از بازار مصالح ساختمانی چه خبر؟

شمار نشریه : 194

گروه بازار ساختمان: کارشناسان همواره قیمت مصالح را یکی از عوامل کاهش یا افزایش قیمت مسکن می‌دانند و معتقدند؛ نوسان در این بازار باعث نوسانات هرچند اندک در قیمت مسکن می‌شود. به‌منظور اطلاع مخاطبان گرامی نشریه و دست‌اندرکاران صنعت ساخت‌وساز از آخرین وضعیت  قیمت مصالح در هر شماره پيام ساختمان بازار مصالح ساختمانی را در هفته‌ای که گذشت مورد بررسی قرار می‌دهیم تا فعالان بازار ساختمان ضمن اطلاع از قیمت‌های مصالح موردنیاز از خریدهای بالاتر از قیمت روز خودداری نمایند.

 بر اساس نتایج آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی از ابتدای سال 93 متوسط قیمت تمامی اقلام مورد آمارگیری نسبت به دوره قبل افزایش چندانی نداشته است. به نظر می‌رسد در صورت حصول توافق جامع هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 و افزایش روابط اقتصادی با دیگر کشورها،کاهش بیشتر قیمت مصالح ساختمانی  را شاهد باشیم.آنچه در ادامه می‌خوانید گزارشی است از وضعیت قیمت‌ها در بازار مصالح که در تماس با فعالان بازار تهیه گردیده است:

سیمان

در گروه سیمان به نسبت ماه‌های قبل با رشد قیمتی اندکی  روبه‌رو بودیم.  در حال حاضر  هر کیسه   50کیلویی سیمان تیپ 2 تهران 7هزار 200تومان و هر کیسه 50کیلویی تیپ 2  ساوه 7هزار و 300تومان  و هر کیسه 50کیلویی تیپ 2 آبیک 7 هزار و 250تومان قیمت دارد که نشان می‌دهد قیمت این محصولات تقریباً یکسان می‌باشد .در حال حاضر سیمان تهران تحویل کارخانه به‌صورت فله‌ای هر تن 112هزار تومان معامله می‌شود که نسبت به ماه‌های گذشته اندکی افزایش قیمت داشته است. سیمان‌سفید ساوه 40کیلویی نیز هر کیسه 14هزار تومان قیمت دارد.

 

شن و ماسه

از ابتدای سال 93 قیمت شن و ماسه تغییر اندکی داشته است. به گفته بسیاری از تولیدکنندگان شن و ماسه،تولید این محصول در کشور نسبت به سال 92 با کاهش همراه بوده است زیرا روند بازار تقاضا برای ماسه و شن در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. در حال حاضر قیمت هر تن ماسه شسته شکسته که بیشتر برای دیوارچینی استفاده می‌شود 15 هزار تومان است که نسبت به ابتدای سال 93 ، تغییر 500تومانی داشته  است . قیمت هر تن شن نخودی و بادامی با اندکی تغییر از 15هزار و 500 تومان به 16هزار تومان رسیده است . ماسه مخلوط نیز از 18هزار تومان در هر تن به 17 هزار تومان رسیده و به گفته تولیدکنندگان قیمت‌ها از چند هفته پیش ثابت مانده است.

گچ

هم‌اكنون قيمت هر تن گچ در بازار داخلي بين ۵۵ تا ۸۵ هزار تومان در نوسان است كه نوع ۵۵ هزارتومانی آن -كه به دليل كيفيت پايين‌تر به گچ زير معروف است- براي زيركار استفاده‌شده و نوع ۸۵ هزارتومانی -كه به گچ نرم معروف و از كيفيت بالاتري نيز برخوردار است- در صنايعی همچون مجسمه‌سازي و ساخت ديوارهاي پیش‌ساخته كاربرد دارد. البته در اين گروه نمونه‌هاي ديگري از گچ نيز قرار دارند كه مي‌توان به گچ‌هاي رنگي، گچ‌هاي ضد آب و گچ‌هاي ميكرونيزه نيز اشاره كرد.از ابتدای سال جدید فعالان اين حوزه با آگاهي از روند افزايش قيمتي كه درنتیجه اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها و گران شدن نرخ حامل‌هاي سوخت ايجاد مي‌شود، پيش‌بيني افزايش20 درصدي قيمت‌ها را براي توليدات در نظر گرفتند كه اين ميزان از ابتداي سال جاري اجرايي شده و با این میزان افزایش، دليلي براي افزايش مجدد قيمت‌ها از ماه‌های باقی‌مانده سال 93 وجود ندارد.

بلوک

با مقایسه قیمت دو گروه «بلوک و آجر» در این دوره نسبت به هفته‌های پایانی شهریور  93 تغییر قیمت زیادی نداشته و کاهش ساخت‌وسازها  متوسط قیمت بعضی از این اقلام کاهش داشته است. در این میان، بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به «بلوک سفالی تیغه‌ای به ابعاد 25×20×10» با 16.6 درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به «آجر ماشینی سوراخ‌دار قرمز 5.5 سانتی» با 6.7  درصد بوده است.البته در بررسی نتایج حاصل از آمارگیری هفته‌های پایانی تیرماه 1392  شاهد افزایش متوسط قیمت‌ها در این دو گروه هستیم:

سنگ‌

به گفته کارشناسان قیمت سنگ نیز از ابتدای سال 93 تغییر محسوسی داشته و رو به افزایش است. بر این اساس بسیاری از کارخانه‌ها لیست قیمت سنگ را روزانه ارائه می‌دهند. البته این افزایش قیمت‌ها به دلیل صادرات خام سنگ می‌باشد. در حال حاضر یک مترمربع سنگ تراورتن برای کف و دیوار به‌تناسب درجه و کیفیت از 15 تا 96 هزار تومان قیمت دارد.مرمر سفید کرمان نیز به ابعاد اسلب 140 هزار تومان معامله می‌شود .

