هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اجرای مبحث نوزدهم برای صرفه جویی در مصرف انرژی ضروری است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان گفت: باتوجه به افزایش دما، مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان مبنی بر صرفهجویی در مصرف انرژی اهمیت بیشتری پیدا کرده و باید مورد توجه قرار گیرد.

مهندس امیر متینی فرد با اعلام این موضوع اظهار کرد: مبحث 19 مقررات ملي ساختمان سال 1370 توسط هيات وزيران تصويب و اجراي آن در ساختمانهاي كشور الزامي شد.

وی افزود: در حال حاضر اجراي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان براي تمامي ساختمانهاي دولتي اجباري است و اجراي آن در استانها مطابق برنامه زمانبندي شده الزامي است.

متینی فرد با اشاره به موقعیت جغرافیایی همدان و قرار گرفتن این استان در منطقه کوهستانی و داشتن اقلیمی سرد در فصل زمستان و هوای گرم در تابستان، گفت: مالکان و مجریان ذیصلاح باید توجه داشته باشند با اجرای مبحث نوزدهم از مققرات ملی ساختمان، میزان زیادی در هزینهها و مصرف انرژی صرفهجویی میشود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص موارد تاکید شده در مبحث نوزدهم اظهار کرد: عايقكاري ديوارهاي خارجي ساختمان،عايقكاري ديوارهايي كه با محيط بيرون و يا فضاهايي كه ازنظر دمايي كنترل نميشوند همون پيلوت الزامي است.

متینی فرد افزود: نصب پنجرههاي دوجداره با قابهاي فلزي ترمالبريك، چوبي يا PVC استاندارد، عايقكاري كانالهاي هوا، لولههاي تاسيسات و سيستم توليد آبگرم، نصب سيستمهاي كنترل كننده موضعي نظير شيرهاي ترموستاتيك بر روي رادياتورها و نصب سيستمهاي كنترل مركزي هوشمند و مجهز به سنسور اندازهگيري دماي هواي محيط نیز در راستای اجرای مبحث نوزدهم ساختمان و صرفهجویی در مصرف انرژی ضروری است.

وی در ادامه به فواید اجرای مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان اشاره کرد و گفت: با اجرای این بخش از مقررات ملی ساختمان به اقتصاد خانواده کمک شده و افزايش رفاه نسبي در نتيجة مصرف صحيح انرژي را در پی دارد.

وی افزود: كمك به اقتصاد ملي، كاهش مصرف سوخت و در نتيجه كاهش آلودگيهاي ناشي از آن، امكان برقراري دماي ثابت، تنظيم دماي دلخواه در اتاق به منظور تأمين شرايط آسايش، كاهش ظرفيت اوليه سيستم گرمايش و سرمايش تا 40 درصد نتیجه اجرای این قانون است.

متینی فرد تصریح کرد: اجرای مبحث نوزدهم كاهش استهلاك سيستم گرمايش و سرمايش، توزيع متعادل حرارت و امكان برقراري دماهاي متفاوت در هر اتاق و كاهش حداقل 50 درصدی مصرف سوخت و هزينههاي مربوط به آن را دارد.

وی در ادامه به نحوه استفاده از سیستمهای سرمایشی و گرمایشی اشاره و بر نسب دریچه تامین هوا تاکید کرد و گفت: دریچه تامین هوا باید در فاصله 30 سانتیمتری از سقف قرار گیرد و تعبیه هواکش برای حمام و هود آشپزخانه نیز الزامی است.

وی تصریح کرد: لولههای انعطافپذیر یا فلکسی بل که معمولا برای هود به عنوان رابط دودکش استفاده میشود مجاز نیست، و از دودکش مشترک نیز نباید استفاده کرد.

عقد تفاهم نامه وزارت تعاون و سازمان نظام مهندسی

تفاهم نامه همکاری مشترک در خصوص توسعه صادرات خدمات مهندسی فی مابین وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظام مهندسی ساختمان به امضا رسید.

امضای این تفاهم نامه با هدف افزایش سهم مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان و شرکت های مهندسی ایرانی در حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی و با هدف گذاری بازار های بین المللی صورت می گیرد.

در صورت عملیاتی شدن مفاد این تفاهم نامه می توان اذعان داشت علاوه بر افزایش سهم صادرات غیر نفتی کشور ، ترسیم بازار های کسب و کار برای مهندسان خصوصاً فارغ التحصیلان دانشگاهی تسهیل و مشارکت نیروهای متخصص صنعت ساختمان در توسعه اقتصادی فراهم می گردد.