مصالح، چشم انتظار بازار مسکن

شمار نشریه : 199

بازار مصالح ساختماني منتظر خروج مسکن از رکود است؛ خروجي که ميتواند اين بازار را نيز از رکود خارج کند. قيمت مصالح ساختماني در چند ماه اخير تقريباً ثابت يا رو به کاهش بوده است. به عقيده کارشناسان هماکنون بهترين فرصت براي آغاز فعاليت ساختماني است، چرا که قيمت مصالح ساختماني در وضعيت مناسبي قرار دارد.در حال حاضر در گروههاي مختلف بازار مصالح اندکي کاهش قيمت ديده ميشود که در صورت تداوم ميتواند بازخورد خوبي در جامعه مصرف داشته باشد، اما در جامعه توليد و واردکننده اين وضعيت نوعي بحران بهحساب ميآيد . بهمنظور اطلاع مخاطبان نشريه از اوضاع حاکم بر بازار مصالح ،قيمت گروههاي مختلف مصالح و ابزارآلات ساختماني در دو هفته اخير را بررسي کردهايم:

سيمان ،گچ ،ماسه ،آهک ،پودر سنگ

از ابتداي پاييز تاکنون قيمت مصالح پايه ازجمله سيمان ،گچ و... تغيير چنداني نداشته است.  به گفته جباري فعال ساختماني، هرکيسه سيمان صوفيان در پاييز امسال 200 تومان کاهش قيمت داشته است . گچ 50کيلويي ميانه نيز با کاهش 200توماني روبهرو بوده است .در ميان مصالح پايه بيشترين کاهش قيمت مربوط به گچ بستانآباد است که در نيمه دوم آذرماه کيسه 50کيلويي آن حدود 500تومان کاهش قيمت داشته است .در حال حاضر هر کيسه 20کيلويي آهک طوس خراسان حدود 2100تومان و پودر سنگ 22 کيلويي آن 1100تومان است که از ابتداي سال جديد افزايش قيمتي نداشتند.

انواع بلوک و آجر

در حال حاضر قيمت انواع بلوک سبک و آجر اندکي کاهش قيمت داشته است . هر عدد آجر سفال 10سوراخه در نيمه دوم آذر 50تومان و نوع 3 سوراخه آن 100تومان و هر تن آجر گري حدود 60هزار تومان قيمت دارد . قيمت هر مترمکعب بلوک هبلکس که به بلوک سبک معروف است حدود 130هزار تومان است . از ابتداي پاييز 93 نيز هر بلوک سفالي 15 حدود 165 تومان و بلوک سفالي 10حدود 115 تومان به فروش ميرسد .

فوم سقفــي

فومهاي سقفي در ساختوسازهاي صنعتي يکي از مصالح پرکاربرد هستند. در حال حاضر هر فوم سقفي 50 و دو متري حدود 14هزار تومان است. ورق فوم 2سانتي1×2 حدود 6000 تومان و ورق فوم 4سانتي1×2 حدود 8هزار تومان قيمت دارد.البته فومهايي نيز در بازار موجود است که به قيمت بسيار پايينتر عرضه ميشود. اين فومها بيشتر  در کارگاههاي غيرمجاز و با کيفيت پايين توليد ميشود و هيچ استانداردي ندارد . 

پانلهاي کنـاف

کناف در اصل پنل هاي گچي است که در ابعاد 120×240 و با ضخامتهاي مختلف 9.5 ميليمتر و يا 12 ميليمتر ساخته ميشود.در زمان ساخت اين پنل ها سعي ميشود مخلوط گچ به همراه هوا بهصورت فشرده بين دو سطح مقوايي وارد شود که به سبکي و استحکام پنل کمک کند. از کناف ميتوان در ساخت انواع دکور و دکوراسيون داخلي انواع نور مخفيها براي سالن پذيرايي و يا اتاقخواب و يا اماکن تجاري و اداري استفاده نمود. اين کالا در ساختوسازهاي شهرهاي بزرگ مانند تهران امري ضروري محسوب ميشود. در حال حاضر هر مترمربع پانل 5/9 حدود 7هزار و 700تومان ،پانل 18 حدود 12 هزار و 200تومان و انواع ضد حريق آن 13هزار تومان قيمت دارد.

