رئیس‌جمهور رجل اقتصادی باشد

شمار نشریه : 158

گروه ساخت‌وساز: این روزها بازار اخبار انتخاباتی داغ است و برخی کاندیداها از هم اکنون موضع خود را درباره مسائل و موضوعات مختلف بیان کرده و انتقاداتی نسبت به وضعیت موجود دارند. صنعت ساختمان هم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع کشور چالش‌های مختلفی را سپری کرده و اهالی این صنعت امیدوارند؛ دولت آینده فکری به حال مشکلات پیش رو کند. سید احسن علوی، عضو کمیسیون عمران و نماینده سنندج در مجلس شورای اسلامی یکی از نمایندگانی است که انتقاداتی به دولت های قبلی در مباحث عمرانی دارد و معتقد است دولت آینده باید در صنعت ساختمان و مسکن مدیریت بهتری داشته باشد.

پیام ساختمان :عملکرد دولت در پروژه‌های عمرانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد دولت در پروژه‌های عمرانی تا قبل از سال 91 خوب بود و اعتبارات و تخصیصات رضایت‌بخش به نظر می‌رسید. در سال 91 با توجه به بحث تحریم‌ها، اعتبارات عمرانی کاهش یافت و مطالبات بخش عظیمی از پیمانکاران پرداخت نشد؛ بنابراین بسیاری از پروژه‌ها تعطیل یا نیمه فعال شدند که متأسفانه برخی از آنها پروژه‌های استراتژیک هستند. حدود7 میلیون نفر در پروژه های عمرانی مشغول به کار هستند و اگر این پروژه‌ها فعال نشود، تعداد بيكاران زیاد شده و مشکلات زیادی در بخش اشتغال به وجود می‌آید؛ بنابراین سال 91 در زمینه عمران سال خوبی نبود و اگر به همین روال پیش برویم، امسال هم سال خوبی نخواهد بود.

پیام ساختمان :عملكرد دولت در مسكن مهر را چگونه ديديد؟

مسکن مهر از جمله کارهای دولت بود که هم به نوعی نقطه قوت و هم نقطه ضعف دولت به شمار می‌رود چرا که با هدف تأمین مسکن اقشار کم درآمد به صحنه آمد اما با گذشت زمان، سوداگران مسکن و دلالان در آن رخنه کردند؛ ضمن اینکه زیرساخت‌هاي آن با ضعف‌های عمده‌ای مواجه است.

پیام ساختمان :نظرتان راجع به مديریت بازار مسكن دولت چيست؟

بر اساس آمار 21 میلیون و 200 هزار خانوار در كشور داریم؛ حال آنکه تعداد 21 ميليون و 600 هزار واحد مسکونی داریم و برای تأمین مسکن با مشکل مواجه هستیم. این بدان معناست که سوداگرانی وجود دارند که واحدهای زیادی در اختیار دارند و دولت به درستی بازار مسکن را مدیریت نکرده است.

پیام ساختمان :فكر مي‌كنيد ادامه مسكن مهر با ساخت متري 300 هزار تومان براي انبوه‌سازان ممكن است؟

قرارداد مسکن مهر با متري 300 هزار تومان شروع شد و کسانی که قبلاً کار را شروع کرده و پروژه را تا حدود 70 درصد پیش برده‌اند، علیرغم افزایش قیمت‌ها باید آن را با اندک کمکی از طرف دولت به اتمام برسانند، اما اعتقاد دارم در حال حاضر ساخت مسکن مهر با متری 300 هزار تومان امکان‌پذیر نیست چرا که هزینه‌ها افزایش پیدا کرده است ، بنابراين قیمت‌ها باید افزایش پیدا کند.

