سرویس فصلی کولر گازی

شمار نشریه : 159


گروه تاسيسات: كولر گازي يكي از پرطرفدارترين وسايل سرمايشي در كشور محسوب مي شود. اگرچه اين وسيله در ساختمان هاي مسكوني به طور كامل فراگير نشده است ولي به جرات مي توان گفت؛ 90 درصد از مكان‌هاي اداري و تجاري كشور حضور اين وسيله سرمابخش را در كنار خود پذيرفته‌اند. بنابراين از همان ابتدا براي آن جايگاه ثابتي در نظر مي گيرند و با نصب تجهيزات لازم و از طريق دستگاه كنترل سرماي دلخواه را براي ساكنان مجموعه فراهم مي كنند. ولي نكته حائز اهميت در خصوص كولرهاي گازي، مديريت و كنترل مصرف انرژي مي باشد تا مجبور نباشيم هزينه هاي سنگين پرداخت قبوض را تقبل كينم. به اعتقاد كارشناسان تاسيساتي براي اينكه بتوانيم دماي آسايش يك اتقاق را به شكل مناسب فراهم كنيم و در عين حال بالاترين بازدهي كولر گازي را داشته باشيم، لازم است سرويس و نگهداري سالانه آنها را در اولويت قرار دهيم. تجربه نشان داده است؛ انجام سرویس فصلی و سالانه کولرهای گازی، ضمن افزایش بازدهي این دستگاه‌ها به کاهش ۲۰ درصدی هزینه برق مصرفی منجر می‌شود. در ادامه چند توصيه كوتاه و در عين حال كاربردي براي طرفداران بي شمار كولر گازي ذكر مي‌كنيم.

شستشوي ماهانه

سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) در گزارشی اعلام کرد؛ با رعایت موارد ساده در انجام سرویس به موقع کولرهای گازی و اسپیلیت ها، هزینه برق مصرفی اين تجهيزات كاهش چشمگيري خواهد داشت. مهمترين آن شستشوی ماهانه و تمیز کردن فیلترها و سطح کویل اسپیلیت‌هاست كه در ایجاد هوایی مطبوع و خنک و همچنین افزایش بازده کولرهای گازی بسیار حایز اهمیت هستند. بر این اساس، استفاده کنندگان از کولرهای گازی باید با باز کردن درب پنل داخلی، فیلترها را بشویند و سطح کویل ها را با دستمال مرطوب گردگیری کنند. ضمن آنکه فیلترها را پس از خشک شدن به صورت اولیه در ورودی هوای پنل قرار دهند.

سرويس سالانه

از طرف ديگر؛ با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی کندانسور کولر گازی می توان به دور از تابش نور خورشید با بازده بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز مبرد کولر كمك كرد. همچنین لازم است در هنگام نصب کولر گازی، پنل بیرونی آن به گونه ای نصب شود که جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی برقرار باشد. در همين خصوص اگر عایق لوله های رابط به ویژه در بیرون از ساختمان از بین برود، از ميزانخنکی کولر كاسته مي‌شود، بنابراین با بازرسی سالانه می توان نسبت به ترمیم عایق لوله های رابط پنل به کندانسور اقدام کرد. همچنین در سرویس سالانه لازم است افزون بر کنترل مقدار شارژ گاز مورد نیاز کولر، سطح پره ها و کویل های کندانسور بیرونی کولر تمیز شود. تجربه نشان می‌دهد؛ با انجام سرویس و نگهداری مناسب به ميزان 20 درصد در مصرف برق اسپیلیت ها صرفه‌جويي مي‌شود. بياييد حالا كه اين وسايل سرمابخش و دوست‌داشتني را در كنار خود پذيرفته‌ايم، اصول صحيح مراقبت و تعميرات را فراموش نكنيم.