماي بين 185 تا 215 درجه سانتي گراد فرآوري مي شود. عمليات حرارتي موجب تغييرات ساختاري بنيادين در چوب مي گردد که آن را در مقابل اشعه UV، رطوبت، سرما، گرما و حشرات موذي مقاوم مي سازد.

حسيني، مديرعامل پرشين وود که توليد کننده چوب ترمووود در ايران است درباره کاربرد اين محصول به خبرنگار ما گفت:اين چوب براي نما و کفپوش ساختمان کاربرد دارد .چوب هاي نرم براي ترمو شدن قابليت بيشتري دارند . کف محوطه هاي باز(دکينگ)، پل، کنار استخر، آلاچيق، پرگولا، سونا، کلبه و ويلاي چوبي نيز بهترين مکان براي کاربرد اين چوب است.

وي با اشاره به اينکه چوب درخت کاج که نرم چوب است بهترين گزينه براي نماي ساختمان و محوطه حيات است،افزود زبان گنجشک سخت و بسيار مقاوم است و معمولاً در محيط هاي بيروني کاربرد دارد.

حسيني دو برند پرشين وود و افشارچوب را جزو برندهاي برتر ذکر کرد و گفت:در تبليغات شرکت افشار چوب توليد ترمووود هم ذکرشده که فکر مي کنم از توليدکنندگان معتبر در اين زمينه در ايران هستند.

فنلاند اولين کشور توليدکننده ترمووود

يارمحمدي، مديرعامل پارند رستار درباره ترمووود به پيام ساختمان گفت:يکي از اولين کشورهايي که به توليد اين محصول پرداخت،فنلاند بود که در شهر Suomen Lampopuu (مخفف SLP) به توليد اين نوع چوب پرداختند.در حال حاضر اين شرکت ساليانه معادل 3 ميليون و 750 هزار مترمربع چوب ترمو توليد مي کند.

وي ادامه داد:شرکت ما نماينده انحصاري شرکت فنلاند در ايران و خاورميانه است. حدود 70 درصد از واردات ترمووود به ايران از کشور فنلاند است که نشان مي دهد اين محصول تا چه حد مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

يارمحمدي تأکيد کرد: ما ضمانت نامه 35 ساله براي محصولات ارائه مي دهيم و بيمه نامه 10 ساله کيفيت نيز ارائه مي شود.

مزيت مهم ترمووود

مهيار مشيرنيا ،مديرعامل شرکت بيريج که نمايندگي« هيت وود» سوئد را بر عهده دارد به خبرنگار ما گفت:صمغ و رطوبت چوب در فرايند ترمو شدن از آن بيرون مي آيد و تقريباً چوب ديگر زنده نيست که توسط قارچ و موريانه تخريب شود که مزيت مهمي به شمار مي رود.

وي درباره برندهاي برتر اين محصول گفت: «لوناوود» و «نواوود» که ايراني و ترکيه اي هستند جزو برندهاي معتبر به شمار مي روند.

مشيرنيا درباره کيفيت ترمووود سوئد نسبت به فنلاند گفت: کيفيت ترمووود سوئد بسيار عالي است اما فنلاند توانسته به دليل توليد زياد جوابگوي نياز بازار باشد.وي خاطرنشان کرد:چوب درخت کاج و صنوبر بهترين نوع چوب براي توليد ترمو هستند.

حسيني؛مديرعامل «پرشين وود» درباره مزاياي استفاده از ترمووود گفت: چوبي که توسط تکنولوژي ترمو به دست مي آيد، عمر طولاني دارد و در مقابل عوامل خارجي مانند باران و نور آفتاب مقاومت زيادي دارد.

وي افزود: به دليل کاهش شديد رطوبت و صمغ،چوب سبک تر شده و نصب آن راحت تر و فشار وزن آن بر سطح زيرين کمتر است. با توجه به اينکه رنگ چوب در اين روش تيره تر مي شود، زيباتر و شکيل تر بوده و به دليل عدم استفاده از مواد شيميايي نيز، اين چوب دوستدار محيط زيست است.

80 پرده رنگي تر ترمووود

شهرام شفيعي، مديرعامل شرکت «فين وود» به خبرنگار ما گفت:ترمووود در ضخامت هاي مختلف موجود است.فرايند ترمو بر روي چوب هاي نرم پاسخ مي دهد و سخت چوب ها براي اين نوع چوب مناسب نيستند.

وي با بيان اينکه اين نوع چوب داراي 80 پرده رنگي است، ادامه داد: براي حفظ رنگ ترمووود در مقابل اشعه آفتاب از رنگ هاي تکنوس استفاده مي شود که اين نوع رنگ بافت اصلي چوب را حفظ مي کند.

شفيعي درباره رنگ ها و برندهاي معتبر ترمووود گفت:در سايت اتحاديه ترمووود، تمام اطلاعات اين محصول درج شده است.

قيمت ترمووود

به گفته اکثر توليدکنندگان قيمت اين محصول از متري 150 هزار تومان آغاز مي شود و به 350 هزار تومان مي رسد.

معيار انتخاب محصول مناسب

يار محمدي ، درباره معيار انتخاب محصول مناسب به خبرنگار ما گفت:بسياري از واردکنندگان در بازار هستند که ادعا مي کنند محصول خود را از فنلاند وارد کرده اند که اين گونه نيست . بنابراين حتماً قبل از خريد بايد به شرکت فنلاندي ايميل بزنيد و از آنها استعلام کنيد.همچنين روسيه و چين و استوني کشورهايي هستند که ادعا مي کنند ترمووود خوبي دارند، درحالي که هيچ کدام داراي بيمه نامه و گارانتي نيستند.

مهيار مشيرنيا، مديرعامل شرکت بيريج مي گويد: به دليل تکنولوژِي بالا، ترمووود سوئد داراي کيفيت بهتري است و مصرف کنندگان مي توانند از روي برند تشخيص دهند که کدام محصول مناسب است . همچنين بهتر است درجه کارخانه محصول را نيز چک کنند و اگر درجه A داشت آن را خريداري کنند.