هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   198   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

استاندار تهران در ‌مانور زلزله مطرح کرد؛ 50 درصد مدارس نيازمند مقاوم‌سازي ستاد بحران تهران پاسخگوي 500 هزار نفر است

گروه ساخت وساز: زنگ شانزدهمين مانور زلزله و ايمني مدارس سراسر کشور با شعار «آيا مدرسه من ايمن است ؟» با حضور استاندار تهران، مديرکل آموزش وپرورش شهر تهران، رئيس پژوهشگاه بينالمللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله، و جمعي از مسئولان نهادهاي مختلف در دبيرستان دخترانه عفاف واقع در منطقه دو تهران به صدا در آمد.

3000 ميليارد تومان براي نوسازي و مقاومسازي

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان سيد حسين هاشمي، استاندار تهران گفت: ايراد چنين مانورهايي اين است که سالي يک بار برگزار ميشود. علاوه بر اين با توجه به موضوع زلزله و ارتباطي که با جان مردم دارد بهتر بود روساي سازمانهاي حاضر در همايش حضور داشتند.

هاشمي افزود: ژاپن کشوري است که دائما در حال زلزلهاست. چند سال پيش که در ژاپن حضور داشتم در برابر زلزله بالاي 6 ريشتر هيچگونه آژير خطري نشنيدم. وقتي دليل اين موضوع را سؤال کردم عنوان کردند اين زلزلهها براي ما مسئله ساز نيست. بااين حال دولت ژاپن بعد از سونامي که اتفاق افتاد و برخي از ساختمانها متحمل خسارات شدند، به دنبال راهي است تا زلزلههاي بالاي 8 را هم بياثر کند.

استاندار تهران با انتقاد از سازمان مديريت بحران استان تهران گفت: به جرئت ميتوان گفت حدود 20 ميليون جمعيت در استان تهران زندگي ميکنند اما ستاد بحران عليرغم اينکه بسيار مدرن است فقط پاسخگوي يک شهر با جمعيت 500 هزار نفر است.

هاشمي با بيان اينکه نزديک به 50درصد مدارس تهران نياز به نوسازي و مقاومسازي دارد، گفت: هم اکنون 300 هزار مسکن مهر در سطح استان تهران داريم و اگر به ازاي هر واحد آن يک دانش آموز وجود داشته باشد، در نتيجه بايد براي 300 هزار دانش آموز آن مدرسه تهيه کنيم که اين موضوع نيازمند 700 ميليارد تومان بودجهاست. ضمن اينکه 2 هزار و 300 ميليارد تومان براي مقاومسازي مدارس شهر تهران نياز داريم. بنابراين درمجموع براي نوسازي، مقاومسازي و ايجاد مدارس در تهران به 3 هزار ميليارد تومان بودجه نياز داريم که به طورقطع در استان چنين توانايي وجود ندارد. اميدواريم در اين رابطه خيرين مدرسه ساز و همچنين اولياي دانش آموزان نسبت به رفع مشکلات مدارس با کمک دولت اقدام کنند.

وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر چرايي عدم تخصيص 5درصد از عوارض ساخت وساز مسکن در تهران به آموزش وپرورش براي نوسازي و ساخت مدارس گفت: اين موضوع مربوط به شهرداري است و فرمانداري دخالتي در آن ندارد اما پيگيريهاي لازم در حال انجام است.

استاندار تهران در خصوص مقاومسازي مدارس استان تهران افزود: مدارس شهرستانهاي استان تهران نسبت به مدارس تهران وضعيت بهتري دارند. تهران شهري است که بيش از 100سال از دوره ساخت مدارس آن ميگذرد که در اين مدت بعضي از آنها فرسوده شدهاند و نيازمند نوسازي و مقاومسازي است که بايد انجام شود.

برنامه متوالي مستمر

در ادامه اين همايش مديرکل آموزش وپرورش شهر تهران گفت: به دنبال ايجاد برنامهاي منسجم در طول سال هستيم تا با همکاري نهادهاي مختلف، دانش آموزان را براي مقابله با حوادث آموزش دهيم.

اسفنديار چهاربند، مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران اظهار داشت: ما بر روي کره زميني زندگي ميکنيم که در درون خود فعل وانفعالاتي دارد که ميتواند براي ساکنين خود ايجاد مشکل کند. شهر تهران در موقعيتي قرار دارد که به لحاظ استعدادهاي دروني زلزله، داراي شرايط خاصي است و هشدار ميدهد که بايد خودمان را آماده کنيم و اين آمادگي نيازمند مانور است.

