هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نورپردازي ساختمان با سه آمپر


شركت طرح و انديشه بهساز ملت (وابسته به بانك ملت) در زمينه‌هاي مختلف مانند؛ تهيه طرح توجيهي و بررسي اقتصادي، فني و مالي پروژه‌ها، ارائه خدمات مشاوره‌اي در زمـينه‌فني-‌‌مهندسي،نظارت فني بر اجراي طرح‌هاي توليدي و خدماتي و ... فعاليت مي‌كند.خبرنگار پيام ساختمان به منظور آگاهي هرچه بيشتر از نحوه فعاليت‌ها و همچنين كيفيت ساخت و سازهاي صورت گرفته با مديران اين شركت گفتگویی انجام داده که در ادامه می خوانید:.

ناصر تاهباز، مديرعامل شركت طرح و انديشه بهساز ملت گفت: شركت ما زيرمجموعه بانك ملت است كه عمليات وصول مطالبات و اعتبارسنجي بانك ملت را از سال 1386 آغاز كرده است. بخش ديگري از فعاليت‌هاي شركت مربوط به عمليات مديريت نقدينگي است. بدين معني كه نقدينگي را از طريق وصول مطالبات معوق بانكي به چرخه اعتباري بانك برمي‌گرداند. ضمن اينكه شركت طرح و انديشه بهساز ملت فعاليت‌هاي مربوط به اعتبارسنجي را از طريق استخراج اطلاعات اعتبارات مشتري درجه‌بندي مي‌كند. وي افزود: در رابطه با ساخت‌وساز فعاليت مستقيم نداريم اما به واسطه تعدد مراكز فعاليتمان به واسطه تأمین دفتر وارد چرخه ساخت‌وساز محل دفتر شده‌ايم.

تاهباز خاطرنشان كرد: معماري و ساخت و سازي كه در ساختمان حاضر (بانك ملت- شعبه ميرعماد) اتفاق افتاد، کاملاً منطبق بر نيازها و نحوه فعاليت‌هاي شركت بود و طبقات بر اساس نياز هر بخش تعريف شده است. ضمن اينكه در طراحي بيروني آن استفاده حداكثري از نور خورشيد تعبیه شده و نماي زيبايي را ايجاد نموده است.وي در رابطه با چشم‌انداز آينده شركت هم گفت: درصدد هستيم در تمامي دفاتر ما كه در سطح استان تهران به 60 دفتر مي‌رسد از اين نوع طراحي و معماري استفاده كنيم و در آينده نزديك اين ساخت‌وساز اصولي را به ساير دفاتر شركت در مراكز استان‌ها تعميم دهيم.

تاهباز در پايان گفت: شعار اصلي شركت، بهبود مستمر در تمامي زمينه‌هاست.

مهندس رضا پورقاسم، مدير اجرايي پروژه طرح و انديشه بانك ملت هم در خصوص ويژگي‌هاي اين پروژه با اشاره به اینکه مهم‌ترين اقدامات در ساخت‌وساز پروژه ، بحث صرفه‌جويي در مصرف انرژي، وجود سيستم‌هاي هوشمند سرمايش و گرمايش استاندارد و مصالح استاندارد است، خاطرنشان كرد: در زمان اجراي پروژه به طور متوسط حدود 100 تا 150 نفر روزانه در پروژه مشغول به كار بوده‌اند و با تمهيداتي كه انديشيده‌ شد، خوشبختانه حتي يك حادثه هم در كارگاه شاهد نبوديم و اين نشان از بالا بودن تمهيدات و ضريب ايمني دارد؛ ضمن اينكه نبايد از سرعت بالاي كار به راحتي گذشت. ما كار تخريب را از 10 مهرماه 91 شروع كرديم و 22 بهمن 91 مراسم افتتاحيه داشتيم. پورقاسم اضافه كرد: در بازسازي ساختمان، استانداردهاي لازم را رعايت كرديم و حتي در جناحین ساختمان ديوار برشي تقويت سازه به کاربردیم و كيفيت را فدای سرعت كار نكرديم.

مدير اجرايي پروژه بانك ملت در ادامه به سبک سازی در ساختمان اشاره كرد و گفت: اقدام مهم ديگر ما استفاده از مصالح سبك در ساختمان بود، مثلاً در اين رابطه در كف طبقات از فوم بتن به جاي پوكه استفاده كرديم. وي افزود: يكي از مهم‌ترين چالش‌هايي كه گریبانگیر صنعت ساختمان در فصل پاييز 91 شد، افزايش ناگهاني هزينه پروژه‌ها به دلیل افزايش نرخ ارز و مصالح بود كه خوشبختانه با مديريت صحيح توانستيم اين مشكل را هم پشت سر بگذاريم و اميدواريم اين مديريت در پروژه‌هاي آينده هم جاري باشد. در پروژه‌هايي كه سرعت كار بالاست و زمان تحويل كوتاه مي‌باشد، هزينه‌ها افزايش مي‌يابدكه با مديريت اجرايي در پروژه اين چالش نيز با كم‌ترين هزينه رفع گرديد.

