تحقق حماسه اقتصادی باتکنولوژی های نوین

شمار نشریه : 159

عبدالرسول کشمیری*

اشاره- امروزه صنعت ساخت و ساز دنیا بر کاهش هزینه ، سرعت بالا و کیفیت مطلوب تمرکز دارد و بدین جهت هر روز روش‌های جدیدی برای نزدیک شدن به اهداف مورد نظر خود ابداع کرده و در پیش می‌گیرد. در زمانی که علم و تکنولوژی در خدمت رشد و توسعه کشور است و شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی می‌توانند بهترین کانال برای وارد ساختن آنها به صنعت ساخت‌وساز کشور باشند ، لازم است دولت حمایت‌های لازم را برای فرهنگ‌سازی و استفاده از آنها انجام دهد.

اعتماد به بخش خصوصی

در شرایط کنونی و با توجه به نامگذاری سال 92 توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان؛ سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی ، خلق حماسه اقتصادی دور از ذهن نبوده و می‌توان با اعتماد به بخش خصوصی برای حضور در صنعت ساختمان ، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار بدون دخالت و هزینه مستقیم دولت ، صنعت ساخت‌وساز را در بخش کیفی و کمی ارتقاء داد و با دخیل نمودن سرمایه‌های سرگردان برای رسیدن به توسعه اقتصادی پایدار، به این مهم دست یافت. همچنین با تکیه بر دانش‌های بومی شده دیگر کشورها در بخش مسکن، می‌توان علاوه بر همسو شدن با روند رو به رشد تکنولوژی های جهانی، هزینه‌های کلان ساخت مسکن را کاهش داد و با تأمین نیاز خانوارهای ایرانی در حوزه مسکن ، راه دستیابی به آینده پیش رو و مطابق اصل 44 قانون اساسی را محقق ساخت.

لزوم توجه به محیط‌زیست در ساخت‌وساز

ایران یکی از معدود کشورهایی است که در زمینه سازگاری شیوه‌های ساخت‌وساز و فناوری‌های به کار برده شده با اقلیم بومی و محیط‌زیست ، ابزار کنترلی و تأییدکننده در اختیار ندارد و متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد استفاده از تکنولوژی های وارداتی بوده‌ایم که نتوانسته دردی از دردهای ساخت‌وساز کشور را دوا کند و مشکلات عدیده‌ای نیز به آن تحمیل نموده است.این در حالی است که همواره شعار سازندگان مسکن بر ساخت و ساز سریع و کم هزینه بوده اما وارد شدن به این شیوه به بدترین شکل رخ داده است. استفاده از محصولات غیراستاندارد تولیدشده در دیگر کشورها و همچنین تولید بی‌کیفیت تر آنها در داخل ، علاوه بر اینکه کیفی سازی را زیر سؤال برده ، آسیب‌های غیرقابل جبرانی نیز بر محیط‌زیست مناطق کشور وارد نموده است.

برای بهره‌گیری از فناوری‌های روز ، لازم است که ابتدا آنها را مورد پالایش علمی قرار داده و انتخاب را بر اساس عرف ، پذیرش اجتماعی و سازگاری محیط‌زیست پایه‌ریزی کنیم که خوشبختانه تولیدکنندگان و مجموعه‌های دانش بنیان داخلی از ظرفیت‌های خوبی برای تحقق چنین اهدافی برخوردارند.

اجرای همزمان اسکلت و تیغه با استفاده از قالب های ماندگار

یکی از تکنولوژی هایی که در راستای تحقق اهداف ذکرشده باید مورد توجه قرار گیرد، اجرای همزمان اسکلت و تیغه با استفاده از قالب‌های ماندگار است. در این فناوری ساختمان به روش دیوارهای برشی باربر اجرا گردیده و نیاز به اسکلت‌بندی ندارد. قالب‌های دیوار بتن مسلح از جنس E.P.S( پلی استایرن انبساطی) هستند که بعد از بتن‌ریزی در محل خود باقی‌مانده و نقش عایق حرارتی و صوتی را ایفا خواهند کرد. به علت وجود عایق حرارتی در همه دیوارهای پیرامونی در این فناوری، هزینه تأسیسات لازم در ساختمان به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد) . مشخصات مصالح در این سیستم بر طبق قوانین استاندارد ایران و جهان بوده و طراحی آن بر اساس مقررات ملی ساختمان و همچنین آیین‌نامه 2800 بتن انجام شده است.از دیگر مزیت‌های این سیستم سهولت و سرعت در اجرا می‌باشد که خود کاهش 30 درصدی در هزینه‌ها را به دنبال دارد . همچنین به علت عایق بودن قالب‌ها در درجه حرارتی بین +60 و -60 می‌توان بتن‌ریزی را انجام داد. قابل‌ذکر است که در کلیه دیوارهای باربر ، به جای استفاده از آجر و سیمان که دارای مکانیزم شکست غیرقابل‌پیش‌بینی هستند، در این تکنولوژی از بتن مسلح حفاظت‌شده استفاده می‌شود که در مقایسه با سازه های باربر رایج ، دارای مقاومت بالاتر و مطمئن تری بوده و مورد تأیید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن است. امید است دست اندر کاران صنعت ساخت و ساز کشور و بخصوص سازندگان انبوه مسکن، این فناوری را در پروژه های خود به کار گیرند تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها و سرعت بخشیدن به مراحل اجرای کار خود، گامی در راستای تحقق حماسه اقتصادی بردارند.

*کارشناس فناوری های نوین ساختمانی

شرکت ساتراپ سازه