هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   186   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ایمن‌سازی صنایع در مقابل خوردگی

مدیر پروژه تحقیقاتی تولید رسوب زداهای صنعتی با اشاره به موفقیت پژوهشگران ایرانی پس از 38 سال برای تولید این محصول گفت: علیرغم قابلیت این محصول در مقابله با پدیده مخرب خوردگی و رسوب تمامی صنایع کشور، هنوز مورد بیمهری مسئولان امر واقع شده است.

به گزارش پیام ساختمان جمال اسدی کیا افزود: با توجه به خسارتهای فراوان خوردگی و رسوب به عنوان دو پدیده مخرب در سیستمهای تجهیزاتی و تأسیساتی صنایع، این محصول علاوه بر ایمنسازی صنایع، صرفه اقتصادی زیادی به همراه دارد.به گفته وی با بهکارگیری این محصول در سیستم های گرمایشی و سرمایشی، ماشینآلات راهسازی و ... ایمنسازی شده و طول عمر سیستم ها و متعلقات آنها چندین برابر افزایش می یابد.

اسدی کیا ادامه داد: با توجه به وجود تحریمها و اجرای کامل هدفمند سازی مصرف انرژی، هر چه بیشتر بتوانیم در راستای حفظ سیستم ها گام برداریم، بسیار با ارزش خواهد بود.وی با بیان اینکه تولید این محصولات در کشور میلیاردها دلار ارزآوری به همراه دارد، افزود: از این مواد در تأسیسات ساختمانی، راهسازی، تأسیسات صنعتی، صنایع دریایی، هوایی، حفاری، نفت، گاز و پتروشیمی، نیشکر، متالورژی و خودروسازی استفاده میشود.

مدیر پروژه تحقیقاتی تولید رسوب زداهای صنعتی گفت: به دلیل فعالیت کاملاً تحقیقاتی پیش از اینکه در جستجوی بازار باشیم به دنبال رفع مشکلات بودهایم و تاکنون نیز با هزینههای شخصی و توان تحقیقاتی مجموعه به تحقیق و تولید پرداختهایم. البته به دلیل امکانات محدود، روند تحقیقاتی و تولید محصول کمی کند پیش رفته است.

وی ادامه داد: انواع نگه دارندههای محیط آبی و اسیدی و قلیایی در دمای بالا، انواع رسوبزداهای صنعتی با پایه اسیدی و قلیایی و خنثی بدون هیچگونه اثر خوردگی بر روی فلزات و همچنین رسوبزداهای صنعتی جهت رسوبات سیلیکاتی در کشور تولیدشدهاند که در مورد آخر تاکنون نمونه خارجی آن تولید نشده است.

این مدیر شرکت دانش بنیان افزود: علیرغم چالشهای موجود، خوشبختانه به فرمولهای خوبی در این زمینه دست یافتیم و میتوانیم ادعا کنیم، تقریباً محصول رسوب زدایی سیلیکاتی در هیچ جای دنیا وجود ندارد و محصولی شبیه به آن در بازارهای جهانی رایج است که علاوه بر  وجود مواد خطرناک و سرطان زا از قدرت لازم نیز برخوردار نیست.

وی با اشاره به نقش پررنگ این محصول در ممانعت از هدر رفت منابع در راستای هدفمندی انرژی، تصریح کرد: خوشبختانه طی سمیناری تخصصی که در تگزاس برگزار شد، ما در دستیابی به این محصول اولین کشور در جهان بودیم و در بسیاری از بازارهای خارجی و اخیراً در برخی صنایع داخلی کشور با موفقیت از آن استفاده میشود.

اسدی کیا با گلایه از مسئولان کشور گفت: علیرغم معرفی این محصول در جوامع علمی و رسانهها و با توجه به اهمیت موضوع، حتی یک نفر از مسئولان ذیربط برای اطلاع بیشتر و یا صحت و تأیید آن ارتباطی با ما برقرار نکرد. آن هم در شرایطی که یک پروژه تحقیقاتی با داشتن آیتمهایی چون سازگاری با محیطزیست،  کسب جایگاه و استانداردهای جهانی و درعینحال مشکلگشایی در خیلی از صنایع بزرگ ساختمانی و دریایی به فرمول درست و موفقیت دست مییابد.

وی تاکید کرد: تنها انتظار ما مصرف است نه حمایتهای مالی، اما پس از سالها، اکنون که در شرایط تحریمهای بینالمللی قرار داریم و امکان تهیه اجناس مشابه سایر کشورهای خارجی وجود ندارد به سراغ ما آمدند و تازه به کارگیری محصول ما مطرح شده است، اما چرا باید شرایط برای شرکتهای دانش بنیان و محققان داخلی این گونه باشد و کشورهای خارجی به جای ایرانیها قادر به فروش کالای خود در کشور ما باشند.

اسدی کیا افزود: علیرغم رضایت بالای فعالان صنعت تأسیسات از بهکارگیری این محصول ، تاکنون هیچ سوء استفادهای مبنی بر افزایش قیمت نکردهایم و تلاشمان نیز در مقرون به صرفه بودن و افزایش رضایت متقاضیان از کیفیت بر اساس کلاس جهانی بوده است.

گفتنی است، ایران به واسطه اختراع و تولید این محصول تنها کشور دارای تکنولوژی تولید رسوبزداهای صنعتی غیر اسیدی و غیر قلیایی در جهان بوده و این تکنولوژی با ویژگیهای منحصربهفرد خود در حال حاضر هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد.