هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   186   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ليزينگ، اشتغال ایجاد می کند

همایش "لیزینگ، کارآفرینی و توسعه اقتصادی" با مشارکت كانون شركتهاي ليزينگ ايران، شركتهاي عضو این کانون،بانكها، موسسات مالي و اعتباري، شركتهاي بيمه،صنایع، و نیز مراکز علمی و دانشگاهی کشور، در محل سالن خواجه نصیر مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزارشد.

در این همایش که برخی فعالان و مسئولان اقتصادی کشور حضور داشتند،مسائل فقهی و حقوقی صنعت لیزینگ، تامین مالی،لیزینگ و رفاه اجتماعی،... و نیزنقش صنعت لیزینگ در تامین مالی بنگاه ها مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

حمید شیروانی(دبیرکل کانون شرکت های لیزینگ) به عنوان اولین سخنران این همایش، با بیان این مطلب که در حال حاضر 28 شرکت بزرگ لیزینگ دارای مجوز از بانک مرکزی، عضو این کانون هستند، افزود: صنعت لیزینگ از ظرفیت های بسیار بالایی برای فعال شدن اقتصاد کشور برخوردار است و با توجه به اینکه تاکنون در بین بنگاه های اقتصادی موضوع لیزینگ جایگاه خود را پیدا نکرده، اما می توان زمینه فعال شدن این شرکت ها را فراهم کرد.

شیروانی  در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: تصور عامه مردم از لیزینگ، عمدتا در حوزه تامین خودرو است، اما امروزه خودرو به بخش کوچکی از فعالیت لیزینگ ها تبدیل شده و تامین مالی، تجهیزات صنعتی، انواع حمل و نقل، املاک تجاری و اداری، از دیگر ظرفیت های این صنعت به شمار می رود.

حمید تهرانی فر(معاونت نظارتی بانک مرکزی) سخنران دیگرهمایش، تاکید کرد: نگاه های منفی درحوزه صنعت لیزینگ بسیار است،و باید سیاست هایی اتخاذ شود تا دیدگاه ها را تغییردهد.

وی افزود: شرکت های لیزینگ با قصد کلاهبرداری ایجاد نشده اند، بلکه امروزه صنعت لیزینگ به عنوان یک ابزار مالی، در اقتصاد کشورها- به ویژه در تامین سرمایهگذاری و نیاز مصرفکنندگان- نقش مهمیدارد؛ در این مورد توقع ما این است که اداره اماکن با شرکت هایی که از سوی بانک مرکزی مجوز ندارند، به شدت برخورد کند، زیرا این شرکت ها باعث کاهش اعتماد مردم می شوند.

صالح آبادی( سخنگوی سازمان بورس) سخنران دیگر بود که برتوسعه فعالیت شرکت های لیزینگ در بازار سرمایه گفت: در شرایط رکود اقتصادی، حوزه هایی که می توانند تامین مالی در کشور انجام دهند، باید فعالیت های خود را توسعه دهند که بدون شک شرکت های لیزینگ نقش بیشتری در این بخش دارند.

وی یادآور شد: در حال حاضر بخش عمده فعالیت های شرکت های لیزینگ در بخش خودرو و مسکن متمرکز شده است، اما این شرکت ها می توانند در بخش های جدید حضور یافته و منابع جدیدی را وارد اقتصاد کند.

سيد عباس موسويان(رئيس پژوهشكده مطالعات اسلامي)، در این همايش مقالهاي با عنوان "قراردادهاي ليزينگ و انطباق آن با عقود اسلامي" ارائه داد.

رئيس پژوهشكده مطالعات اسلامي گفت: با توجه به گستردگي روز افزون صنعت ليزينگ در كشور، و حجم بالاي معاملات انجام شده در قالب اين فعاليت ها، ضروري است ماهيت فقهي و حقوقي معاملات شركت هاي ليزينگ، بررسي و ضوابط آن تعيين گردد.

موسويان موسسات ليزينگ را از موسسات مهم و موثر در اقتصاد كشورهاي پيشرفته دانست و گفت: شركت هاي ليزينگ، به صورت همزمان به مصرفكنندگان و بنگاه هاي اقتصادي كشور كمك كرده و اقتصاد كشور را به سمت توليد و اشتغال كامل پيش ميبرند.