هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   187   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

با 50 میلیون یک واحد 40متری بخرید!

گروه بازار مسکن : ارمنستان کشوری است در همسایگی شمال غرب ایران که مردم آن دارای فرهنگ شرقی هستند. پایتخت این کشور، ایروان ، با اسلوب اروپایی بنا گذاشته شده و از امنیت کامل برخوردار است. در حال حاضر هزاران نفر از ایرانیان در این کشور به تجارت و تحصیل اشتغال دارند و سالانه تعداد قابل توجهی گردشگر نیز از طریق راههای هوایی و زمینی از ایران به ارمنستان مسافرت مینمایند. به منظور بررسی قیمت مسکن در این کشور زیبا و مقایسه آن باقیمتهای نامتعارف مسکن در تهران،گزارشی تهیه نمودهایم که در ادامه میخوانید:

مسکن متری 1 تا 8میلیون

داود زیودار ، فعال صنعت توریسم در مورد قیمت خانه در ارمنستان به ،پیام ساختمان گفت: مسکن در ارمنستان مانند دیگر کشورها بستگی به موقعیت، کیفیت داخل خانه و ... دارد اما بهطورکلی قیمت مسکن در ارمنستان برای ایرانیها مناسب است. بهگونهای که شما حدوداً با مبلغی معادل 50 یا 60  میلیون تومان میتوانید یک خانه کوچک 40 متری در مناطق متوسط ایروان خریداری کنید.

وی افزود:  قیمت خرید آپارتمان در ارمنستان از متری 1 میلیون تومان تا سقف 8 میلیون تومان میباشد .قیمت اجاره یکروزه  آپارتمان 3 خوابه در بهترین منطقه ایروان یعنی خیابان اپرا 120 دلار است که به نسبت مکان و امکانات قیمت بسیار متعادلی است.

در ارمنستان پیشپرداخت وجود ندارد

نیلوفر محبی ، راهنمای گردشگر در مورد وضعیت رهن و اجاره در ارمنستان به پیام ساختمان گفت: اجاره آپارتمان در ارمنستان مثل کشورهای دیگر به دو صورت کوتاه مدت(روزانه ، توریستی)و سالیانه انجام میگیرد. اما در ارمنستان چیزی بهعنوان رهن یا همان پیشپرداخت وجود ندارد، یعنی اگر شما بخواهید سالیانه اجاره کنید فقط پول ماه اول و آخر را پرداخت خواهید کرد.

وی افزود: قیمت خانههای سالانه از ماهی 150 دلار تا سقف 3000 دلار بستگی به موقعیت، کیفیت و تعداد اتاقهای خانه متغیر است. البته در تابستان و عید نوروز شرایط کمی فرق میکند.بیشتر ایرانیها در کمیتاز سکونت دارند و دلیل اصلی آن هم قیمت مناسب آپارتمانها میباشد. این تورلید تصریح کرد:خانههای روزانه هم بستگی به امکانات آن از شبی 30 دلار شروع و تا 500 دلار نیز قیمت دارد. البته خانههای روزانه مجهز به تمام امکانات ( وسایل آشپزخانه، ماشین لباسشویی،وسیله گرمایی و سرمایی،رختخواب و ...)میباشند.

محبی گفت:در حال حاضر آپارتمان یکخوابه در ایروان - خیابان نعلبندیان- نزدیک میدان جمهوری60 دلار برای هر شب است که معادل 170هزار تومان است و با تمام امکانات در گرانترین منطقه ایروان است.نکته بعدی در مورد کیفیت آپارتمانها در ارمنستان این است که اغلب بناها و ساختمان ها در این کشور قدیمی هستند چرا که از اواخر دوران فروپاشی شوروی سابق دیگر ساخت و سازی در این کشور انجام نمی شد. بعد از استقلال جمهوریهای جداشده هریک از آنها به تناسب موقعیت و اوضاع سیاسی سالها طول کشید که به مرحله سازندگی برسند. وقتی در کشور یا شهری بیش از دو دهه ساخت وساز چندانی صورت نگیرد، نتیجه آن میشود که اغلب ساختمانها کهنه و قدیمی بشوند.

وی در مورد قیمت مسکن در مناطق مختلف ایروان به پیام ساختمان گفت:ایروان یا یروان پایتخت ارمنستان و بزرگترین شهر این کشور است. ایروان یکی از قدیمیترین شهرهای همیشه آباد جهان است. شهر ایروان در کنار رودخانه هرازدان مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان است. شهر ایروان به 12 منطقه شهرداری تقسیم میشود و هر منطقه شهرداری یک شهردار دارد که با رأی ساکنان انتخاب میشود. منطقههای شهری ایروان عبارتند از:

اجپنیاک هر مترمربع بالای 7میلیون

اربکیر هر مترمربع تا 5میلیون

اوان هر مترمربع تا 4میلیون

داوتاشن هر متر مربع تا 5 میلیون

اربونی هر مترمربع تا 6 میلیون

کاناکر زیتون هر مترمربع تا 3 میلیون

کنترون هر مترمربع تا 2میلیون

نورک ماراش هر مترمربع بین 4تا 7 میلیون

نور نورک هر مترمربع بین 5تا 8میلیون

نوباراشن هر مترمربع تا 2 میلیون

شنگاویت هر مترمربع تا 4میلیون

 

اجاره آپارتمان و سوئیت در ارمنستان