در و پنجره

قیمت در و پنجره نیز از ابتدای سال جاری به علت افزایش قیمت پروفیل‌ها روند صعودی داشته است اما علیرغم این افزایش قیمت به نظر می‌رسد تولیدکنندگان و مونتاژ کنندگان توانسته‌اند رابطه متعادلی بین قیمت‌ها و تقاضا ایجاد کنند. در حال حاضر یک در با چوب ملچ در بازار 800هزار تومان قیمت دارد که قیمت منصفانه‌ای به نظر می‌رسد . در  وکیوم تمام PVC نیز در بازار کنونی 450هزار تومان معامله می‌شود .در تمام چوب روس نیز بالای 180هزار تومان قیمت دارد.

در حال حاضر کاغذدیواری‌های ترکيه و چين بازار را پر کرده‌اند و قيمت هر رول آن از 50 تا 180 هزار تومان است‌. کاغذدیواری‌های توليد ايران نيز از هر رول 12 تا 50 هزار تومان قیمت دارند‌. قيمت کاغذ فرانسوي را به خاطر جنس نسبتاً خوب و طرح‌هاي مدرن‌تر آن از 50 تا 200 هزار تومان است‌.البته برندهایی نیز بالاتر از 200هزارتومان نیز در بازار تهران موجود است که کاربرد آن در خانه‌ها و هتل‌های لوکس می‌باشد.

 

دیوارگچی و پانل گچی

چند سالی است که انواع دیوار های آماده گچی مشتریان ثابتی در بازار پیدا کرده است در  حال حاضر دیوار هر مترمربع گچی نوید 7هزار تومان و هر مترمربع دیوار گچی ساوه 7هزار و 500تومان معامله می‌شود.

کابینت

قیمت کابینت بسته به متریال های تشکیل‌دهنده آن متفاوت است. اگر کابینت از ام دی اف و باکیفیت بالا و وارداتی باشد، قیمت گران‌تر دارد . البته عبور مواد اولیه از گمرک این کالاها عامل افزایش قیمت است .در حال حاضر قیمت  هر مترمربع بدنه ام دی اف  440هزار تومان است و اگر این ام دی اف وارداتی از کشور ترکیه باشد به ازای هر مترمربع 40 هزار تومان افزایش قیمت خواهیم داشت . هر مترمربع تمام گلاس کابینت در بازار ایران 550هزار تومان عرضه می‌شود که به نظر قیمت معقولی نیست .

آیفون

زندگی امروزی به‌اجبار نیازمند فن‌آوری‌های مدرن است تا زندگی شهری را راحت‌تر کند. یکی از این ابزارها آیفون است. آیفون‌ها به نسبت تکنولوژی‌شان قیمت‌های متناوبی دارند. در حال حاضر یک آیفون کره‌ای 300هزار تومان قیمت دارد . هرچند در بازار می‌توان آیفون‌هایی یافت که قیمت آن کمتر از  200 هزارتومان نیز باشد اما تکنولوژی کمتری نیز دارد .

پارتیشن

پارتیشن‌ها نیز بسته به تنوع و کیفیت قیمت‌های متنوعی دارند. در حال حاضر قیمت یک پارتیشن دوجداره تمام" ام دی اف" با کرکره 250هزار تومان ، پارتیشن دوجداره سازه پنهان با کلاف آلومینیوم 250هزار تومان برای هر مترمربع می‌باشد .پارتیشن دوجداره کلاف آلومینیوم نیز هر مترمربع 200هزار تومان معامله می‌شود.

بازار فلزات در مهرماه 93

 

به نظر می‌رسد در شرایطی که دادوستد انواع محصولات فولادی در ماه‌های اخیر آمیخته با رکود بوده و ضعف عمیق تقاضا در کلیه معاملات فولاد بازار آزاد و بورس کالا خودنمایی می‌کند.بازار فلزات رشد قیمتی چندانی نخواهد داشت و به عقیده کارشناسان در دو فصل باقیمانده تا پایان سال جاری اتفاق خاصی در روند معاملات نخواهد افتاد، مگر آنکه در اسفندماه به دلیل افزایش رقم مالیات بر ارزش‌افزوده در سال جدید و بازگشت خریداران به معاملات آخر سال شاهد بهبود نسبی در قیمت‌ها و خریدوفروش محصولات فولادی در این دوره باشیم.

در شرایط رکود اخیر و افزایش نسبی هزینه‌های تولید پس از اجرای فاز دوم از هدفمندی یارانه‌ها مهم‌ترین مطالبه واحدهای فولادی از دولت را باید کمک به تأمین سرمایه در گردش آنها دانست؛ امری که تاکنون بنا به دلایل مختلف به‌درستی محقق نشده اما زمزمه‌های امیدوارکننده‌ای از تحقق آن شنیده می‌شود.

در تازه‌ترین اظهارات، مشاور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور از تلاش دولت برای تزریق تسهیلات به واحدهای تولیدی خبر داده است.

 محمد کردبچه با اشاره به اینکه در حال حاضر مهم‌ترین مشکل واحدهای تولیدی عدم سرمایه در گردش کافی برای فعالیت‌های اقتصادی است، گفته ؛ دولت در تلاش است تا در راستای برنامه‌های تدوین‌شده بخشی از منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را  از طریق بانک‌ها در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهد.