اجرای مبحث نوزدهم برای صرفه جویی در مصرف انرژی ضروری است

شمار نشریه : 189

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان گفت: باتوجه به افزایش دما، مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان مبنی بر صرفهجویی در مصرف انرژی اهمیت بیشتری پیدا کرده و باید مورد توجه قرار گیرد.

مهندس امیر متینی فرد با اعلام این موضوع اظهار کرد: مبحث 19 مقررات ملي ساختمان سال 1370 توسط هيات وزيران تصويب و اجراي آن در ساختمانهاي كشور الزامي شد.

وی افزود: در حال حاضر اجراي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان براي تمامي ساختمانهاي دولتي اجباري است و اجراي آن در استانها مطابق برنامه زمانبندي شده الزامي است.

متینی فرد با اشاره به موقعیت جغرافیایی همدان و قرار گرفتن این استان در منطقه کوهستانی و داشتن اقلیمی سرد در فصل زمستان و هوای گرم در تابستان، گفت: مالکان و مجریان ذیصلاح باید توجه داشته باشند با اجرای مبحث نوزدهم از مققرات ملی ساختمان، میزان زیادی در هزینهها و مصرف انرژی صرفهجویی میشود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص موارد تاکید شده در مبحث نوزدهم اظهار کرد: عايقكاري ديوارهاي خارجي ساختمان،عايقكاري ديوارهايي كه با محيط بيرون و يا فضاهايي كه ازنظر دمايي كنترل نميشوند همون پيلوت الزامي است.

متینی فرد افزود: نصب پنجرههاي دوجداره با قابهاي فلزي ترمالبريك، چوبي يا PVC استاندارد، عايقكاري كانالهاي هوا، لولههاي تاسيسات و سيستم توليد آبگرم، نصب سيستمهاي كنترل كننده موضعي نظير شيرهاي ترموستاتيك بر روي رادياتورها و نصب سيستمهاي كنترل مركزي هوشمند و مجهز به سنسور اندازهگيري دماي هواي محيط نیز در راستای اجرای مبحث نوزدهم ساختمان و صرفهجویی در مصرف انرژی ضروری است.

وی در ادامه به فواید اجرای مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان اشاره کرد و گفت: با اجرای این بخش از مقررات ملی ساختمان به اقتصاد خانواده کمک شده و افزايش رفاه نسبي در نتيجة مصرف صحيح انرژي را در پی دارد.

وی افزود: كمك به اقتصاد ملي، كاهش مصرف سوخت و در نتيجه كاهش آلودگيهاي ناشي از آن، امكان برقراري دماي ثابت، تنظيم دماي دلخواه در اتاق به منظور تأمين شرايط آسايش، كاهش ظرفيت اوليه سيستم گرمايش و سرمايش تا 40 درصد نتیجه اجرای این قانون است.

متینی فرد تصریح کرد: اجرای مبحث نوزدهم كاهش استهلاك سيستم گرمايش و سرمايش، توزيع متعادل حرارت و امكان برقراري دماهاي متفاوت در هر اتاق و كاهش حداقل 50 درصدی مصرف سوخت و هزينههاي مربوط به آن را دارد.

وی در ادامه به نحوه استفاده از سیستمهای سرمایشی و گرمایشی اشاره و بر نسب دریچه تامین هوا تاکید کرد و گفت: دریچه تامین هوا باید در فاصله 30 سانتیمتری از سقف قرار گیرد و تعبیه هواکش برای حمام و هود آشپزخانه نیز الزامی است.

وی تصریح کرد: لولههای انعطافپذیر یا فلکسی بل که معمولا برای هود به عنوان رابط دودکش استفاده میشود مجاز نیست، و از دودکش مشترک نیز نباید استفاده کرد.

عقد تفاهم نامه وزارت تعاون و سازمان نظام مهندسی

تفاهم نامه همکاری مشترک در خصوص توسعه صادرات خدمات مهندسی فی مابین وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظام مهندسی ساختمان به امضا رسید.

امضای این تفاهم نامه با هدف افزایش سهم مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان و شرکت های مهندسی ایرانی در حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی و با هدف گذاری بازار های بین المللی صورت می گیرد.

در صورت عملیاتی شدن مفاد این تفاهم نامه می توان اذعان داشت علاوه بر افزایش سهم صادرات غیر نفتی کشور ، ترسیم بازار های کسب و کار برای مهندسان خصوصاً فارغ التحصیلان دانشگاهی تسهیل و مشارکت نیروهای متخصص صنعت ساختمان در توسعه اقتصادی فراهم می گردد.