معرفی آئروژل

شمار نشریه : 190

واژه آئروژل از دو کلمه هوا Air و ژل Gel تشکیل شده است که سبکترین ماده جامد شناخته شده در جهان است و چگالی آن، تنها سه برابر هواست. این ماده از یک ژل به دست میآید که در آن قسمت مایع ژل، با گاز جایگزین میشود که نتیجه این فرایند مادهای جامد با چگالی بسیار کم با ویژگی قابلتوجه در زمینه عایق گرمایی می شود. ویژگیهای منحصر به فرد این ماده آن را یکی از پرکاربردترین مواد به کار رفته در مأموریتهای فضایی ساخته است. به عنوان نمونه، مسئولان ناسا از هواژل به منظور جلوگیری از یخزدگی ربات مریخنورد در شبهای سرد سیاره مریخ استفاده کردند. آئروژل سیلیسی با نام های "دود آبی " و " دود یخ زده " نیز شناخته می شود.

آئروژل بر خلاف ظاهرش وزن بسیار سبکی دارد.

تاریخچه آئروژل

آئروژل برای نخستین بار توسط ساموئل استفان کیستلر در سال ۱۹۳۱ ساخته شد و تولید آن بر اساس یک شرطبندی برای جایگزین کردن قسمت مایع ژله خوراکی با گاز بود بدون آنکه ساختار ژله در هم بشکند که این ماده  از همه لحاظ چهار برابر برتر از فایبرگلاس و فوم  بود .

خواص باور نکردنی آئروژل

شاید باور کردنی نباشد اما دانشمندان اثبات کرده اند اگر یک خانه با 2 تا 3 اتاق به خوبی با آئروژل عایق کاری شود و تنها یک شعله شمع روشن باشد، خانه به شدت گرم خواهد شد.

آئروژل ها کمترین میزان هدایت گرمایی را نسبت به دیگر عایق ها دارند. آئروژلها اگر چه بسیار ترد هستند، می توانند بسیار شفاف ساخته شوند. هدایت پایین آئروژل ها از بافت متخلخل آنها سرچشمه می گیرد.

به اعتقاد کارشناسان ناسا ،  قطعه بزرگی از آئروژل در حد و اندازه یک انسان بالغ ، تنها 455 گرم وزن دارد و قادر است جسمی به وزن 500 کیلوگرم را تحمل کند .

از دیگر ویژگی های آئروژل  می توان به ضد آب بودن، ضد آتش، کاهش دهنده امواج صوتی، سازگار با محیط زیست، سبک، غیر سمی و چگالی بسیار پایین آن اشاره کرد.

کاربردها

این عایق قابل استفاده در صنعت هوا فضا، امور نظامی ، مخابرات ، پزشکی ، ساخت و ساز ، الکترونیک ، متالورژی، پالایشگاه ها، لوله های سرد و گرم، مخزن و تانکرها، ماشین آلات، تاسیسات، کوره ها، یخچال و سردخانه، خودروسازی است و در صنعت ساختمانی در دیوار داخلی، دیوار خارجی و نما ، پنجره ها و فریم ها، سقف، شیروانی، کف، درهای ضد حریق و ... بکار میرود.

جنبه های اقتصادی

اگرچه ممکن است خود آئروژل در وهله اول گران تر از سایر عایق ها به نظر بیاید اما در پایان پروژه خواهید دید که از لحاظ اقتصادی و هدر رفتن انرژی به صرفه تر از سایر عایق های موجود است و این به دلیل ساختار سیلیکای جامد سبک که تنها 3 درصد از کل حجم را در بر گرفته و 97 درصد مابقی را هوا تشکیل داده است و از آنجا که مولکول های هوا فضای کمی برای حرکت دارند (قطر منافذ در آئروژل ها در مقیاس نانو می باشد ) لذا رسانایی گرما پایین می آید و البته در عوض آن، سرمایه  و انرژی شما ذخیره می شود.

تولید آئروژل در سال 2010 در آمریکا حدود 3,750 متر مربع و در سال 2013 حدود 70هزارمتر مربع بوده و پیش بینی می شود در سال 2014 تولید این عایق 52 افزایش یابد

در کشورهای سرد سیر نظیر سوئد استفاده از این عایق بشدت افزایش یافته است.لازم به ذکر است الگوبرداری از تحقیقات و تجربیات این کشورها که جزو کشورهای پیشرفته در این عرصه میباشند جهشی بلند در صنعت ساخت و ساز کشور، ذخیره سرمایه و انرژی خواهد بود.

به عبارت دیگر  هزینه های مازادی که در هر دوره برای سوخت و انرژی می پردازید را تنها با یک بار عایقکاری پرداخت خواهید کرد.

جنبه های اقتصادی عایق آئروژل در ساختمان

1- حمل راحت به دلیل سبکی

2- نصب راحت بر روی دیوارها و سطوح بدون نیاز به ابزار آلات و ماشین آلات خاص

3- نصب راحت توسط افراد مبتدی

4- نصب سریع و صرفه جویی در زمان

5- صرفه جویی در مصرف گاز در زمستان

6- صرفه جویی در مصرف برق در زمستان و تابستان (گرم کننده و خنک کننده ها)

7- عایق صوتی و رطوبتی (عملکردی بهتر از برخی متریال های موجود دارد)

8- طول عمر بسیار بالا

9- در صورت عایقکاری بی نقص دیگر احتیاجی به سیستم های گرمایشی پر هزینه از کف نخواهید داشت.

 

ارائه دهنده مقاله: شرکت سکنج

آگهی شرکت در پیام نامه