هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نخستین ساختمان زیستی جهان


 نخستین ساختمان زیستی جهان با نمای" بیوراکتور" حاوی ریز جلبک در هامبورگ‌ آلمان افتتاح شد.در این ساختمان پنل های شیشه ای بیوراکتورهای حاوی ریز جلبک به کار رفته اند که این جلبک‌ها با تولید زیست توده و گرما به عنوان منبع انرژی تجدیدپذیر در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم به طور همزمان یک عایق مناسب گرمایی و صوتی برای ساختمان ایجاد می‌کند. در نمای ساختمان 129 بیوراکتور در ابعاد 2.5 در 0.7 متر به کار رفته‌اند که جنوب غربی تا جنوب شرقی نمای ساختمان را پوشش داده‌اند؛ بیوراکتورها توسط مرکز مدیریت انرژی کنترل می‌شوند که در آن حرارت خورشید و جلبک پس از جذب و ذخیره شدن، برای تولید آب گرم ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

«جان وورم» مدیر تحقیقات شرکت اسپانیایی Arup تأکید می‌کند: استفاده از فرآیندهای زیست- شیمیایی در نمای ساختمان برای ایجاد سایه و انرژی تجدیدپذیر یک ایده کاملاً نوآورانه و راه حل پایدار برای تولید انرژی در مناطق شهری محسوب می‌شود. تخمین زده می‌شود که تا چهار دهه آینده بیش از 75 درصد جمعیت 9 میلیاردی جهان در مناطق شهری ساکن خواهند شد و در این شرایط باید محیط‌های متراکم شهری از ارگانیسم های زنده برای تأمین بخشی از انرژی استفاده کنند.

این شرکت پیش از این طرح مفهومی از آسمانخراش های سال 2050 میلادی را ارائه کرده که شامل ساختمان‌های زنده با استفاده از جلبک است و یک ماژول انعطاف‌پذیر، برخوردار از سیستم تصفیه هوا، سایت های تولید مواد غذایی و فضای سبز داخلی محسوب می‌شود که توسط ربات‌ها تعمیر و نگهداری می‌شوند.

سیستم‌های هوشمند که مغز ساختمان‌های آینده محسوب می‌شوند، امکان مدیریت و استفاده صحیح از منابع مختلف انرژی توسط ساکنان را فراهم می‌کنند.