پیام ساختمان: یکی از مهم‌ترین تحولاتی که در دولت حاضر اتفاق افتاد، ادغام وزارت راه و ترابری با مسکن و شهرسازی بود. فکر می‌کنید این اقدام چقدر مثبت بود؟

مطابق قانون باید تعداد وزارتخانه‌ها به 17 وزارتخانه کاهش پیدا می‌کرد. ما فکر ‌کردیم که هزینه‌ها کاهش می‌یابد اما به نظر می‌آید این ادغام مقرون به صرفه نبوده و به صورت تخصصی صورت نگرفت چرا که این دو وزارتخانه بسیار بزرگ بودند و ما به تجربه دریافتیم که نتایج مثبتی از این ادغام حاصل نشد .

پیام ساختمان :فکر می‌کنید هدفمندی یارانه‌ها چه تأثیری بر صنعت ساختمان گذاشت؟

اگر موضوع یارانه‌ها را خوب تحلیل کنیم، متوجه می‌شویم که به شدت در بخش تولید اثر منفی گذاشت چرا که سهم 30 درصدی بخش تولید پرداخت نشد و به دنبال آن گرانی مسکن و رکود را دامن زد و از طرفی قریب به 400 هزار میلیارد تومان نقدینگی به سمت تولید غیر مولد که تاثیری در رشد اقتصادی نداشت، رفت. اعتقاد دارم که اگر دولت در این بخش به تولید کمک می‌کرد، اقشار کم درآمد هم بیشتر منتفع می‌شدند.

پیام ساختمان :فکر می‌کنید در سال جاری یارانه بخش تولید پرداخت می‌شود یا خیر؟

رویکرد مجلس و دولت این است که 30 درصد یارانه بخش تولید پرداخت شود چرا که در غیر این صورت مملکت تعطیل می‌شود، هرچند در حال حاضر هم بسیاری از کارخانه‌ها با کمتر از نیمی از ظرفیت خود مشغول به کار هستند. با بررسی کمیسیون تلفیق مقرر شد از 120 هزار میلیارد بودجه‌ای که برای یارانه‌ها در نظر گرفته شده حدود 45 هزار میلیارد به بخش توليد پرداخت شود.

پیام ساختمان :فکر می‌کنید رویکرد دولت بعدی در بخش ساختمان چگونه باید باشد؟

در گذشته دولت تا 90 درصد در اقتصاد حضور داشت و در حال حاضر آمارها به ما می‌گوید دولت تا 70 درصد در اقتصاد دخالت می‌کند. تجربه نشان می‌دهد هر جا دولت تصدی‌گری کرده و نظارت را رها کند، مطمئن باشید در جهت کاهش رشد اقتصادی گام برداشته است. دولت باید کم‌کم از تصدی‌گری فاصله بگیرد و نظارت را تقویت کند.

پیام ساختمان :فکر می‌کنیـد حـمایت دولت بعدی از بخش خصوصی به ویژه ساختمان باید به چه صورتی باشد؟

همان طور که بنده به عنوان یک نماینده مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارم تنها راه رشد اقتصادی حمایت از بخش خصوصی است و برای این منظور باید تسهیلات بانکی لازم برای رشد اقتصادی در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد. در بخش ساخت‌وساز هم دولت باید خودش را از تصدی‌گری جدا نموده و به بخش خصوصی کمک کند در غیر این صورت دولت کاری از پیش نمی‌برد.

پیام ساختمان :در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

امیدوارم انتخابات آینده، انتخاب بر اساس احساسات و جناح بازی نباشد. امروز مشکلاتی داریم که بخش عمده آن ناشی از تحریم‌ها است که امیدواریم آنها را پشت سر بگذاریم و کابینه‌ای که دولت آینده انتخاب می‌کند، از تخصص لازم برخوردار باشد.اعتقاددارم؛ در شرایط خاص، رئیس‌جمهور باید رجل سیاسی و اقتصادی باشد چرا که این دو لازم و ملزوم هم هستند. فراموش نکنیم که یک فرد نمی‌تواند واجد همه خصوصیات باشد اما می‌تواند از مشاوران اقتصادی و سیاسی خوبی استفاده کند.