مديرکل آموزش وپرورش شهر تهران يادآور شد: در وقوع چنين حوادثي ايجاد آمادگي روحي و اقدامات لازم ميتواند مؤثر باشد که بخشي به مهارتهاي انساني و هوشياري افراد و بخش ديگر به استحکام بناها و فضا مربوط است و اميدواريم ظرف چند سال آينده تمام مدارس شهر تهران را به مدارس امن تبديل کنيم.

چهاربند خاطرنشان کرد: امروز اين مانور انجام شد اما يک برنامه متوالي مستمر در طول سال با نهادهاي مختلف انجام ميدهيم تا تدابير لازم در جهت مواجهه با بلاياي طبيعي انجام شود و محيطهاي آموزشي ما امن باشد.

خيرين بهساز مدارس تشکيل شود

قائم مقام پژوهشگاه بينالمللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله هم در سخناني کوتاه گفت: پيشنهاد ميکنيم در کنار خيرين مدرسه ساز در کشور، خيرين بهساز مدارس وجود داشته باشد تا به بهسازي لرزهاي مدارس کمک کنند.

ساسان عشقي، قائم مقام پژوهشگاه بينالمللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله خاطرنشان کرد: اين مانور يک اشاره و تذکر است و اميدواريم تا سال آينده مدارس کشور را ارزيابي کنيم.

يکپارچگي مديريت بحران

معاون آمادگي و مقابله با بحران سازمان مديريت بحران کشور نيز تأکيد کرد: اين مانور در مدارس با هدف ايجاد آمادگي براي رويارويي با يک زلزله واقعي و کاهش آسيبهاي ناشي از اين پديده طبيعي برگزار ميشود، بنابراين بايد سعي شود اقدامات لازم براي بهسازي لرزهاي ساختمان مدارس و ايمنسازي آنها در برابر آسيبهاي ناشي از اجزاي غير سازهاي و ساير ملاحظات ايمني انجام شود تا آمادگي لازم براي رويارويي با اين پديده در مدارس ايجاد شود.

اکبرپور اظهار داشت: مناسبتهاي ايمني و زلزله در تقويم رسمي کشور پراکنده و زيادند که از آن جمله ميتوان به بيستم مهرماه روز جهاني کاهش اثرات بلاياي طبيعي و هفته ايمني در برابر زلزله، هشتم آذر که مانور سراسري زلزله مدارس و پنجم دي ماه که سالروز زلزله بم و روز ملي ايمني و زلزلهاست، اشاره کرد.

معاون امور آمادگي و مقابله سازمان مديريت بحران کشور تصريح کرد: شرايط موجود باعث فرسايشي شدن مانورها در افکار عمومي شده و از حساسيت آنها نسبت به خطر بالقوه زلزله ميکاهد.

وي ادامه داد: مطابق هماهنگيهاي صورت گرفتهدرصدديم با تجميع همه مناسبتهاي ايمني و زلزله در تقويم رسمي کشور پنجم دي ماه را هفته ايمني در برابر زلزله و بلاياي طبيعي نام گذاري کنيم تا با تمرکز بيشتر و هماهنگي و يکپارچگي ميان همه دستگاههاي متولي مديريت بحران نتيجه مطلوبتري حاصل گردد.

حاشيه

طبق اخبار قبلي قرار بود آژير «زنگ ايمني در برابر زلزله» ساعت 10: 16 به صدا دربيايد که به علت قطع برق در مراسم نمادين، ساعت 10: 28 از طريق بلندگوي مدرسه عفاف به مدت يک دقيقه آژير پخش شد و دانش آموزان در اين مدت، در نقاط ايمن مدرسه که از قبل آموزش ديده بودند، پناه گرفتند.