پورقاسم در پاسخ به این سؤال که شركت شما چقدر توانسته است با شهرداري‌ها تعامل برقرار كند، گفت:‌ خوشبختانه تاكنون تعامل مطلوبي با شهرداری‌ها داشته‌ايم و علاوه بر اين نهادهايي مانند مخابرات، اداره برق و آب و فاضلاب هم نهايت همكاري را در طول این مدت با دست‌اندركاران پروژه داشته‌اند.

وي در رابطه با مبحث آموزش و فناوري گفت: يكي از مهم‌ترين فاكتورهايي كه باعث مي‌شود شركت و سازماني با عنوان برتر شناخته شود، دانش بنيان بودن آن است. در مجموعه ما هم اين موضوع بسيار حائز اهميت است و در مواردي از جمله مكان‌هاي استقرار شركت هم مورد توجه واقع شده است. به گونه ای که حتي براي پيمانكاران و كارگران طرح‌هاي توجيهي روزانه داشته‌ايم.

پورقاسم ادامه داد:‌ اين ساختمان با 2000 متر مربع زيربناي مفيد اداري در تمام بخش‌ها اعم از تأسیسات،‌سازه و الكترونيك داراي نقشه كامل اجرايي از ابتداي پروژه تا انتهاست و به همين دليل در مبحث تعمیر و نگهداري ساختمان در آينده با مشكل مواجه نخواهيم شد. وي در پايان خاطرنشان كرد:‌يكي از مهم‌ترين ضعف‌هاي صنعت ساختمان کشور، فقدان خدمات پشتيباني پس از اجراست ويكي از شرایط ما براي انتخاب پيمانكار پروژه، ارائه خدمات پشتيباني پس از اجرا بود. البته در اين ميان انتخاب پيمانكار مجرب صاحب صلاحيت و داراي پروانه از شروط اساسي بود چرا كه اين پيمانكاران هم از نظر دانش تخصصي و هم از نظر تقبل مسئوليت در درجه بالاتري قرار دارند و مباحثی مانند بيمه و پوشش ريسك از سوي آنان بيشتر از پيمانكاران سنتي مورد توجه واقع مي‌شود.

مهندس زارع پور، مجري اين پروژه هم در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: ساختمان حاضر در ابتدا 8 واحد مسكوني بوده كه توسط شركت طرح و انديشه بهساز ملت خريداري و تبديل به مجموعه اداري شده است. در ابتداي كار تمام سازه به غير از اسكلت را تخريب كرديم و با آيين‌نامه‌هاي روز محاسبات لازم را انجام داديم. از جمله آن را با استفاده از ديوار برشي تقويت كرديم و از نظر سازه‌اي و معماري اقدامات تخصصي را انجام داديم. وي در رابطه با مدت زمان انجام پروژه گفت: مدت زمان ما حدود چهار ماه بود و خوشبختانه توانستيم ظرف اين مدت پروژه را به اتمام برسانيم. يكي از مهم‌ترين كارهاي ما جابه جايي و نصب آسانسور بود كه توانستيم آن را از بيرون ساختمان به داخل ساختمان منتقل كنيم. علاوه بر اين سعي كرديم بهترين و زيباترين معماري و نماي ساختمان را اجرا كنيم.

زارع پور با بیان اینکه؛معماري به كار گرفته شده تلفيقي از معماري حال و قديم است، افزود: ما رنگ‌بندي‌ها را طوري انتخاب كرديم تا نمايشي از رنگ‌هايي باشد كه ساختمان را هم گرم و هم سرد جلوه دهد. در اين رابطه از ترمووود، شيشه‌هاي فريم لس، كامپوزيت، سنگ تراورتن و سراميك پرسلاني استفاده كرديم، در معماري بيروني ساختمان هم نكته‌‌هاي ريزي نهفته كه باعث به وجود آمدن نمايي بسيار زيبا شده است.

وي ادامه داد: ما در حدود 5/1 ماه توانستيم كار محوطه‌سازي و 2000 متر نماي ساختمان را به اتمام برسانيم و سعي كرديم از متريال‌هايي استفاده كنيم كه نگهداري آن آسان باشد . براي اين منظور شيشه‌هاي فريم لس روي نما را طوري قراردادیم كه از گزند دود و باد و باران دور باشد و در جاهايي از نما كه در معرض باد و باران بود از سراميك پرسلاني استفاده كرديم.

زارع پور با اشاره به اینکه سيستم لوله‌كشي اينجا به گونه‌اي است كه كمترين پرت انرژي داشته و بهترین بازده از چيلرها را شاهد هستيم، اضافه كرد: يكي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي ما در ساختمان ايجاد فضاي سبز بود كه ما توانستيم فضاي سبز مكانيزه روي ديوار ايجاد كنيم كه عمر مفيد بسيار خوبي دارد. وي در پايان به نورپردازي‌هاي انجام‌گرفته در ساختمان اشاره كرد و گفت: نورپردازي صورت گرفته در ساختمان كه با حدود 1000 لامپ انجام مي‌شود، فقط حدود 3 آمپر مصرف انرژي دارد و اين يعني به اندازه مصرف يك ماشین لباسشويي و اتوي خانگي.