قیمت مسكن در چهار سوی پایتخت

شمار نشریه : 186

قيمت مسکن در تهران طي ماههای اخير در مناطق 22گانه با اندازههای مختلف کاهش پيدا کرده است، طوري که مناطق مرتفع پايتخت در يک سال اخير با کمترين افت قيمت روبه رو شدند و گرانترین منطقه حداکثر 3 درصد کاهش قيمت به خود ديد، اما در مناطق جنوبي و متناسب با حرکت به سمت پايين شهر، شتاب سقوط بيشتر شد و در جنوبیترین نقطه تهران، قيمت مسکن تا 25درصد فروکش کرد. در تهران کاربرد «ميانگين قيمت مسکن» تقریباً از بين رفته و همچون گذشته با استناد به متوسط قيمت کل شهر، نمیتوان حتي حدود ارزش آپارتمان هاي مسکوني هر منطقه را برآورد کرد.قیمتها از پايين شهر تهران به سمت بالا، به شکل تصاعدي رو به افزايش است به شکلي که ميانگين قيمت از مترمربعی 1میلیون تومان در جنوب پايتخت شروع میشود و به 2 تا 5 ميليون تومان در مرکز و محدودههای غرب و شرق تهران میرسد. آنچه در ادامه میخوانید گزارش پیام ساختمان از قیمت املاک در نقاط مختلف پایتخت است که در گفتگو با مشاوران املاک تهیه شده و این نشریه صحت و سقم یا عدم درستی اظهارات مطرح شده را تایید نمی کند.

شرق تهران

حسن کاشانکی ، مشاور املاک در تهران نو با بیان اینکه قیمتها در شرق تهران در ابتدای 93 افزایش یافت اما اکنون به نوعی ثبات دارد، به پیام ساختمان گفت: اگرچه شرق تهران به علت شلوغی  و آلودگی  طرفداران زیادی ندارد اما خرید و فروش در این مناطق بیشتر از مناطق دیگر تهران رونق دارد زیرا به نظر میرسد بسیاری از مردم تهران همه دنبال مسکنهایی هستند که قیمتی در حدود هر متر 3 تا 4 میلیون داشته باشد.

وی افزود: مالکین این منطقه قیمتها را بیشتر از آنچه عرف منطقه است قیمتگذاری میکنند که در نهایت با پیشنهادهای خریدار کوتاه میآیند. مثلاً 4میلیون و 500هزار تومان قیمت هر مترمربع واحدی 93 متری نوساز در خیابان نیروی هوایی است، در صورتی که ارزش واقعی این واحد برای هر مترمربع بین 3 میلیون و 500هزار تا 4 میلیون و 200 هزار تومان است.البته چند روز پیش این فایل به همان قیمت 3 میلیون و 500هزار تومان  فروخته شد.

این مشاور املاک ادامه داد: همچنین در خیابان پیروزی یک واحد مسکونی به متراژ 94مترمربع، نوساز با قیمت پیشنهادی فروش متری 3 میلیون و 700هزار تومان به بازار فروش عرضهشده و فروشنده اعلام کرده است که قیمت پارکینگ جداگانه محاسبه میشود. اما هر مترمربع واحدهاي مشابه در منطقه مذکور بین 3 میلیون و 260 هزار تا 3 میلیون و 600 هزار تومان فروخته شد.

شمال تهران

احمدرضا رایگان ، مشاور املاک در نیاوران در مورد فایلهای موردی فروش واحدهای مسکونی در شمال تهران به پیام ساختمان گفت:در بین فروشندگان ، مالکان واحدهای نوساز علاقه بیشتری برای فروش مسکن دارند و شاید بتوان آنها را پول لازمهای دوران رکود مسکن نام گذاشت.

وی افزود: البته این نکته نیز قابلذکر است که گاهی یک واحد مسکونی از یک مجتمع برای فروش عرضهشده که نشان از نیاز مالک برای تهیه نقدینگی، تکمیل یا سرمایهگذاری در پروژههای دیگر و یا حتی تبدیل داراییها به انواع دیگر دارد و لزوماً به معنای رونق خرید و فروش نیست.

این مشاور املاک ادامه داد: فایلهای ارائهشده برای فروش در بازار شمال تهران تقریباً محدود است و تفاوت فاحشی بین قیمتهای پیشنهادی مالکان دیده نمیشود. با این وجود رکورددار قیمت مسکن در شمال تهران یک واحد آپارتمان نوساز با قیمت 18 میلیون تومان در هر مترمربع است که امکانات ویژهای نیز برای آن ذکر نشده است. این در حالی است که واحدهای نوساز در این منطقه عمدتاً با میانگین قیمتی 6 تا 10 میلیون برای فروش عرضه شدهاند.

 بررسی فایلهای فروشی نشان میدهد که میانگین قیمتی واحدهای مسکونی در شمال تهران در حدود 5 و نیم میلیون تومان است درحالیکه به گفته مشاوران املاک این منطقه قیمت مسکن در شمال تهران حداقل 1تا 2 میلیون تومان نسبت به سال 92 کاهش یافته است و از آنجایی که متقاضیان واحدهای مسکونی شمال تهران کمتر از جنوب است میتوان نتیجه گرفت که در شرایط رکودی فعلی و در صورت توقف طرح مسکن مهر، قیمتها در این منطقه از تهران دستخوش تغییرات فراوانی نشود مگر آنکه بازارهای ارز و طلا با تکانههای ناگهانی سیگنالهای تورمی ایجاد کنند.اما هیچ فروشندهای قصد افزایش قیمت را ندارد.

جنوب تهران

احمد بنیادی، مشاور املاک در 17 شهریور در مورد قیمت مسکن در جنوب تهران به پیام ساختمان گفت: این خبر بسیار مسرتبخش است که قیمت در مرکز و جنوب تهران با کاهش خوبی نسبت به سال 92 همراه بوده و بیشتر مالکین قیمت خود را از 300 تا 500هزار تومان کاهش دادهاند. وی ادامه داد:در حال حاضر در جنوب تهران میتوان خانههایی یافت که با متری کمتر از 1 میلیون تومان معامله میشوند . البته این خانهها از امکانات کمتری برخوردار هستند اما برخی از مردم به علت دوری مسافت مسکن مهر حاضر هستند با قرض و وام از این واحدها خریداری کنند تا هم برای خود سرپناهی داشته باشند و هم از دست مالکینی که هر دم فرمایشات تازه دارند، رهایی یابند.

غرب تهران

محمدی، یکی از بنگاهداران منطقه تهرانسر با بیان اینکه در حال حاضر قیمتها رو به کاهش است ، در پاسخ به برخی اظهارات مبنی بر کاهش قیمت مسکن در ماه مبارک رمضان و بعد از آن به پیام ساختمان گفت: در حال حاضر زمزمه‌‌های افزایش قیمت به گوش میرسد اما بازار روی خوش به افزایش قیمتها نشان نخواهد داد زیرا ما در طول یک ماه گذشته بیشتر از 12 مورد قرارداد نداشتیم.

وی با بیان اینکه مردم در این مناطق دنبال واحدهایی می گردند که در پایینترین سطح قیمت باشند،افزود: برخی بساز بفروش ها حاضرند واحد خود را به پایینتر از قیمت تمامشده ساخت بفروشند.به گفته وی، در حال حاضر یک واحد دو سال ساخت 60 متری در شهرک دریا منطقه تهرانسر به قیمت 230 میلیون تومان و یک واحد 48 متری بدون پارکینگ و عمر 10 سال به قیمت 170 میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است.