از نکات جالب توجه ديگر تلاش چهار نفر از اعضاي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر بود که سعي داشتند با وصل کردن چند قطعه فلزي، اسکلت يک اتاق را براي درمان مصدومان بسازند که عليرغم گذشت 20 دقيقه از مانور و مصدوميت زلزله زدگان، موفق به انجام کار نشدند و همين مسئله باعث خنده برخي از حاضران در مانور فرضي شده بود.....................323232322گروه ساخت وساز: ساندويچ پانل يك ساختار سبك و مركب است كه از دو طرف به دو لايه محدودشده و در وسط آن يک لايه عايق قرار دارد. ساندويچ پانلها به دو گروه سقفي و ديواري تقسيم ميشوند كه جايگزين بسيار مناسبي براي ديوارها و تيغههاي آجري و سفالي ميباشند. به علت استفاده از مواد سبك در ساخت اين پانلها، وزن پانل به شدت كاهش مييابد و به ميزان 10 كيلوگرم در مترمربع ميرسد. يك ديوار ساندويچي در مقايسه با نمونه مشابه سيماني يا آجري گاه تا 50 برابر سبكتر است و عليرغم سبكي فوق العاده ساندويچ پانلها، مقاومت بسيار خوبي در برابر انواع فشارها دارند. ساندويچ پانلها کاربردهاي گوناگوني دارد. برخي از اين کاربردها عبارتند از: ساخت کانکس، کانتينر، کانکسهاي يخچال دار ثابت و متحرک، سازه و خانه پيش ساخته، کمپهاي اسکان موقت، سوله، سازه فلزي، سازه فضايي، انبار و بارانداز، مجتمعهاي ورزشي، کارخانه صنعتي و توليدي، سردخانههاي صنعتي و نيمه صنعتي، ساختمانهاي اداري و تجاري و کليه سازهها و ساختمانها با کاربردهاي گوناگون. ازجمله ويژگيهاي بارز آنها ميتوان به تحويل سريع، تحمل بار، عايق در برابر صدا، سبکي وزن و مقاوم در برابر زلزله، عايق در برابر رطوبت، عايق در برابر سرما و گرما، نصب سريع و آسان، قابل شستشو و بهداشتي بودن اشاره کرد.

ساندويچ پانلهاي سقفي و ديواري عموما در ضخامتهاي 5 تا 25 سانتي متر و به طول دلخواه برحسب سفارش توليد ميگردند و اين امکان به مشتري کمک مينمايد تا کاهش قابل توجهي در هزينه حمل، نصب و دور ريز به عمل آورد. ساندويچ پانل از 5 لايه تشکيل ميشود، لايه محافظ دروني و بيروني از جنس ورقهاي گالوانيزه و آلوزينک يا آلومينيوم ميباشد، فوم داخل ساندويچ پانلها داراي دانسيته 16 کيلوگرم بر مکعب براي ساندويچ پانل پلي استايرن و 40 کيلوگرم بر مترمکعب براي ساندويچ پانل پلي يورتان ميباشد. در ادامه سلسله گزارشهاي پيام ساختمان با عنوان «کدام کالاي ساختماني براي شما مناسبتر است» به سراغ توليدکنندگان اين محصول رفتهايم. البته لازم به ذکر است اظهارات مصاحبه شوندگان الزاما نظر نشريه نيست و ما صرفا انعکاس دهنده هستيم.

سرعت اجراي بالا

افشين فروغ منش، مديرعامل شرکت پارسين گستر به خبرنگار ما گفت: ساندويچ پانل عايقي است که در دو طرف آن يک ورق وجود دارد و در برخي ساندويچ پانلها ميلگرد هم استفاده ميشود. وي افزود: کيفيت ساندويچ پانل بستگي به نوع ورق، فوم و ميزان دانسيته آن دارد. دانسيته ساندويچ پانل بايد 40 باشد و پوشش ورق بايد به گونهاي باشد که وقتي در محيط آزاد قرار ميگيرد، تغيير رنگ ندهد. ضخامت اين ورق بين 40 تا 80 ميلي متر متغير است.

وي در مورد قيمت ساندويچ پانل گفت: قيمت اين محصول بستگي به نوع ورق و مواد به کاررفته و همچنين متراژ موردنظر دارد. ساندويچ پانل سرعت اجراي بسيار بالايي دارد، به عنوان مثال اگر يک ديوار 100 متري را 1 ماهه تمام کنيد با ساندويچ پانل قادريد در طول چهار روز آن را اجرا کنيد و به همين دليل هزينه کارگر هم بسيار کاهش خواهد يافت.

فروغ منش با بيان اينکه اين ديوارها قابليت باز شدن و انتقال به مکانهاي ديگر را دارند، گفت: دستگاههاي توليد داخل استاندارد هستند و ميتوانند با محصولات خارجي رقابت کنند، اما تقريبا تمام مواد اوليه آن از خارج تأمين ميشود.

