ثبت الکترونیکی در ایران کار آمد است؟

شمار نشریه : 186

...ادامه ازصفحه 73

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اضافه کرد: در سالی که مزین به نام اقتصاد و فرهنگ است، قدم بسیار بزرگی در این راه برداشته شد و ماحصل آن آزاد شدن بسیاری از نیروهای کار در دفاتر اسناد و ادارات ثبت، وگامی در جهت صرفهجویی اقتصادی است.

روی این طرح 4،5 سال کار شده

محمد دهقان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در موافقت با کلیات این طرح، با بیان اینکه این طرح از دوره هشتم مطرح شده است، گفت: بر روی این طرح  چهارپنج سال، کارِ کارشناسی دقیق انجام شده و نظرات دولت، قوه قضائیه و مرکز پژوهشها گرفته شده است. وی ادامه داد: ما از لحاظ "حدنگاری" یا کاداستر، وضعیت خوبی در کشورنداریم و بسیاری از دعاوی و اختلافات نیز به دلیل نبودن این قانون در کشور است.

نماینده چناران تاکیدکرد: درآمدهای این طرح خرج هزینهها خواهد شد، لذا بار مالی ندارد.

ثبت الکترونیکی تضمین امنیت اطلاعات

علوی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که طبق تبصره این ماده، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شده است به سمت الکترونیکی شدن برود، به پیام ساختمان گفت:دفاتر اسناد رسمی، ضمن تهیه نسخه الکترونیک غیرقابل تغییر، باید اسناد مذکور را  بایگانی کنند. وی افزود: ایده الکترونیکی کردن این  اسناد به دلیل تهیه نقشههای جدید کاداستر برای سازمان جغرافیایی و انطباق آنها با نقشههای هوایی سال 44 است که توسط آمریکا به ثبت رسیده است .

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین دفاتر اسناد رسمی مکلف شده اند از همه اسنادی که در سامانه الکترونیک سازمان تنظیم میشود، نسخهای چاپی با امضای شخص یا اشخاص ذیربط به عنوان پشتیبان تهیه و بایگانی کنند.  وی تاکید کرد: ادارات ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شده اند، نسخه چاپشده اسناد کاداستر صادرشده را به عنوان پشتیبان نگهداری کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که در این صورت آیا فعالیت دفاتر اسناد سنتی زیر سؤال خواهد رفت یا خیر؟، پاسخ داد: مطمئناً الکترونیکی کردن به تدریج، و به مرور زمان انجام خواهد شد؛ ضمن اینکه جهان در حال الکترونیکی شدن است و ایران نباید از این پیشرفت عقب بماند. علوی خاطرنشان کرد: مطمئناً ثبت و بایگانی الکترونیکی امنیت اطلاعات را تضمین میکند.

با این اوضاع، اینترنت کارآمد نیست

احمدی، سردفتردار به خبرنگار پیام ساختمان گفت: این امر بسیار پسندیده است، اما با اوضاع اینترنت در ایران، کارآمد نیست؛ "قطع و وصل مكرر شبكه"، "ضعيفبودن كانالهاي ارتباطي"،"نياز به ساعتها وقت براي درج جزئيات يك معامله ساده"،"عدم امكان ويرايش خطاهاي ساده تايپي" و "طولانيبودن مسير ثبت در سامانه"، پنج نوع ضعف و ايراد سامانه محسوب ميشود كه بايد براي جلوگيري از معطلي متعاملين در دفترخانهها، سريعتر توسط سازمان ثبت برطرف شود.

وی ادامه داد: اگر نمایندگان به ارتقای سطح فرهنگ کشور می اندیشند، نگاهی هم به ابزارها و تکنولوژی های کشور داشته باشند چرا که ثبت الکترونیکی نیازمندتوانمند سازی دفاتر اسناد رسمی در موضوع الکترونیک است.

کار دفتر خانه ها سبک می شود

 پیرمحمدی، دفتریار با اشاره به این مطلب که امیدواریم با اجرائی شدن این طرح و حذف دفاتر تسهیل و گشایشی در امور اجرائی دفاتر رخ دهد،گفت: امید است با اجرایی شدن مراحل ثبت الکترونیکی، نسبت به رفع نواقص و کاستی های ثبت الکترونیک نیز توجه شود تا مشقت های فعلی موجود برای دفاتر و مراجعین از بین برود. به عنوان مثال: سیستم اطلاعات ثبت احوال چند وقتی است با مشکل مواجه شده و امکان استعلام الکترونیک اسناد و ثبت سند در استان ها به طور عادی وجود ندارد و هیچ قولی و وعده ای برای امضای سند به مراجعین نمی توان داد زیرا روند ثبت الکترونیکی اسناد بسیار کند است

وی در پاسخ به این سوال که آیا دفترداران از ممنوعیت ثبت دستی راضی هستند یاخیر؟ گفت: اگرچه برخی از دفترخانه ها به دلایل عدم هماهنگی در ثبت های الکترونیکی معترض این روش هستند، اما زحمت نوشتن دفاتر جاری، بایگانی و نگهداری آنها از دوش دفاتر برداشته می شود و باید با ثبت الکترونیکی کنار بیایند.