پروفيل چوبـي

اين محصول که در انواع در و پنجره ، نما و دکور استفاده ميشود داراي کاربرد فراواني است . در حال حاضر هر مترمربع پروفيل کاج با ضخامت 19 ميليمتري حدود 160هزار تومان و پروفيل نوع« ون» با ضخامت 20ميليمتر حدود 700هزار تومان قيمت دارد که به نسبت قيمت بالا از استحکام و زيبايي خوبي برخوردار است. قيمت پروفيل راش نيز با ضخامت 15 حدود 500هزار تومان است که اين چوبها مقاومت بالايي در مقابل گرما دارند.

ديوار سبز ساختماني

اين سازههاي سبک نوعي ايمني در ساختمان محسوب ميشوند زيرا اين محصولات در برابر زلزله مقاومت بالايي دارند .در حال حاضر هر مترمربع ديوار سبز ساختماني 5 سانتيمتري با سازه گالوانيزه حدود 28 هزار و 500تومان و نوع 10سانتيمتري آن 66 هزار و 500تومان عرضه ميشود. مهمترين امتياز اين محصول حذف پروسه گچوخاک در صورت اجراي نازککاري به روش سنتي و اجراي تأسيسات با ظرفيت 50تا40 درصدي ميباشد . در بازار تهران دو نوع از اين محصول وجود دارد که هر دو نوع  وارداتي و توليدي آن از کيفيت خوبي برخوردار است. اما نوع توليدي اين محصول ارزانتر از  وارداتي آن ميباشد . 

شيـــرآلات

ايران يکي از کشورهاي پيشتاز در زمينه توليد شيرآلات ساختماني است . بيشتر محصولات ايراني با کيفيت خوب به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه ميشود . در حال حاضر انواع شيرآلات بهداشتي روشويي از 150 تا 170هزار تومان، انواع توالتي آن از 175 تا 220هزار تومان،نوع حمامي آن از 190 تا 300 هزار تومان  و ظرفشويي آن از 190تا 200 هزار تومان قيمت دارد. اگرچه در  بازار به نسبت  کاهش يا افزايش کيفيت و زيبايي محصولات گرانتر و ارزانتر نيز موجود است اما نرخ بيانشده براي محصولات با کيفيت بسيار بالا و تنوع ظاهري ميباشد .

سينک ظرفشويي

سينکهاي ظرفشويي يکي از الزامات ساختمانهاي امروزي است. در اين ميان برندهاي ايراني نسبت به محصولات خارجي نهتنها کيفيت پايينتري ندارند بلکه قيمت اين محصولات، نسبتاً پايينتر از محصولات وارداتي است. در حال حاضر يک سينک ظرفشويي روکار استيل البرز طرح پلاس حدود 136 هزار تومان و سينک ظرفشويي توکار استيل البرز عينکي بالاي 300هزار تومان عرضه ميشود.

کابينـــت

کابينتها چند سالي است که ديگر وسيله لوکس منزل محسوب نميشود . البته توليدکنندگان ايراني توانستهاند در توليد اين کالا جايگاهي براي خود کسب کنند. در حال حاضر هر مترمربع کابينت تمام «هاي گلاس» براق ترک 630 هزار تومان معامله ميشود که نسبت به سال گذشته از افزايش قيمت اندکي برخوردار بوده است .هر مترمربع کابينت با بدنه لترون و در« ام دي اف »410هزار تومان و کابينت بدنه و در لترون390هزار تومان قيمت دارد.

در و پنجــره

مواد اوليه برخي از کالاها به دليل وارداتي بودن ممکن است در هر ماه نوسان قيمت داشته باشد. يکي از اين کالاها در و پنجره است. در حال حاضر پنجره به ابعاد100× 100 سانتيمتري 220هزار تومان عرضه ميشود که شيشههاي آن دوجداره ميباشد. هر مترمربع شيشه 4 و 6 ميليمتري ساده 36 هزار تومان عرضه ميشود که نسبت به سال قبل از رشد 5 تا 7 هزار توماني برخوردار شده است. درهاي اتوماتيک نيز به نسبت امکانات آن از رنج قيمتي متفاوتي برخوردار هستند؛بهعنوانمثال درهاي اتوماتيک شيشهاي 10ميليون تومان عرضه ميشود که اندازه اين در 2×3 متر ميباشد. در تمام چوب روسي در حال حاضر 1ميليون و 750 هزارتومان قيمت دارد که نسبت به سال قبل از رشد 50 تا 100هزار توماني برخوردار بوده است .در ساختهشده از چوب ملچ نيز 800هزار تومان عرضه ميشود که نسبت به کيفيت آن قيمت  خوبي است.