پلي يورتان بهتر از پلي استايرن

كمال صراف نژاد، مديرعامل شركت كبير پانل نيز در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: استفاده از ساندويچ پانل در برخي كشورها به چند دليل با اقبال بيشتري مواجهاست که مهمترين دليل آن صنعتيسازي ميباشد. به عنوان مثال بعضي دولتها در رابطه با به کارگيري مصالح صنعتي سختگيري ميكنند تا جايي كه استفاده از آن به صورت اجبار درمي آيد و هر كس ميخواهد پايان كار بگيرد بايد از مصالح صنعتي استفاده کند. وي افزود: در برخي كشورها كه قيمت تمام شده بر كيفيت اولويت دارد، بسياري از مالكان ترجيح ميدهند از سقفها و ديوارهايي كه با قيمت ارزانتر تمام ميشوند، استفاده كنند. در کشور ما هم به دليل اينكه ساندويچ پانلها مربوط به اواخر كار ساخت وساز است و پول چنداني در دست سازندگان نميماند، قيمت كمتر براي آنها در اولويت است و عليرغم اينکه ساندويچ پانل بهترين پوشش سقف و ديوار است اما به دليل گراني، كمتر مورد استقبال قرار ميگيرد.

ويژگيهاي ساندويچ پانل خوب

صراف نژاد ادامه داد: بيشترين استفاده از اين محصولات جايي است که اجبار حكفرماست اما در كشور ما اين اجبار كم مشاهده ميشود و البته قدرت خريد مردم هم يكي از شروط اساسي در استفاده از ساندويچ پانلها است.

وي در پاسخ به اين سؤال كه مهمترين شاخصههاي يك ساندويچ پانل خوب چيست، گفت:؛ ساندويچ پانل از جمله مصالحي است كه بايد چند مشخصه داشته باشد؛ اولا نماي خوب داشته و ظاهر ساختمان را مرتب و منظم نشان دهد، دوم اينكه عايق رطوبت و حرارت باشد تا در مصرف انرژي صرفه جويي شود، سوما بايد ضدزنگ باشد و بر اثر تابش خورشيد تغيير رنگ ندهد، چهارم مقاوم باشد، پنجم بايد سبك باشد و ششم اينكه باعث صرفه جويي در مصرف فولاد گردد.

اين توليدکننده گفت: بعضي توليدكنندگان از فوم پلي استايرن و برخي ديگر از پلي اورتان در پانل استفاده ميکنند كه از چهار ماده شيميايي تشکيل شده و به دليل تكنولوژي به روز، مقاومت بالا، عايق بودن و ساير ويژگيها، عملكرد بهتري نسبت به پلي استايرن دارند.

وي خاطرنشان كرد: وزن ساندويچ پانل بستگي به ضخامتي دارد كه در سقف يا ديوار استفاده ميشود و تا حدود زيادي مربوط به شرايط آب و هوايي است. قطعا ضخامت ساندويچ پانل در سيبري و تهران يكسان نيست؛ ضمن اينكه بستگي به كاربري ساختمان موردنظر دارد. مثلا كاربري يك سردخانه با يك ساختمان مسكوني متفاوت است اما هرچه ضخامت بيشتر باشد ميزان صرفه جويي انرژي بيشتر ميشود.

صراف نژاد در پاسخ به اين سؤال كه چگونه ميتوان محصولات تقلبي را شناخت، گفت: ورق مناسب در ساندويچ پانلها ورقي است كه جنس فولاد مناسبي داشته باشد و ميزان غلظت فولاد آن بالا بوده و ضخامت آن از استاندارد كمتر نباشد. مثلا ما ورق را از فولاد مباركه خريداري ميكنيم اما ممكن است كارخانهاي ديگر از ورقهاي چيني استفاده كند. ضخامت ورق حداقل بايد نيم سانتيمتر باشد و ضخامت كمتر از اين ميزان باعث ميشوددرصد شكنندگي افزايش يابد؛ ضمن اينكه بايد ورق 8 ميكرون پرايمر داشته باشد تا رنگ به خوبي به ورق بچسبد.

توصيه

توصيه شدهاست تماس با مواد اوليه اين محصول با دستکش و عينک ايمني صورت پذيرد. بااين وجود درجه سمي بودن آنها در حدي نيست که خطرات جدي براي کارگران پديد آورد. با توجه به نامحلول بودن دي ايزوسياناتها در آب ، ورود آنها به آبهاي زيرزميني و منابع آب و غذا بسيار ناچيز بوده و اين مواد از اين نظر ايمن مي باشند.