تعمير كولر با خودتان

شمار نشریه : 185

گروه تأسیسات: با وجود رونق روزافزون سيستمهاي سرمايشي مانند فن كويل، اسپيلت و غيره همچنان مردم باد سرد تابستانهاي خود را از كولر آبي ميگيرند. اما راهاندازي اين وسيله براي خود داستاني دارد. يك روز گرم تعطيل، كف شويي، پوشال انداختن، تعويض تسمه، روغنكاري، آبگيري و راهاندازي، ساده است اما حوصله ميخواهد. اين فكر را هم بكنيد كه با سرويس كولر 50 هزار تومان يعني تقريباً معادل يارانه نقدي يك نفر به اقتصاد خانواده سود رساندهاید .گام اول توجه به سالم بودن قطعات است كه اگر خوششانس باشيد و مرتب و از سالهاي پيش آنها را بررسی كرده باشید از این نظر مشكلي نخواهيد داشت.

پوشالها

خیلیها تصور میکنند که نیازی نیست همهساله پوشالهای کولر تعویض شود. این موضوع در جایی که لولهکشی بدون املاح باشد صدق میکند و افراد میتوانند پوشال کولرشان را ۳ یا حتی ۴سال دست نزنند اما در بیشتر نقاط کشورمان رسوبات آب خیلی زود روی خرده چوبهای پوشال مینشیند و کار نفسگیری کولر را سخت میکند. قبل از اینکه پوشالها را در پوشال گیر کولر بیندازید بهتر است آنها را خوب خیس کنید. اینطوری خرد نمیشود و بهتر در جایش مینشیند.

شستشوي با دقت كولر

وقتی با کولری که حدود چند ماهی خاک خورده روبهرو هستید، برای راهاندازی دوباره، چارهای جز شستوشوی آن ندارید. بدنه کولرتان نباید برق داشته باشد. برای این کار بهتر است از یک فازمتر استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر میتوانید پمپ آب کولر را خارج کنید و پس از شستوشو و آبگیری دوباره جا بیندازید. حالا راحت میتوانید با شستن حلزونی داخل بدنه کارتان را شروع کنید. احتمالاً پرهها و داخل حلزونی پر از خاک و گل خواهد بود، پس در شستن این بخش دقت بیشتری داشته باشید. بعد نوبت کف کولر است تا حسابی تمیز شود.

روغنکاری

روغنکاری یکی از مهمترین و اساسیترین بخشهای راهاندازی مجدد کولر است. هر چند، سرویسکار حرفهای معتقد است که روغنکاری کولر جزو مواردی است که در طول تابستان نیز باید در هرماه به طور مرتب انجام شود. پمپ آب، دینام و یاتاقانها بخشهای متحرک کولر هستند که نیاز به روان کنندهها دارند. عدم روغنکاری این قطعات باعث سفت کار کردن آنها و سوختنشان میشود. روغنهای مخصوص کولر که در بازار عرضه میشوند کمی رقیق هستند، به همین دلیل بهتر است از روغن معمولی خودروها استفاده کنید.

تسمه را دریاب

اگر میخواهید دینام کولرتان سالم بماند باید از سلامت تسمه کولر هم مطمئن شوید. برای اطمینان از این مسئله کافی است به ظاهر تسمه نگاه کنید. اگر تسمه ترکخوردگی، بریدگی یا افتادگی پیدا کرده بهتر است آن را تعویض کنید. درآوردن و جا انداختن تسمه هم چندان کار سختی نیست. برای درآوردن آن میتوانید تسمه را از سمت پایین به طرف خودتان بکشید و از محور خارج کنید. جا انداختن تسمه هم از سمت فلکه پایین صورت میگیرد. حالت تسمهای استاندارد است که در حد فاصل فولی بالا و فلکه پایین ۴انگشت بیشتر فاصله نداشته باشد.

پایان کار سرویس کاری

در بخش پایانی سرویس کولر باید به ریزهکاریهای آن توجه نشان دهید تا از کارایی درست این وسیله خانگی مطمئن شوید. دقت داشته باشید که سبد پمپ آب شکستگی نداشته باشد چرا که باعث ورود آشغالها به داخل پمپ و سوختن آن خواهد شد. پس از شستوشوی کف، زیر آب کولر را نصب کنید تا عمل آبگیری انجام شود. در این مرحله هم به عملکرد شناور توجه داشته باشید و اگر دیدید خوب کار نمیکند ، آن را تعویض کنید. پس از مرحله آبگیری، پوشال گیرهای سمت چپ و راست را سرجایشان بیندازید و پمپ آب را بزنید. در این مرحله باید آب به صورت مساوی در 3 بخش جریان داشته باشد.