هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کانال «اونتاش ناپیریشا» تخریب شد!


روزهای پایانی سال 1391 بولدوزرهای شهرداری دزفول بدون مطالعه و برنامه‌ریزی قبلی و یا طرح مصوب اقدام به تخریب بقایا و بخش‌هایی از کانال آب بر" اونتاش ناپیریشا "کرد. این اقدام شهرداری بدون هماهنگی با سازمان‌های مربوطه چون سازمان آبفای شمال خوزستان، اداره میراث‌فرهنگی و یا اداره محیط‌زیست بوده است.

«سید نادر پور موسوی» مدرس دانشگاه و کارشناس برنامه ریزی شهری در این باره می‌گوید: آنطور که منابع محلی گزارش‌ داده‌اند، تخریب کانال‌های آب‌‌بر ایلامی در حضور شهردار دزفول و با به کارگیری ماشین آلات بخش خصوصی صورت گرفته است. وی معتقد است؛ در پی تخریب بقایای کانال آب‌‌بر و گزارش شفاهی به مدیر کل میراث‌ استان آقای پورفرخی رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان دزفول، پوررکنی مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول موضوع را بررسی و از محل بازدید کرد. پس از تماس‌های متعددی که از سوی افراد نامبرده و ارگان‌ها صورت گرفت، شهرداری دزفول متعهد شد تا عملیات تخریب را متوقف کند، اما در کمال تعجب، شهردار دزفول در روزهای پایانی 91 دستور ادامه عملیات تخریب بقایای کانال را صادر کرد.

پور موسوی می‌افزاید: در شرایط کنونی که رسالت اساتید دانشگاهی چند امتیاز پژوهشی است و مسئولان شهری و استانی مصلحت اندیشی را جایگزین انجام وظیفه کرده‌اند. سؤال کلیدی اینجاست؛ خط قرمز دستگاه قضایی کشور بین میراث‌فرهنگ کشور و منافع شخصی ـ‌ اقتصادی شهردار و دیگر مسئولان شهری کجاست؟ این درحالی است که برای اولین بار مهندسان کانال‌های زیرزمینی در امتداد رودخانه دز ( مانند موقعیت ساحل شرقی تال‌خانی رودخانه دز به سمت شلگی جهت مصارف کشاورزی و آبرسانی) را حفر کرده‌‌اند که در زمان اونتاش ناپیریشا کانال مذکور تا زمین‌های شمال چغازنبیل توسعه داده شده بود. البته در قسمتی از گزارش پروژه سد دز تحت عنوان کانال حفر شده در زمان داریوش در کشتزارهای نیشکر آمده است؛ استفاده از این کانال که 2500 سال قدمت دارد، معادل 75000 دلار در هزینه حفاری صرفه‌جویی خواهد کرد.